3.5 C
Kielce
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaKsiążkowa Choinka – Świąteczna Magia, Która Łączy Pokolenia

Książkowa Choinka – Świąteczna Magia, Która Łączy Pokolenia

Zobacz

W Wojewódzkiej Bibliotece  Publicznej w Kielcach pojawiła się choinka inna niż wszystkie – wyjątkowe drzewko stworzone z około 1300 książek, które zyskały drugie życie. Stelaż o wysokości 210 cm pokryto starannie ułożonymi tomami pochodzącymi z wycofanego księgozbioru biblioteki oraz darów Dyskusyjnych Klubów Książki. Co najważniejsze, jej ubieranie stało się niezwykłym wydarzeniem społecznym, w którym wzięli udział zarówno najmłodsi, jak i seniorzy, a także specjalny gość – Marszałek Renata Janik.

Marszałek wraz z Dyrektor Biblioteki Agnieszką Kuś, seniorami oraz przedszkolakami z entuzjazmem włączyła się w tworzenie tej literackiej ozdoby. – Choinka z książek to nie tylko symbol świąteczny, ale też doskonały przykład tego, jak w ciekawy sposób promować czytelnictwo i budować więzi międzypokoleniowe. To radość widzieć dzieci i seniorów współpracujących przy tak pięknej inicjatywie – mówiła Renata Janik.

Do ubierania nietypowej choinki przystąpiła grupa przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Baja Patataja, których entuzjazm udzielił się także seniorom. Wspólne rozmowy, układanie książek i dekorowanie drzewka były okazją do integracji i wymiany doświadczeń. Dzieci z przejęciem wpatrywały się w rosnącą “choinkę”, a starsi uczestnicy wspominali swoje ulubione książki i opowiadali młodszym o tym, jak czytelnictwo zmieniało się na przestrzeni lat.

Książkowa choinka nie tylko wprowadza świąteczny klimat, ale również niesie ważne przesłanie. Po zakończeniu okresu świątecznego, od 7 stycznia 2025 roku, każdy czytelnik będzie mógł rozebrać drzewko, zabierając ze sobą książkę. W ten sposób organizatorzy chcą podarować książkom nowe życie i zachęcić mieszkańców do czytania. – To inicjatywa, która nie tylko cieszy oko, ale też ma głębszy sens. Książki, zamiast trafić na półki zapomnienia, dostaną nowe domy – podkreśliła dyrektor Agnieszka Kuś.

Choinka z książek stała się symbolem wspólnoty i przypomnieniem, jak literatura potrafi łączyć ludzi. Dla dzieci była okazją do pierwszego kontaktu z klasykami literatury, dla seniorów – szansą na dzielenie się swoją pasją i doświadczeniem. Całość wydarzenia stworzyła ciepłą atmosferę, podkreślającą, że święta to czas wspólnoty, nie tylko w gronie rodzinnym, ale też w lokalnej społeczności.

To nie tylko choinka, ale także metafora – o tym, że książki mogą być prezentem na całe życie, a chwile spędzone na czytaniu lub wspólnej pracy to najpiękniejszy dar, jaki możemy sobie nawzajem podarować.

 

Galeria

Aktualności

Sukcesy uczniów szkół powiatowych

Odnoszą sukcesy w nauce, ale i w sporcie. W minionym roku 19 uzdolnionych uczniów ze szkół...

Polecamy