3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKomunikatyLiderka swojej wsi - Bożena Utnik, sołtys łagowskiej wsi Gęsice

Liderka swojej wsi – Bożena Utnik, sołtys łagowskiej wsi Gęsice

Zobacz

Bożena Utnik, sołtys łagowskiej wsi Gęsice, promienieje energią, z optymizmem spogląda w przyszłość i nie boi się nowych wyzwań. Pragnie, by jej sołectwo rozkwitło.

Pani Bożena Utnik sołtysem jest już ponad dziesięć lat. – Pełnię tę funkcję po raz trzeci. Pierwsze wybory były dla mnie zaskoczeniem. Startowałam, chociaż nie przypuszczałam, że mieszkańcy wybiorą na sołtysa kobietę, w dodatku pochodzącą z innego sołectwa – mówi.

Do Gęsic przeprowadziła się 26 lat temu. Z miłości do męża, z którym ma dwoje dzieci. – Zawsze interesowały mnie sprawy związane z miejscem, w którym mieszkam. Chodziłam na zebrania. Zabierałam głos. Rola społecznika nie jest mi obca – opowiada.

Gdy została sołtysem, od razu z ogromnym zapałem zaczęła działać. Gęsice liczą 250 mieszkańców i 67 posesji. – Najpierw z kobietami zdobywałyśmy pieniądze z pracy własnych rąk, jak np. z wicia wieńca – opowiada. – Zaczęliśmy zbierać pieniądze na wiaty przystankowe, udało się nam postawić trzy. Potem wspólnie z gminą zajęliśmy się poprawianiem stanu dróg dojazdowych do pól. To jest nasza największa bolączka, bo drogi są zbiorowe. Udało się wiele z tych dróg utwardzić, jednak teren jest trudny.

Inwestycje w młodzież i dzieci

Potem przyszło wsparcie z pieniędzy z Funduszu Sołeckiego. – Dzięki pieniądzom z funduszu i przy wsparciu finansowym gminy etapami wybudowaliśmy boisko do gry w piłkę nożną, potem je ogrodziliśmy. Tuż obok na placu gminnym powstał plac zabaw z pełnym wyposażeniem. Stało się to naszym centrum sołectwa, gdzie dzieci i młodzież spędzają czas. Każdy dba o to miejsce, mieszkańcy koszą, dbają o czystość. Wieczorami organizowane są tu ogniska. Wszyscy wiemy, że to nasza wizytówka – opowiada pani Bożena. – W tym roku na boisku zamontowaliśmy oświetlenie.

Pani sołtys za ważny cel swojej pracy uznała także budowę chodnika przy drodze powiatowej. – I udało się. Ponadkilometrowy chodnik powstał dzięki pomocy członka Zarządu Powiatu w Kielcach Bogdana Gierady. W 2018 roku ma być ukończony – opowiada.

Wizje na przyszłość

Pani sołtys nie brakuje pewności siebie. Mówi, że w Gęsicach sporo jest do zrobienia. – Nie mamy koła gospodyń wiejskich, nie ma szkoły, sklepu ani kościoła. Marzy nam się za to świetlica wiejska. W planach ciągle jest jej budowa, wójt obiecał nam wsparcie. Wierzę, że jak to się powiedzie, nastąpi większa integracja mieszkańców. W świetlicy można by

organizować różne uroczystości, od Dnia Babci i Dziadka, po Wigilię dla samotnych. Jeśli dodamy do tego imprezy strażackie, sportowe i gminne, to jest o czym myśleć przez cały rok.

Mieszkańcy wsi odwiedzają panią Bożenę o każdej porze dnia bądź dzwonią w różnych sprawach. – Nie sprawia mi to problemu. Staram się każdego wysłuchać

i próbować pomóc – mówi. – Kiedyś dla mieszkańców zbudujemy siłownię zewnętrzną.

Na co dzień Bożena Utnik razem z mężem zajmuje się gospodarstwem rolnym. – Hodujemy 10 krów mlecznych, a mleko pozyskane od nich oddajemy do mleczarni. Mamy także truskawki i żyto. Pracy jest od rana do wieczora. Mamy dwoje dzieci, córka studiuje pielęgniarstwo, syn pracuje. Mąż wspiera mnie działaniach. Zadania wykonuję tak, by nie ucierpiał na tym mąż i dom, ale wspólnymi siłami ogarniamy to wszystko.

Osiągnięć, z których jest dumna – i tych w sferze materialno-inwestycyjnej, i tej społecznej – jest wiele. Jednak, jak zaznacza, nie chciałaby ich wymieniać jako tylko swoich zasług, bo w pracy samorządowej nie da się ich przypisać tylko jednej osobie. Są one wynikiem pomysłów i zabiegów sołtysa, rady sołeckiej, radnych i mieszkańców danej społeczności, a potem są realizowane przez radnych gminnych i wójta.

Jej zdaniem sołtys ma budzić zaufanie, mieć pewien posłuch i umiejętność kojarzenia osób czy organizacji w swoim sołectwie i poza nim. Musi być coraz sprawniejszym reprezentantem wsi.

Osiągnięcia na stanowisku sołtysa? – W 2011 roku wyróżniono mnie tytułem sołtysa roku 2010 gminy Łagów.

Plany na przyszłość? – Mam dwa największe cele: po pierwsze, zjednoczyć mieszkańców wsi i zaangażować ich we wspólną działalność. Po drugie, nasza wieś potrzebuje świetlicy wiejskiej – mówi z wiarą w przyszłość Bożena Utnik.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy