3.5 C
Kielce
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościKopalnia Nordkalk otworzyła swoje drzwi dla zwiedzających

Kopalnia Nordkalk otworzyła swoje drzwi dla zwiedzających

Zobacz

Zwiedzanie kopalni wapienia w Miedziance, wizyta w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego i spotkanie z paleontologiem Błażejem Błażejowskim ze Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS – ostatnia sobota września była pełna wrażeń dla tych, którzy zdecydowali się wziąć udział w bezpłatnej wycieczce po jednej z największych kopalni odkrywkowych w Polsce zorganizowanej przez kopalnię Nordkalk i Bibliotekę Centrum Kultury w Piekoszowie. Można było zobaczyć miejsca, do których zazwyczaj nie ma dostępu. Ogrom wysokich i stromych skał robił prawdziwe wrażenie.

Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskiego Dnia Minerałów. – Udział w Europejskich Dniach Minerałów Nordkalk bierze od samego początku, czyli od 2007 roku. Co dwa lata około 30 000 mieszkańców miejscowości w sąsiedztwie kopalni i zakładów jest zapraszanych do odwiedzenia miejsc, do których zazwyczaj nie mają dostępu. W tym roku w 26 krajach w Europie i na innych kontynentach odbyło się 130 takich wydarzeń. Tegoroczne obchody koncentrują się wokół największej kopalni Nordkalku, czyli Miedzianki. Chcieliśmy pokazać mieszkańcom jak funkcjonuje kopalnia – mówi Ewa Ślusarczyk-Kita, Specjalista ds. komunikacji Nordkalk.

Wycieczka po krainie minerałów

A ta okazała się być niesamowita. – Widok zapiera dech – mówili zwiedzający, którzy nie spodziewali się tego, co zobaczyli. – Kopalnia w Miedziance to jedna z największych kopalni odkrywkowych w Polsce. Jej długość wynosi 2500 metrów, szerokość – 400 metrów, a powierzchnia – 115 ha. Tutejsze tradycje górnicze sięgają XIV wieku – początkowo wydobywano głównie rudy miedzi i ołowiu. Baza surowcowa Zakładu Miedzianka to liczące sobie 460 milionów lat złoże wapieni dewońskich, które charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami chemicznymi i wysoką wytrzymałością. Dlatego produkowane tutaj kruszywa i mączki wapienne są szeroko stosowane w budownictwie, drogownictwie, w przemyśle cukrowniczym czy w rolnictwie. Jako górnik, uważam, że kopalnia jest sercem tego zakładu. Wiele osób korzysta na tym, że zakład zlokalizowano w Piekoszowie. Pracuje tu każdego dnia około 300 osób – poinformował Mateusz Turek, specjalista ds. górniczych w kopalni Nordkalk.

Tu kręcili sceny do „Wiedźmina“

Kopalnia w Miedziance ma siedem poziomów eksploatacyjnych. – Wysokość pomiędzy górną krawędzią, a stropem złoża, które eksploatujemy to 100 metrów. Wydobywa się tu około 6 milionów ton wapnia w ciągu roku – poinformował Mateusz Turek, specjalista ds. górniczych w kopalni Nordkalk. Wysokie i strome skały największej kopalni w Polsce zrobiły wrażenie na wszystkich zwiedzających. – To właśnie tu, na naszym wyrobisku, nagrywano sceny do filmu „Wiedźmin“ – poinformował dyrektor kopalni, Jerzy Kwiatek.

Nordkalk stawia na ochronę środowiska

Nordkal jest wiodącym dostawcą produktów i rozwiązań na bazie kamienia wapiennego. Wapień jest niezbędny, żeby zapewnić ludziom dostęp do elementarnych zasobów: czystego powietrza, zdrowej wody i żyznej ziemi. – Przez ostatnie piętnaście lat Nordkalk poczynił wiele inwestycji związanych z ochroną środowiska, począwszy od myjni kół po ekrany akustyczne, czy wymianę filtrów powietrza instalacji zraszania – wymienia dyrektor, Jerzy Kwiatek, który podkreśla, że również technika strzałowa zdecydowanie się zmieniła. – W tej chwili ładunki, które odpalamy na kopalni, są tak dobrane, aby nie powstawała jedna duża fala sejsmiczna. Chodzi o rozłożenie siły drgań wywołanych odstrzałem Oczywiście w stały sposób to kontrolujemy i rozmawiamy z mieszkańcami na temat jeszcze większego zminimalizowania oddziaływania na środowisko. Staramy się znacznie ograniczać emisję hałasu – zapewnia dyrektor. – Wydobywany w naszej kopalni kamień jest w dużej mierze wykorzystywany do instalacji odsiarczania spalin. Także kopiąc chronimy jednocześnie przyrodę – zaznacza dyrektor, Jerzy Kwiatek.

Naukowiec NASA poprowadził warsztaty geologiczne

Sobotnie zwiedzanie kopalni wapienia i zakładu produkcyjnego Miedzianka należących do Nordkalk Sp. z o.o. poprzedziły piątkowe warsztaty geologiczne pn. „Historia życia na Ziemi zapisana w skałach” dla uczniów szkół w Gminie Piekoszów, które poprowadziło Stowarzyszenie PHACOPS. W sobotę, po zwiedzeniu największej kopalni udano się do pobliskiej Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w Miedziance, a potem przy kawie i ciastku odbyło się spotkanie w Bibliotece w Piekoszowie z Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Nauk o Ziemi PHACOPS, doktorem Błażejem Błażejowskim z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Paleontolog i geolog, który z wielką pasją łączy pracę naukową z działalnością popularyzacyjną, opowiedział o swoich doświadczeniach badawczych zdobytych w czasie wielu ekspedycji naukowo-badawczych, m.in. w Mongolii, Indiach, USA, Japonii, Arktyce i Antarktydzie. Była to historia jego udziału w programie FMARS, prowadzonym przez Mars Society i NASA na wyspie Devon (Arktyka kanadyjska). Program był elementem międzynarodowych przygotowań do pierwszej załogowej misji na Marsa, a dr Błażej Błażejowski był jedynym Polakiem w siedmioosobowej międzynarodowej grupie naukowców.

Galeria

Aktualności

162. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Czas zaborów jest bez wątpienia jednym z najmroczniejszych okresów w polskiej historii, pełnym ucisku i cierpienia naszego narodu. Potężna niegdyś Rzeczpospolita w 1795...

Polecamy