W miniony weekend Zamek Królewski w Chęcinach oraz Zabytkowa Kamienica „Niemczówka” stały się miejscem zarówno dla miłośników historii, jak i szachów. 15-16 lipca 2023 r. odbywały się bowiem wydarzenia, nawiązujące do historii wielkiej wojny z zakonem krzyżackim, a szczególnie kulminacyjnej bitwy pod Grunwaldem. Co ciekawe – potyczka odbywała się także na szachownicy, a uczestnikami batalii byli żywi ludzie, nie zaś drewniane bierki.
W sobotę 15 lipca 2023 r. Zamek Królewski w Chęcinach gościł członków Świętokrzyskiego Związku Szachowego, którzy w bardzo ciekawy i przystępny sposób zachęcali turystów do tego sportu, sięgającego swoją historią czasów średniowiecza. Szczególnie warta uwagi była inscenizacja bitwa grunwaldzkiej na obszernej szachownicy, rozłożonej u podnóża Zamku, gdzie starły się dwie armie – polsko-litewska i krzyżacka. W potyczce brali udział młodzi miłośnicy szachów, którzy przebrani w stroje historyczne odwzorowali zarówno wygląd wojsk, jak i szachowych bierek. Cała batalia, zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem, zakończyła się zwycięstwem wojsk króla Władysława Jagiełły, symbolizowanych przez pionki i figury.
Dalsza część szachowych zmagań przeniosła się na dziedziniec Zamku Dolnego, gdzie rozegrano partię blindfold chess, czyli szachów „na ślepo”. Zabawa polegała na tym, że dwóch uczestników miało zasłonięte oczy, a ich zadaniem było rozegrać pojedynek szachów wielkoformatowych z wykorzystaniem wyłącznie własnego intelektu i pamięci, bez możliwości zobaczenia ruchu bierek przeciwnika. Następnie zaś rozegrana została partia szachów symultanicznych, gdzie jeden gracz prowadził pojedynek jednocześnie na pięciu różnych szachownicach, co również wydaje się być nie lada wyczynem. Dla profesjonalistów nie była to jednak bariera nie do przejścia, a sposób w jaki rozegrano mecze przyciągnął grono zainteresowanych tym wydarzeniem.
Ostatnim epizodem sobotnich zmagań był miniturniej, rozegrany przez młodych adeptów sztuki szachowej w murach Zabytkowej Kamienicy „Niemczówka”. Sala Wielka stała się na pewien czas miejscem, gdzie intelektualne boje na szachowej planszy prowadzili miłośnicy tego wielowiekowego sportu. Szczególnie symptomatyczny pozostaje fakt, że grającymi w turnieju były dzieci w wieku szkolnym, choć nie powinno to dziwić, zważywszy na fakt, że najmłodszy arcymistrz szachowy w historii uzyskał swój tytuł w wieku zaledwie 12 lat.
Sobotni wieczór uświetnił ponadto koncert zespołu „Malarze Dusz”, który również miał miejsce w murach Sali Wielkiej w „Niemczówce”. Koncert odbył się pod hasłem „Z krainy łagodności…”, dlatego też repertuar utworów prezentował muzykę o tematyce poetycko-turystycznej. Dzięki temu zgromadzone audytorium mogło przy dźwiękach gitary przenieść się na chwilę w świat spokoju i zadumy, do czego najlepiej nastraja właśnie poezja śpiewana.
Niedziela 16 lipca upłynęła również pod znakiem czarnego krzyża na białym tle krzyżackiego płaszcza. Turyści, zwiedzający Zamek Królewski w Chęcinach w godzinach 11:00, 13:00 i 15:00 mogli wysłuchać opowieści przewodnika, który ubrany w strój krzyżacki przybliżał historię samej warowni, z naciskiem na jej dzieje związane z ulokowaniem tu więzienia stanu i rezydencji królewskiej za czasów Jagiellonów. Dodatkowo niedzielne popołudnie turystom umilały pokazy tańców dawnych.
Zatem kolejny udany weekend za nami!