3.5 C
Kielce
poniedziałek, 4 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościKonkurs "Wirtualne Gęśle" — zagłosuj na mieszkankę Miasta i Gminy Daleszyce

Konkurs „Wirtualne Gęśle” — zagłosuj na mieszkankę Miasta i Gminy Daleszyce

Zobacz

 

MARIANNA ŚMIŁOWSKA
PIEŚNI
Wydawca: Fundacja Korzenie

Link do głosowania

Zasady głosowania

Pod Patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa została wydana płyta z tradycyjnymi pieśniami w wykonaniu Marianny Śmiłowskiej. To już piąte wydawnictwo Fundacji Korzenie promujące dziedzictwo muzyczne regionu Gór Świętokrzyskich.

Marianna Śmiłowska od urodzenia mieszka w rodzinnej wsi. Od najmłodszych lat towarzyszyły jej pieśni śpiewane w domu przez jej babcie oraz tradycyjna muzyka taneczna wygrywana na skrzypcach przez ojca Wincentego Jamioła – znanego świętokrzyskiego muzykanta. W swojej pamięci przechowała bogaty repertuar tradycyjnych utworów, charakterystyczny dla regionu sposób śpiewania a także lokalną gwarę.

Ta płyta to wyśpiewana opowieść o życiu wiejskiej kobiety z Kielecczyzny. Na krążku znalazło się 15 utworów, które artystka wykonuje a cappella. Marianna Śmiłowska nie tylko śpiewa, jest autorką kilkudziesięciu piosenek i melodii. Pieśni przenoszą nas do czasu jej dzieciństwa, na daleszyckie pola i lasy, gdzie spędzała większość czasu pasąc zwierzęta i gdzie śpiewała o swojej miłości, do domu weselnego, w którym żegnała się z matką … a na koniec przed obrazek z wizerunkiem Świętej, który towarzyszy jej w sędziwym wieku.

Od najmłodszych lat towarzyszyły jej muzyka i pieśni ludowe śpiewane w jej rodzinnym domu. Duży wpływ na ukształtowanie jej wrażliwości i miłości do muzyki miał jej tata. Znany świętokrzyski muzykant Wincenty Jamioł.

– „Od kiedy tylko pamiętam w moim domu królowała muzyka ludowa. Tata wieczorami grywał na skrzypcach, grał na weselach, a mnie bardzo się to podobało. Dziwiłam się jak może grać po ciemku, dopiero później odkryłam, że muzyka to przede wszystkim słuch. Nie trzeba widzieć instrumentu, żeby móc na nim przepięknie zagrać” – wspomina pani Marianna.

„Śpiewam o swoim życiu. O dorastaniu, pierwszym chłopaku, małżeństwie oraz o tym, jak spędzaliśmy dzień. To nie tak odległe czasy, ale dla młodzieży może się wydawać, że było to bardzo dawno temu. Wyśpiewałam swoją autobiografię” – śmieje się pani Marianna.

Marianna Śmiłowska jest m.in. wielokrotną laureatką nagrody im. Haliny Szelestowej – przyznawanej przez Radio Kielce w ramach Buskich Spotkań z Folklorem oraz prestiżowej nagrody „Jawor – u źródeł kultury”.

Źródło: gesle.folk.pl

Aktualności

Nowi Sołtysi miasta i gminy Piekoszów rozpoczynają kadencję. Są gotowi do działania i deklarują współpracę

Podczas ostatniego posiedzenia sesji Rady Miejskiej w Piekoszowie nowo wybrani sołtysi miasta i gminy Piekoszów zostali oficjalnie powitani i...

Polecamy