Dziś, podczas Uroczystej Sesji Forum Sekretarzy Gmin i Powiatów Regionu Świętokrzyskiego miało miejsce uhonorowanie Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Lloyda Halverson`a, wieloletniego współpracownika Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy Order wręczył wicewojewoda świętokrzyski, Bartłomiej Dorywalski.

Jak podkreślano podczas uroczystości, dzięki osobistemu zaangażowaniu w sprawy polskiego samorządu Lloyd Halverson doprowadził do podpisania wielu bardzo ważnych transatlantyckich umów, między innymi, pomiędzy Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, Forum Sekretarzy Regionu Świętokrzyskiego a Stowarzyszeniem City Managerów Stanu Waszyngton, co miało miejsce 30 marca 2007 roku w USA, podczas wiosennej konferencji Managerów Gmin. Od tamtej pory Lloyd Halverson służy radą i doświadczeniem polskim samorządowcom. – To nie tylko człowiek z ogromnymi sukcesami zawodowymi, to także niezwykła osobowość, która zawsze motywuje do działania, łączy interesy, buduje mosty i inspiruje – podkreślała podczas uroczystości Agnieszka Migoń, dyrektor Ośrodka FRDL w Kielcach. – Nasza współpraca z Lloydem Halverson`em zaczęła się w 1989 roku w ramach programu Local Government Partnership Programme, projektu pomocowego Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej dla przedstawicieli polskiego samorządu terytorialnego. Projekt został zakończony w roku 2000, ale kontakty z tego okresu pozostały aktywne i żywe, właśnie dzięki osobistemu zaangażowaniu Lloyda Halversona. 15 lat temu wspólnie z gminami Krapkowice i Zabierzów z Polski oraz Camas i Hillsboro z USA podpisaliśmy oficjalną umowę o współpracy. Pomimo dzielącej nas ze Stanami Zjednoczonymi dużej odległości ta współpraca jest bardzo intensywna – przyznał burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras. – W ramach umowy partnerskiej realizowane są, m.in. takie przedsięwzięcia jak Letni Obóz Języka Angielskiego, podczas którego nauczyciele z USA jako wolontariusze uczą młodzież języka, warsztaty dla nauczycieli języka angielskiego, wzajemne wizyty delegacji z Polski w USA oraz z USA w Polsce, a także wymiana kulturalna, samorządowa oraz gospodarcza. Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi jest dla nas ogromnie ważna. Dla mnie osobiście Lloyd Halverson jest wielkim przyjacielem – dodał burmistrz Marian Buras.

Lloyd Halverson został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu za 30 – letnią pracę na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w regionie świętokrzyskim. – Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami – wyjaśnił wicewojewoda świętokrzyski,Bartłomiej Dorywalski, który wręczył Order w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy. Lloyd Halverson nie krył zaskoczenia i wzruszenia. Dziękował też wszystkim za zaangażowanie w budowanie wzajemnych relacji partnerskich i współpracy na wielu płaszczyznach. Gorące podziękowania skierował też do swojej żony, na ręce której przekazał kwiaty.

Lloyd Halverson to wybitny, utytułowany laureat wielu amerykańskich nagród, autor sukcesu amerykańskiego Miasta Camas. Przez 24 lata (lata: 1989 – 2013) był City Administratorem w Mieście Camas, Washington, USA. Aktywny członek Stowarzyszenia City Managerów Stanu Waszyngton, odpowiedzialny za współpracę z Europą, Starszy Doradca w Stowarzyszeniu, społecznik i wolontariusz wielu innych amerykańskich organizacji pozarządowych. Z wykształcenia magister administracji publicznej, studia ukończył na Uniwersytecie w San Francisco, jest także absolwentem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, o specjalności nauki polityczne. Lloyd Halverson posiada następujące odznaczenia i wyróżnienia uzyskane w USA: Life Member Award, Gifford Pinchot Conservation Award, U.S. Forest Service (Sequoia National Forest), City of Camas Leadership Award; Florence Wagner „Soaring Eagle”; Mitschelen Lifetime Achievement Award, Washington City Management Association (WCMA) Excellence Awards, „First Citizen”.


Galeria