Dożynki gminy Mniów odbędą się 14 sierpnia na boisku przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mniowie. Piękną tradycją święta plonów są oczywiście wieńce dożynkowe. Wójt gminy Mniów Piotr Wilczak zaprasza do wzięcia udziału w „Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Gminy Mniów”.
Staropolską tradycją jest plecenie z okazji święta plonów strojnych wieńców dożynkowych. Do ich stworzenia potrzebne jest dużo inwencji, miłości i czasu. W pierwszej kolejności należy zebrać zboża i powiesić je w przewiewnym i chłodnym miejscu. Potem stworzyć konstrukcję. W dawnych czasach nasze babcie wykonywały ją z drewna, z leszczyny. Dzisiaj najczęściej jest ona wykonywana z drutu, co sprawia, że jest ciężka, ale jednocześnie praktyczna i stabilna. W wieńcu musi być tradycyjnie pięć zbóż: żyto, pszenica, owiec, jęczmień i pszenżyto. – Nie wyobrażam sobie dożynek gminnych bez wieńców dożynkowych. Każdego roku możemy podziwiać te misternie uplecione dzieła sztuki podczas naszych dożynek. Zawsze wybieramy najpiękniejszy wieniec, który później reprezentuje gminę Mniów podczas dożynek powiatowych. Aby podtrzymać naszą piękną tradycję jak zawsze ogłosiliśmy „Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Gminy Mniów”. Mam nadzieję, że wśród naszych wieńców będzie ten, który dojdzie aż do konkursu na szczeblu wojewódzkim. Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie – zaprasza wójt gminy Mniów Piotr Wilczak.
Wieniec dożynkowy to symbol trudu rolników, którzy przynoszą go do kościoła, by podziękować Panu Bogu za szczęśliwy przebieg żniw i prosić o błogosławieństwo na kolejny rok. Wieniec dożynkowy musi być wykonany tradycyjnymi metodami. Zgodnie z regulaminem konkursowym wieniec powinien być zgodny z tradycją w zakresie formy, użytego materiału i techniki wykonania. Do konkursu dopuszczone będą wyłącznie prace nawiązujące formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych. Na terenie województwa świętokrzyskiego spotykane były wieńce w kształcie kopuły najczęściej o kolistej podstawie i krzyżujących się u szczytu ramionach, w kształcie stożka utworzonego z kilku wianków, ułożonych jeden nad drugim, a każdy kolejny o mniejszej średnicy, a także w kształcie płaskiej korony. Szkielet konstrukcyjny wieńca w tradycyjnych formach wykonany był zazwyczaj z wikliny lub drewnianych listewek. Jury, w tym przypadku, dopuszcza użycie innych materiałów. Ramiona wieńca i inne części konstrukcyjne oplecione były kłosami wszystkich zbóż. Wieńce dekorowano żywymi, bądź bibułowymi kwiatami, owocami, ziołami i kolorowymi wstęgami. Ważnym elementem było zwieńczenie całej formy. Najczęściej umieszczano tam symbole religijne, jak: krzyż, hostia, monstrancja. Do dna przymocowane były wystające drążki służące do niesienia wieńca. Wieńce mogą być klejone klejem wykonanym z naturalnych składników np. z mąki i wody. Niedopuszczalne jest stosowanie kleju na gorąco i innych klejów chemicznych. Regulamin nie określa górnej granicy wysokości wieńca ani jego obwodu. Wieniec powinien zachowywać ramy i proporcje, a jego rozmiar powinien być dostosowany do możliwości transportowych na miejsce uroczystości. Jury nie będzie oceniało wieńców ozdobionych dekoracjami z tworzyw sztucznych, a także wieńców o formach obcych tradycji ludowej, takie jak: zaprzęgi i inne środki transportu, kula ziemska, studnia, ule, kosiarze i inne sceny rodzajowe.
W konkursie mogą uczestniczyć wieńce przygotowane przez Sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich czy Stowarzyszenia z terenu gminy Mniów. Wyboru najpiękniejszego wieńca dokona komisja powołana przez wójta, a zwycięski wieniec będzie reprezentował gminę Mniów podczas Dożynek Powiatowych, które w tym roku odbędą się w 28 sierpnia 2022 roku w Górnie. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w Dniu Dożynek Gminnych w Mniowie, tj. 14 sierpnia.