3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościLXXII sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – ostatnie obrady w VI kadencji

LXXII sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – ostatnie obrady w VI kadencji

Zobacz

We wtorek, 26 marca 2024 roku w Sali Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej odbyła się LXXII, ostatnia już sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego w VI kadencji. Sesja złożona była z części uroczystej oraz roboczej. W części roboczej procedowane były uchwały z zakresu: polityki społecznej, edukacji i sportu, gospodarowania mieniem Województwa, budżetu Województwa, prac konserwatorskich i restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach oraz dotyczące przyjęcia wyników kontroli Komisji Rewizyjnej.

Regulamin przyznawania stypendiów

Radni podczas sesji jednogłośnie przyjęli regulamin przyznawania stypendiów dla studentów pierwszego roku publicznych uczelni technicznych.

Ideą przyświecającą wprowadzeniu nowej formy wsparcia stypendialnego Województwa Świętokrzyskiego jest m.in. chęć wsparcia mieszkańców województwa w wyborze kształcenia na kierunkach technicznych, tworzenie sprzyjających warunków do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i kompetencji przyszłych kadr dla przedsiębiorstw, zapobieżenie migracji młodych ludzi poza województwo, jak również wzmocnienie działań na rzecz rozwoju inteligentnych specjalizacji województwa świętokrzyskiego.

Wypełnieniu założonych celów, w szczególności zaś tego ostatniego,  sprzyjać będzie między innymi objęcie pomocą stypendialną studentów I roku na wyspecjalizowanych kierunkach studiów: budownictwie, elektrotechnice, inżynierii danych, inżynierii przemysłowej, inżynierii środowiska, mechanice czy budowie maszyn.

Pula stypendiów w roku akademickim 2024/2025 obejmuje 100 stypendiów, które zostaną rozdysponowane w zależności od kierunku studiów. Stypendium będzie przyznane na okres 9 miesięcy począwszy od października 2024 roku do czerwca 2025 roku a jego kwota dla jednego stypendysty to 1500 złotych miesięcznie.

Warunki i tryb finansowania sportu

Sejmik także jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie określenia warunków i trybu finansowania sportu na terenie województwa świętokrzyskiego.

Niniejsza uchwała określa warunki oraz tryb udzielania dotacji dla klubów sportowych działających na terenie województwa świętokrzyskiego, nie zaliczanych do sektora finansów publicznych i nie działających w celu osiągnięcia zysku. Przyjęcie tej uchwały przyczyni się do dynamicznego rozwoju sportu na terenie naszego województwa zwiększając możliwości osiągnięcia wysokiego poziomu sportowego oraz organizacyjnego przez kluby sportowe. Tym samym pozytywnie wpłynie na zwiększenie dostępności społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez kluby.

Zadania Samorządu Województwa, które mogą być dofinansowane w 2024 roku ze środków PFRON

Z poparciem radnych wojewódzkich spotkała się również uchwała w sprawie określenia zadań Samorządu Województwa Świętokrzyskiego, które mogą być dofinansowane w 2024 roku ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zgodnie z pismem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z 9 lutego 2024 roku wysokość środków PFRON na 2024 rok ustalona została na kwotę 22 732 324 złotych. W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie algorytmu przekazywania środków PFRON samorządom wojewódzkim i powiatowym, część środków należy przeznaczyć na pokrycie kosztów działania zakładów aktywności zawodowej funkcjonujących na terenie województwa. W województwie świętokrzyskim działa 9 zakładów, które łącznie zatrudniają 341 osób z niepełnosprawnościami. Kwota dofinansowania kosztów pobytu jednej osoby niepełnosprawnej zaliczonej do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności zatrudnionej w ZAZ w roku 2024 wynosi 37 000 złotych. Województwo Świętokrzyskie podpisało aneksy do umów na 2024 rok z organizatorami zakładów aktywności zawodowej na kwotę wynikającą z algorytmu czyli 12 617 000 złotych (341 x 37 000 złotych).

Uwzględniając pulę środków PFRON jaką dysponuje Województwo Świętokrzyskie w 2024 roku, zapotrzebowanie na środki na realizację zadania w zakresie dofinansowania kosztów tworzenia i funkcjonowania zakładów aktywności zawodowej, potrzeby bieżącego funkcjonowania istniejących zakładów oraz możliwość tworzenia nowych zabezpieczono kwotę 19 514 824 złotych. Środki te zagwarantują funkcjonowanie w bieżącym roku istniejących zakładów jak również stanowić będą zabezpieczenie finansowe dla nowo tworzonych podmiotów.

Na dofinansowanie zadania pod nazwą „dofinansowanie robót budowlanych (…)” zabezpieczono kwotę w wysokości 2 017 500 złotych. Do 30 listopada ubiegłego roku wpłynęło 5 wniosków o dofinansowanie. Po wstępnej weryfikacji wniosków oraz wyłączeniu jednego wniosku łączna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 2 017 666 złotych.

Środki finansowe w wysokości 1 200 000 złotych zabezpieczono na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym.

Uchwały z zakresu gospodarowania mieniem Województwa oraz budżetu Województwa

Podczas ostatniej, LXXII sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego VI kadencji radni podjęli uchwałę w sprawie sytuacji na rynku pracy województwa a także uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie, w drodze darowizny, przez Województwo Świętokrzyskie na rzecz Muzeum Narodowego w Kielcach nieruchomości położonej w obrębie Oblęgorek, gmina Strawczyn oraz nieruchomości położonej w Kielcach przy ul. Rynek 3.

Sejmik podjął także uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2024 – 2040 a także w sprawie zmian w budżecie województwa na 2024 rok.

Ponadto radni przyjęli wyniki kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach oraz wojewódzkich samorządowych jednostkach organizacyjnych, kontrolowanych przez Komisję Rewizyjną w VI kadencji, w przedmiocie realizacji wniosków i zaleceń pokontrolnych Komisji Rewizyjnej w okresie VI kadencji.

Przyjęli też wyniki kontroli przeprowadzonych przez Komisję Rewizyjną w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach i Centrum Psychiatrii w Morawicy w przedmiocie działalności statutowej jednostki w latach 2018-2022 oraz informacje o stanie realizacji programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 i o działalności Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku.

Sejmik rozszerzył porządek obrad o uchwałę dotyczącą prac konserwatorskich i restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

20 marca 2024 r. z udziałem marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego obradowała komisja konkursowa, opiniująca wnioski o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Po ich analizie, zarekomendowano przyznanie dotacji  na realizację 31 zadań. Jednocześnie Zarząd Województwa przyjął projekt uchwały Sejmiku w sprawie podziału środków na ten cel. Ostateczną, pozytywną decyzję o przyznaniu dotacji podjęli dziś radni Województwa Świętokrzyskiego.

W budżecie Województwa Świętokrzyskiego na dotacje związane z ochroną dziedzictwa narodowego przeznaczono 700 000 zł. Wśród wnioskodawców w tym roku znalazły się: instytucje kultury, gminy, parafie, domy zakonne oraz osoby fizyczne.

Dotacje z budżetu Województwa Świętokrzyskiego przyczynią się do przywrócenia stanu pierwotnego zabytków, powstrzymają degradację substancji zabytkowej świętokrzyskich obiektów sakralnych i świeckich oraz zapobiegną ich destrukcji. Samorząd Województwa wykonuje zadania o charakterze wojewódzkim określone ustawami, m.in. w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

Galeria

Aktualności

Informacja o utrudnieniach w dojeździe do Kopalni Jaźwica

Szanowni Państwo,Informujemy, że w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 prowadzone będą prace remontowe na drodze dojazdowej do kopalni Jaźwica (ul. Sitkówka,...

Polecamy