W grudniu i styczniu, w ramach realizacji drugiej z czterech części programu Fundacji PGNiG „Być jak Ignacy”, uczniowie klasy 6c chęcińskiej szkoły, zajmują się problemami ekologii. Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia związane z ochroną wody i powietrza, gospodarką odpadami oraz bioróżnorodnością. Są to problemy, które ze względu na swoją wagę, w obecnych czasach interesują coraz młodsze pokolenie. Dzieci mają świadomość konieczności dbania o otaczający świat, walkę o czyste powietrze i wodę, ale także rolę edukowania innych i wprowadzania właściwych wzorców postępowania z zanieczyszczeniami, czy odpadami.
W ramach udziału w programie, nasi młodzi badacze chętnie podejmują, omawiają i promują tematykę ekologiczną. W zajęciach wykorzystujemy prezentacje, quizy, doświadczenia i zadania przygotowane przez Organizatora programu. Uczniowie wykazują się własną wiedzą i inwencją, wskazując na trudne i dokuczliwe zagadnienia we własnym otoczeniu. I tak: wiele miejsca poświęcamy stanowi powietrza i walce ze smogiem, problemowi ochrony wód oraz zagrożeniom związanym z dostępem do wody pitnej, czy tak ważnej kwestii, jak „ślad węglowy”.
Pozostawienie środowiska w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń jest ważnym i niezwykle trudnym zadaniem. Podkreśliła to również wielokrotnie pani Magdalena Bieńka-Michalik z Zespołu Nadwiślańskich i Świętokrzyskich Parków Krajobrazowych podczas zdalnego spotkania z uczestnikami programu. Nasz ekspert odpowiadał na pytania uczniów, wyjaśniając problemy związane z ochroną zasobów naturalnych.
Informując o naszych działaniach, jednocześnie pragniemy przekazać Państwu ważny apel płynący od uczniów:
Wszyscy chcielibyśmy żyć w czystym środowisku, oddychać czystym powietrzem, mieć dostęp do czystej wody, móc cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Dlatego prosimy:
Dbaj o środowisko naturalne, nie zaśmiecaj lasów, rzek, gleby! To bardzo ważne dla ludzi i zwierząt…
Nie pal śmieci, ale segreguj je w celu ponownego przetworzenia! Recykling jest modny…
Szanuj i oszczędzaj wodę – zakręcaj kurki, a do podlewania użyj zebranej deszczówki! Zasoby wody są dramatycznie małe!
Zakupy rób zawsze z rozwagą! Nadmierna produkcja i konsumpcja też pozostawiają „ślad węglowy”!
Kiedy możesz – idź pieszo lub jedź rowerem, zamiast używać samochodu!
Sprzątaj po sobie, nie czekaj, aż zrobi to za Ciebie ktoś inny! Pokaż kulturę…
ZDROWIE JEST NAJWAŻNIEJSZE, LEPIEJ DBAĆ O NIE WCZEŚNIEJ, NIŻ PÓŹNIEJ!
Uczniowie i opiekunowie Koła Naukowego Discovery w SP w Chęcinach