Wszystko to w ramach wyjątkowego projektu pod hasłem „wyGRAJMY Łopuszno”, w który od września ubiegłego roku zaangażowała się młodzież z gminy Łopuszno. Projekt, na którego realizację Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Skała” pozyskało 40 tysięcy złotych w ramach Programu „Równać Szanse” pozwala skorzystać młodym ludziom ze szkoleń i warsztatów tematycznych, a także aktywnie włączyć się w proces promocji gminy oraz poszczególnych sołectw.
– Kreatywność i zapał młodzieży pozwala realizować atrakcyjne działania, a także nabyć młodym ludziom szereg przydatnych umiejętności – wyjaśnia Mariusz Brelski, autor i Koordynator Projektu „wyGRAJMY Łopuszno”. W spotkaniach i warsztatach realizowanych od września bierze udział 16 osób w wieku 13-19 lat. – Projekt, którego osią jest stworzenie gry planszowej opartej o geografię i historię gminy Łopuszno stanowi ścieżkę zdobywania umiejętności teoretycznych oraz praktycznych – dodaje Mariusz Brelski. – Zaoferowaliśmy młodzieży przygodę, w ramach której mają szansę pokazać jak zorganizować i przeprowadzić strategię promocji swojej miejscowości. Narzędzia i możliwości, jakie dla nich przewidzieliśmy, w tym warsztaty z grywalizacji, warsztaty z informatykiem, spotkania z regionalistą, a nawet wizyty studyjne u innych realizatorów projektu „Równać Szanse” na terenie kraju, były ogromne. Jestem przekonany, że uczestnictwo i realizacja projektu będzie dla uczestników wielkim krokiem do poznania swoich umiejętności, wzmocnienia wiary w siebie oraz pokazania, że młodzież potrafi – dodaje.
Działania młodzież biorąca udział w projekcie rozpoczęła od poszukiwań pomysłów na promocję Łopuszna. – Naszą bolączką był brak wyrazistej tożsamości wizerunkowej gminy. Niewielu z nas potrafiło wskazać cechę, bądź miejsce wyróżniające Łopuszno, które można pokazać w ramach gry planszowej. Przeczytaliśmy mnóstwo informacji zamieszczonych w internecie, sięgnęliśmy do publikacji poświęconych gminie, rozmawialiśmy z mieszkańcami, a nawet wzięliśmy udział w warsztatach z historykiem regionalistą. Inspirację odnaleźliśmy w terenie podczas wielu rozmów i spacerów. Odkryliśmy Łopuszno na nowo – przyznaje jedna z uczestniczek Natalia Paszowska.
Warto zaznaczyć, że w programie „Równać Szanse” organizacje pozarządowe, biblioteki gminne, gminne domy kultury oraz grupy nieformalne złożone z osób dorosłych, z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców, otrzymują dotacje na realizację własnych projektów mających wyposażyć młodych ludzi w niezbędne umiejętności skutecznego radzenia sobie w życiu niezależnie od miejsca, ludzi i sytuacji. „wyGRAJMY Łopuszno” to jedyny projekt realizowany na terenie województwa świętokrzyskiego, który otrzymał wsparcie ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego operatorem jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Projekt ruszył z początkiem września ubiegłego roku, a jego zakończenie zaplanowano w listopadzie.