3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościListopad miesiącem walki z rakiem prostaty

Listopad miesiącem walki z rakiem prostaty

Zobacz

Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn. Z jego powodu codziennie umiera w Polsce około 15 pacjentów. Dlaczego tak się dzieje, skoro wykrycie choroby na wczesnym etapie daje nawet 90% skuteczności wyleczenia oraz co każdy mężczyzna wiedzieć (i robić) powinien – mówił podczas briefingu prasowego online dr n. med. Jarosław Jaskulski – kierownik Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

 

Zachorowalność na raka prostaty stale wzrasta. W Polsce nowotwór ten stanowi już ok. 20 proc. wszystkich rozpoznanych nowotworów złośliwych. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rejestruje się rocznie około 16 tysięcy nowych zachorowań.

– Każdego dnia w naszym kraju około 44 mężczyzn dowiaduje się, że choruje na raka prostaty. W samym województwie świętokrzyskim co roku odnotowujemy ponad 720 nowych rozpoznań raka stercza. Rocznie w Polsce w wyniku tej choroby umiera niemal 5 tys. pacjentów, co sprawia, że rak prostaty zajmuje 3 miejsce wśród zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn. Wierzę jednak, że te statystyki można zmienić, bo chociaż zachorowalność na raka prostaty charakteryzuje się wysoką dynamiką wzrostu, to wczesna diagnostyka znacznie zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie i daje szerokie możliwości terapeutyczne. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa na temat tej choroby oraz zachęcanie mężczyzn do profilaktyki i regularnego wykonywania badań – mówi dr n. med. Jarosław Jaskulski, specjalista urolog, Kierownik Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, FEBU (Fellow of European Board of Urology).

Rak prostaty – czynniki ryzyka

Głównymi poznanymi czynnikami ryzyka rozwoju raka stercza są:

  • wiek,
  • czynniki genetyczne,
  • rasa czarna,
  • a także: dieta bogatobiałkowa,
  • otyłość,
  • picie alkoholu,
  • brak aktywności fizycznej,
  • obciążenia genetyczne.

– Im więcej przypadków zachorowania na raka prostaty było w linii męskiej w naszej rodzinie, tym większe prawdopodobieństwo, że choroba może dotyczyć także nas. Dlatego tak ważne jest, by osoby szczególnie narażone systematycznie się badały – podkreśla dr n.med. Jarosław Jaskulski.

Jakie badania wykonać i kiedy?

Wcześnie wykryta choroba pozwala albo na jej całkowite wyleczenie, albo na skorzystanie z szeregu opcji terapeutycznych, które nie są dostępne dla pacjentów z zaawansowanym nowotworem. Z „Narodowego Testu Zdrowia Polaków” wynika, że badaniu PSA poddało się zaledwie 37 proc. Polaków w wieku od 55 do 64 lat. To stanowczo za mało.

– Test PSA to proste i szybkie badanie, które umożliwia sprawdzenie poziomu antygenu swoistego prostaty z krwi badanego. Nieprawidłowe stężenie PSA we krwi wskazuje na możliwą obecność raka prostaty i stanowi wskazanie do biopsji prostaty. Europejskie Towarzystwo Urologiczne rekomenduje regularne oznaczanie PSA we krwi od 50 roku życia, a w przypadku, gdy w rodzinie występowały zachorowania na raka prostaty, wykonywanie badań PSA zaleca się już od 45 roku życia. Niestety, choroby układu moczowo-płciowego dla wielu panów wciąż są chorobami wstydliwymi, przez co unikają wizyt u lekarzy i nie badają się regularnie – mówi dr Jarosław Jaskulski.

Gdzie leczyć raka prostaty w województwie świętokrzyskim?

W 2017 roku w województwie świętokrzyskim odnotowano 713 zachorowań na raka gruczołu krokowego. 194 pacjentów zmarło z powodu tego nowotworu (to trzecia przyczyna zgonów z powodu nowotworów złośliwych wśród mężczyzn z tego regionu). Jak podkreślają eksperci, dzięki wczesnej diagnostyce liczby te mogłyby być znacznie mniejsze. Kompleksowe postępowanie diagnostyczno-lecznicze dla pacjentów z podejrzeniem i rozpoznanym nowotworem gruczołu krokowego zapewnia Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

– W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej wykonujemy specjalistyczne badania diagnostyczne rezonansu magnetycznego stercza z kontrastem według aktualnie obowiązujących standardów radiologicznych, a także pełen zakres badań z zakresu tomografii komputerowej i ultrasonografii. W Klinice przeprowadzamy z kolei wszystkie zabiegi z dziedziny urologii onkologicznej oraz zabiegi z powodu schorzeń nienowotworowych. Rutynowo wykonywane są tu zabiegi metodą otwartą, laparoskopową oraz retroperitoneoskopową. Poradnia Urologiczna jest nowoczesnym kompleksem konsultacyjno- zabiegowym z dwiema salami zabiegowo-operacyjnymi i pokojem badań urodynamicznych. Tutaj wykonywane są zabiegi w ramach urologii jednodniowej. Ściśle współpracujemy z Pracownią Fizjoterapii Urologicznej ŚCO, gdzie nasi rehabilitanci przeprowadzają pełen cykl rehabilitacji mięśni dna miednicy u pacjentów z nietrzymaniem moczu – mówi dr n.med. Jarosław Jaskulski.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy