Skąd bierze się kurz i roztocza?
Kurz to problem, który występuje w niemal każdym domu. Jest na szafkach, stołach, podłodze i wielu innych miejscach, w tym też tych trudno dostępnych. Sam kurz to mieszanka drobinek piasku, ziemi, włókien, włosów i zwierzęcej sierści. Co jednak ważne, na kurz składają się również zarodniki pleśni, grzybów i roztoczy. Dla tych ostatnich kurz stanowi idealne środowisko do rozwoju. Roztocza wytwarzają odchody, które odpowiedzialne są za powstawanie reakcji alergicznych. Dlaczego roztocza tak bardzo upodobały sobie nasze domy? Wynika to z tego, że te mikroorganizmy żywią się głównie ludzkim naskórkiem. Dlatego żyją w domach, w których są nie tylko ludzie, ale i wspomniany już kurz, który stanowi dla nich idealne środowisko. Niestety roztocza to jedna z najczęstszych przyczyn alergii u ludzi.
Jak kurz i roztocza wpływają na nasze zdrowie?
Kurz to jedna z podstawowych przyczyn alergii. Wśród objawów alergii na kurz wymienić można przede wszystkim problemy z oddychaniem, katar, kaszel, a także infekcje oczu. Podkreślić jednak trzeba, że nie są to wszystkie negatywne objawy oddziaływania kurzu na nasz organizm. Przebywanie w pomieszczeniach, w których jest kurz, wiąże się często także z gorszym samopoczuciem, osłabieniem odporności organizmu oraz z bólami głowy. Podkreślić tu trzeba, że nieleczona alergia może doprowadzić do jeszcze poważniejszych dolegliwości. Mowa tu choćby o astmie oskrzelowej czy atopowym zapaleniu skóry. Podobnie jest w przypadku roztoczy, które również mogą wywołać alergię. Objawia się ona głównie katarem oraz swędzeniem i pieczeniem oczu. Poza tym alergia na roztocza może się objawiać także zapaleniem spojówek, suchym kaszlem, wysypką na skórze, a nawet zapaleniem skóry. Dlatego tak ważne jest, aby stosować skuteczne metody pozwalające na pożycie się kurzu i roztoczy. Co się sprawdza?
Jak pozbyć się kurzu i roztoczy z domu?
Aby skutecznie pozbyć się kurzu i roztoczy należy przede wszystkim zadbać o czystość powietrza w mieszkaniu. Sposobów na to jest przynajmniej kilka. Pierwszy polega za zastosowaniu oczyszczacza powietrza. Takie urządzenie w znaczący sposób poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli korzysta się z nowoczesnego modelu jak np. oczyszczacz powietrza Dyson. Urządzenie wciąga powietrze i za pomocą specjalnego wbudowanego filtra HEPA13 oczyszcza je z wszelkich zanieczyszczeń, w tym z kurzu i roztoczy. Dyson oczyszczacz pomaga pozbyć się kurzu i roztoczy w jeszcze jeden sposób. Mianowicie dba o właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Właściwa wilgotność powietrza ma szczególne znaczenie zwłaszcza w okresie zimowym. O tej porze roku powietrze jest bowiem dość suche. To z kolei szybko prowadzić może do swędzenia skóry czy drapania w przełyku. Poza korzystaniem z oczyszczacza powietrza, w celu eliminacji kurzu i roztoczy pamiętać trzeba również o częstym wietrzeniu pomieszczeń oraz częstym i dokładnym odkurzaniu.