3.5 C
Kielce
piątek, 10 maja, 2024
Strona głównaAktualnościLekcje w laboratorium. Nowa propozycja Biobanku w Podzamczu

Lekcje w laboratorium. Nowa propozycja Biobanku w Podzamczu

Zobacz

Tematyczne zajęcia w pomieszczeniach laboratoryjnych – to nowa, skierowana do szkół, propozycja Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Dziś podczas lekcji pokazowej przedstawiono nową ofertę. W wydarzeniu wzięli udział wicemarszałek Marek Bogusławski, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego Krzysztof Ołownia, burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski, dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Anna Ciulęba oraz wicedyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Renata Bilska.

– Laboratorium RCNT to rzeczywiście powód do dumy i przyczynek do tego, by propagować szeroko jego działalność. Przypomnę jak ważną rolę ta jednostka odegrała w czasie pandemii. Dzięki programowi Stop Wirusowi opracowanemu przez województwo świętokrzyskie, w Podzamczu wykonywano darmowe testy na obecność SARS-Cov2 dla wszystkich mieszkańców regionu. Zrobiono ich niemal 160 tysięcy, w szczytowym okresie epidemii co druga próbka z regionu była analizowana w RCNT – mówił wicemarszałek Marek Bogusławski. –  W tutejszym laboratorium robiono także testy na obecność przeciwciał, wciąż prowadzone są badania oceniające stężenie witaminy D oraz badanie lipidogramu, prężnie działa Biobank, który pozyskuje i przechowuje preparaty z krwi pępowinowej. A te lekcje są doskonałym sposobem na to, by pokazać od środka jak to wszystko działa.

Laboratorium medyczne w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym należy do najlepiej wyposażonych w sprzęt badawczy  jednostek tego typu w regionie. Dokładnie rok temu zakończono tu także prace modernizacyjne, dzięki którym uzyskało ono kategorię bezpieczeństwa BSL3. Ten poziom zabezpieczeń dopuszcza badania mikroorganizmów łatwo przenoszących się w powietrzu, mogących wywoływać zagrożenie (także życia) dla badaczy i otoczenia. Najbliższe takie – poza tym w Podzamczu – są w Krakowie i Puławach.

Oferta zajęć laboratoryjnych dla młodzieży to sposób na pokazanie pracy i możliwości laboratorium w sposób całkowicie bezpieczny. Warsztaty będą się odbywały w specjalnie przygotowanych i zabezpieczonych pomieszczeniach laboratoryjnych, wyłącznie w ustalonych terminach, w grupach nie liczących więcej niż 20 osób, według rygorystycznych procedur.

W pierwszej części uczestnicy będą mogli m.in. wysłuchać prelekcji dotyczącej budowy komórek, różnic między nimi, a także bakterii i wirusów. Prelekcja będzie urozmaicona obrazami rzutnika z autentycznych preparatów będących w zasobach laboratorium RCNT – np. ludzkich komórek nowotworowych. Na zakończenie części teoretycznej przewidziano tematyczny quiz – z nagrodami.

W drugiej części zajęć, warsztatowej, uczestnicy będą mogli obejrzeć niektóre z pomieszczeń laboratorium w Podzamczu. Zanim to się stanie uczniowie będą musieli ubrać się w ochronny, jednorazowy strój używany w laboratorium. Potem pracownicy laboratoryjni pokażą jak przebiega proces przyjmowania materiałów do laboratorium, ich ewidencjonowanie, przygotowanie oraz przechowywanie preparatów biologicznych. Uczniowie będą mogli samodzielnie m.in. wykonać proces pipetowania (przenoszenie odpowiedniej ilości  materiału z podstawowej próbki do probówek w których prowadzone będą dalsze badania) czy na przykład wyizolować DNA. Zobaczą też jak działają wysokospecjalistyczne aparaty, których używa się do takich analiz laboratoryjnych, gdy w szybkim czasie trzeba wykonać wiele badań równocześnie – tak jak to było np. w czasie pandemii.

– Chcemy pokazać nasze laboratorium „od kuchni”. Pokazać, że praca takim miejscu jest z jednej strony bardzo ważna i odpowiedzialna, a z drugiej bardzo ciekawa, nietuzinkowa. Myślę, że takie lekcje mogą rozbudzić w młodych ludziach zainteresowania związane z medycyną i naukami biologicznymi a równocześnie pokazać im, jak można takie zainteresowania w naszym regionie twórczo rozwijać – mówi Krzysztof Ołownia, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.

Zajęcia w laboratorium są rekomendowane dla młodzieży od szóstej klasy szkoły podstawowej. Można się na nie umawiać telefonicznie.

Aktualności

W Piekoszowie odbył się XVIII Konkurs Pięknego Czytania

W Piekoszowie miała miejsce osiemnasta edycja Miejsko-Gminnego Konkursu Pięknego Czytania, który przyciągnął najmłodszych uczniów z lokalnych szkół podstawowych. Wydarzenie,...

Polecamy