Majowa sesja Rady Gminy przyniosła kolejne uchwały dotyczące m.in. przyjęcia Programu Rewitalizacji Gminy Masłów na lata 2016 – 2023.
O bezpieczeństwie
Sesja Rady Gminy Masłów odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Masłowie. Zanim radni rozpoczęli podejmowanie uchwał przedstawiono analizę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Masłów obejmującą 2016 rok. Omówił ją zastępca komendanta I Komisariatu Policji w Kielcach mł. podinsp. Artur Długosz, który podkreślał bardzo dobrą współpracę z Gminą Masłów. Wice komendant podziękował wójtowi Tomaszowi Lato i Radzie Gminy za dofinansowanie zakupu samochodu oraz zrekompensowanie systemu służb ponadwymiarowych pełnionych przez 28 policjantów na terenie naszej gminy, mających na celu przeciwdziałanie przestępczości, czynom chuligańskim oraz zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Co ważne z przedstawionej analizy wynika, że spada liczba przestępstw oraz zwiększa się wykrywalność przestępstw kryminalnych. Policja prowadzi dodatkowe działania profilaktyczne w szkołach oprócz tego przedstawiciel policji jest oddelegowany do Zespołu Interdyscyplinarnego funkcjonującego na terenie Gminy Masłów i Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii. Wójt Tomasz Lato, tuż po zakończeniu przedstawiania analizy, podziękował za otwartość, bardzo dobrą współpracę, podejmowane działania w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom: narkomanii, alkoholizmu, hazardu oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Bardzo ważnym elementem współpracy jest również pomoc policji przy
zapewnieniu bezpieczeństwa wydarzeń gminnych. W minionym roku było to m.in. odsłonięcie pomnika św. Jana Pawła II, Dożynki Powiatowe, droga krzyżowa ulicami Masłowa czy Spotkanie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Warto przypomnieć, że od 2016r. w każdy poniedziałek w godz. 15:00 do 16:00 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Masłowie dyżur pełni dzielnicowy Mirosław Wawrzeńczyk.
O działalności OSP
Radni oraz zaproszeni goście wysłuchali również sprawozdania z działalności Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy Masłów za rok 2016. Przedstawił je komendant zarządu gminnego OSP Sylwester Dudzik. Na terenie gminy funkcjonuje pięć Ochotniczych Straży Pożarnych w: Brzezinkach, Ciekotach, Masłowie, Mąchocicach Kapitulnych oraz Woli Kopcowej w tym Masłów i Mąchocice Kapitulne są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Liczba wszystkich członków OSP wynosi 312. W ubiegłym roku OSP brało udział 194 akcjach ratowniczo-gaśniczych. Gmina corocznie przekazuje strażom środki min. na zakup sprzętu i wyposażenia oraz umundurowania. Druhowie w ramach prac społecznych wykonują prace porządkowe związane z wycinka drzew i krzewów, sprzątaniem lasów, dokonywano prac porządkowych obiektu. Młodzi strażacy biorą udział w Turnieju Pięciu Strażnic oraz Turnieju Wiedzy Pożarniczej czy zawodach gminnych OSP. Co ważne w sesji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich jednostek OSP działających na terenie naszej gminy. Ważnym momentem dotyczącym naszych druhów było również podpisanie umowy użyczenia z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach na mocy, której jednostka OSP Ciekoty otrzymała sprzęt do ratownictwa drogowego o wartości około 50tys. zł., który pozwoli OSP Ciekoty o ubieganie się do włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Umowę podpisał Prezes OSP Ciekoty Jarosław Papież i zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Staży Pożarnej w Kielcach – st. bryg. mgr inż. Paweł Górniak.
Zastępca Komendanta podkreślił rozwój OSP na terenie Gminy Masłów, doposażenie jednostek w nowy sprzęt oraz dbałość w rozwój Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
W piątek 26 maja 2017 r. st. bryg. mgr inż. Sylwester Hamera zakończył służbę na stanowisku Komendanta Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w związku z przejściem na emeryturę. Wójt Tomasz Lato również złożył podziękowania za współpracę, okazaną życzliwość i pomoc na rzecz samorządu Gminy Masłów na ręce Zastępcy Pawła Górniaka.
O rewitalizacji
W części poświęconej uchwałom ważnym punktem było przyjęcie Programu Rewitalizacji Gminy Masłów na lata 2016 – 2023. Przypomnijmy, że program został zaakceptowany kilka miesięcy temu przez radnych i zgodnie z wymogami ustawowymi został przedstawiony do zaopiniowania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Po propozycjach zmian projekt został skierowany na sesję Rady Gminy. Co ważne propozycje zmian dotyczyły kwestii formalnych i nie zmieniały głównych założeń dokumentu.
Zmiany budżetowe
Skarbnik Małgorzata Kumór przedstawiła zmiany do uchwały budżetowej gminy Masłów oraz zmiany do uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Masłów na lata 2017 – 2027. Zwiększono wydatki na przygotowanie dokumentacji projektowej na przebudowę i wyposażenie centrum kulturalnego w Wiśniówce oraz na zakup i montaż wiat przystankowych w Woli Kopcowej przy pętli, przy ul. Świętokrzyskiej, w Masłowie, przy ul. Jana Pawła II, przy pętli w Ciekotach przy Szklanym Domu.
Nowe inwestycje
Do budżetu prowadzono dwa nowe zadania inwestycyjne. Dotyczą one wykonania sieci wodociągowej w Masłowie Pierwszym przy ul. Spokojnej za cmentarzem (I etap) oraz wykonanie projektu budowlanego odwodnienia ul. Wspólnej i łącznika. Zwiększono wydatki na opracowanie projektu budowlanego i budowę parkingu na działce gminnej w Brzezinkach wraz z zatokami autobusowymi i przejściami dla pieszych. Są to prace dodatkowe związane z budową przepustu odwaniającego pod parkingiem.
Wsparcie dla Powiatu Kieleckiego
Rada Gminy podjęła również decyzję w sprawie inwestycji drogowych realizowanych wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Kielcach według zasady ponoszenia kosztów pół na pół. Zwiększono kwotę na remont drogi powiatowej w Mąchociach Kapitulnych w pobliżu Hotelu Ameliówka, ale zdecydowano również o wprowadzeniu nowego zadania. Dotyczy ono przeprowadzenia robót odwodnieniowych w ciągu drogi powiatowej Masłów – Nademłynie – Brzeziniki – Ciekoty w Brzezinkach. Radni zdecydowali też o przeznaczeniu pieniędzy na zakup silnika do łodzi ratunkowej dla jednostki OSP w Woli Kopcowej, który wynosi 2,5 tys. złotych i stanowi wkład własny Gminy Masłów do wniosku złożonego w KRUS. Ta część dofinansowania pozwoli druhom na skuteczne zabieganie o pozyskanie środków finansowych.