3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościLekcje w laboratorium. Nowa propozycja Biobanku w Podzamczu

Lekcje w laboratorium. Nowa propozycja Biobanku w Podzamczu

Zobacz

Tematyczne zajęcia w pomieszczeniach laboratoryjnych – to nowa, skierowana do szkół, propozycja Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Dziś podczas lekcji pokazowej przedstawiono nową ofertę. W wydarzeniu wzięli udział wicemarszałek Marek Bogusławski, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego Krzysztof Ołownia, burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski, dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Anna Ciulęba oraz wicedyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Renata Bilska.

– Laboratorium RCNT to rzeczywiście powód do dumy i przyczynek do tego, by propagować szeroko jego działalność. Przypomnę jak ważną rolę ta jednostka odegrała w czasie pandemii. Dzięki programowi Stop Wirusowi opracowanemu przez województwo świętokrzyskie, w Podzamczu wykonywano darmowe testy na obecność SARS-Cov2 dla wszystkich mieszkańców regionu. Zrobiono ich niemal 160 tysięcy, w szczytowym okresie epidemii co druga próbka z regionu była analizowana w RCNT – mówił wicemarszałek Marek Bogusławski. –  W tutejszym laboratorium robiono także testy na obecność przeciwciał, wciąż prowadzone są badania oceniające stężenie witaminy D oraz badanie lipidogramu, prężnie działa Biobank, który pozyskuje i przechowuje preparaty z krwi pępowinowej. A te lekcje są doskonałym sposobem na to, by pokazać od środka jak to wszystko działa.

Laboratorium medyczne w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym należy do najlepiej wyposażonych w sprzęt badawczy  jednostek tego typu w regionie. Dokładnie rok temu zakończono tu także prace modernizacyjne, dzięki którym uzyskało ono kategorię bezpieczeństwa BSL3. Ten poziom zabezpieczeń dopuszcza badania mikroorganizmów łatwo przenoszących się w powietrzu, mogących wywoływać zagrożenie (także życia) dla badaczy i otoczenia. Najbliższe takie – poza tym w Podzamczu – są w Krakowie i Puławach.

Oferta zajęć laboratoryjnych dla młodzieży to sposób na pokazanie pracy i możliwości laboratorium w sposób całkowicie bezpieczny. Warsztaty będą się odbywały w specjalnie przygotowanych i zabezpieczonych pomieszczeniach laboratoryjnych, wyłącznie w ustalonych terminach, w grupach nie liczących więcej niż 20 osób, według rygorystycznych procedur.

W pierwszej części uczestnicy będą mogli m.in. wysłuchać prelekcji dotyczącej budowy komórek, różnic między nimi, a także bakterii i wirusów. Prelekcja będzie urozmaicona obrazami rzutnika z autentycznych preparatów będących w zasobach laboratorium RCNT – np. ludzkich komórek nowotworowych. Na zakończenie części teoretycznej przewidziano tematyczny quiz – z nagrodami.

W drugiej części zajęć, warsztatowej, uczestnicy będą mogli obejrzeć niektóre z pomieszczeń laboratorium w Podzamczu. Zanim to się stanie uczniowie będą musieli ubrać się w ochronny, jednorazowy strój używany w laboratorium. Potem pracownicy laboratoryjni pokażą jak przebiega proces przyjmowania materiałów do laboratorium, ich ewidencjonowanie, przygotowanie oraz przechowywanie preparatów biologicznych. Uczniowie będą mogli samodzielnie m.in. wykonać proces pipetowania (przenoszenie odpowiedniej ilości  materiału z podstawowej próbki do probówek w których prowadzone będą dalsze badania) czy na przykład wyizolować DNA. Zobaczą też jak działają wysokospecjalistyczne aparaty, których używa się do takich analiz laboratoryjnych, gdy w szybkim czasie trzeba wykonać wiele badań równocześnie – tak jak to było np. w czasie pandemii.

– Chcemy pokazać nasze laboratorium „od kuchni”. Pokazać, że praca takim miejscu jest z jednej strony bardzo ważna i odpowiedzialna, a z drugiej bardzo ciekawa, nietuzinkowa. Myślę, że takie lekcje mogą rozbudzić w młodych ludziach zainteresowania związane z medycyną i naukami biologicznymi a równocześnie pokazać im, jak można takie zainteresowania w naszym regionie twórczo rozwijać – mówi Krzysztof Ołownia, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu.

Zajęcia w laboratorium są rekomendowane dla młodzieży od szóstej klasy szkoły podstawowej. Można się na nie umawiać telefonicznie.

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy