To już pewne. Zamek Królewski w Chęcinach oraz kościół pw. św. Bartłomieja w Chęcinach znalazły się na liście rządowego wsparcia wśród blisko zaledwie trzydziestu podmiotów regionu świętokrzyskiego. W ramach przyznanego dofinansowania w łącznej kwocie 380 tysięcy złotych obydwa obiekty czekają prace konserwatorskie.
Wśród zabytkowych obiektów, którym przyznano rządowe dofinansowanie, znalazły się aż dwa z terenu Gminy i Miasta Chęciny. – To dla nas doskonała wiadomość. Dzięki temu wsparciu uda się zrealizować ważne inwestycje w tych obiektach, które jeszcze bardziej usprawnią ich funkcjonowanie i pozwolą zachować je w dobrym stanie technicznym – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Jednym z obiektów, który otrzymał dofinansowanie jest kościół pw. Św. Bartłomieja w Chęcinach. Na przeprowadzenie prac konserwatorskich elewacji wraz z naprawami konstrukcyjnymi i wymianą oblachowań na kościele ministerstwo kultury, dziedzictwa narodowego i sportu (z dużej – nazwa organu) przekaże 270 tysięcy złotych. W przypadku Zamku Królewskiego w Chęcinach przeprowadzona zostanie renowacja murów średniowiecznej warowni. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie w kwocie 110 tysięcy złotych. – W 2015 roku Zamek przeszedł kompleksową rewitalizację. To z pewnością pozwoliło na uwydatnienie jego potencjału i niezwykłych walorów, a stworzona infrastruktura okołoturystyczna przystosowana została do przyjmowania tłumnie odwiedzających turystów. Takie obiekty wymagają jednak szczególnej dbałości i troski konserwatorskiej. Staramy się na bieżąco dbać o dobry stan techniczny tego obiektu, aby służył kolejnym pokoleniom świadcząc o bogatej historii Ziemi Chęcińskiej.Otrzymana dotacja pozwoli na kompleksową renowację murów zamkowych, które ze względu na swoją wiekowość wymagają wzmocnienia – zapowiada burmistrz Robert Jaworski.
Warto przypomnieć, że udostępniony w nowej odsłonie w 2015 roku po gruntownej rewitalizacji Zamek Królewski w Chęcinach z roku na rok coraz bardziej zachwyca zwiedzających. Świadczyć o tym może rosnąca z każdym miesiącem liczba turystów i stale rozbudowywana oferta. W 2019 roku chęcińską warownię odwiedziło ponad 223 tysiące turystów, co dało absolutny rekord w dziejach zabytku określanego mianem turystycznej perły regionu. Rekord ten niestety nie został pobity w 2020 roku głównie ze względu na odgórny nakaz zamknięcia warowni i wprowadzenie licznych obostrzeń związanych z panującą pandemią koronawirusa. Mimo to, zamek i tak chętnie odwiedzany był przez turystów w czasie, kiedy było to możliwe. Z początkiem lipca ubiegłego roku w progach chęcińskiej warowni powitano milionowego turystę (liczonego od czasu oddania obiektu po rewitalizacji w 2015r).
Agnieszka Olech