W Piekoszowie odbył się konkurs ekologiczny dotyczący ochrony powietrza. Udział w nim wzięło ponad 170 uczniów z lokalnych szkół. Ku ich zaskoczeniu upominki otrzymał każdy uczestnik, a na zwycięzców czekały fantastyczne i bardzo wartościowe nagrody, jak chociażby tablety, a nawet rowery. Celem konkursu było promowanie ochrony powietrza i ekologicznych postaw wśród młodzieży.
Przygotowany i poprowadzony przez gminę Piekoszów w ramach programu edukacji ekologicznej konkurs otrzymał dofinansowanie w kwocie 20 tysięcy złotych z Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Ogólna pula środków przekazanych na ten cel to 35 tysięcy złotych. – Uczniowie klasy młodszych w ramach konkursu mieli do wykonania ulotkę przedstawiającą jak chronić powietrze. Natomiast klasy starsze za zadanie miały do wykonania prezentacje.
Jak podkreślał podczas uroczystego podsumowania konkursu burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, takie inicjatywy, jak chociażby konkursy ekologiczne, są kluczowe dla edukacji ekologicznej i budowania lepszej przyszłości dla mieszkańców. – W mojej ocenie to bardzo ważny konkurs. Dzisiaj dużo się umówi o czystym powietrzu i zdrowym stylu życia, a także o tym jak na nasze zdrowie wpływa jakość powietrza. Konkurs cieszył się dużą popularnością. Udział w nim wzięło ponad 170 uczniów. Jestem przekonany, że wszyscy mają świadomość jak ważne jest dbanie o nasze środowisko – podkreśla burmistrz Zbigniew Piątek, którego zdaniem konkurs zyskał szczególne znaczenie, ponieważ oprócz podnoszenia świadomości o ważności czystego powietrza, oferował atrakcyjne nagrody, które z pewnością zmotywowały młodych ludzi do zaangażowania. – Wśród tych fantastycznych i wartościowych nagród znalazły się rowery, kaski rowerowe, tablety, gry zręcznościowe i wiele innych, co zapewne potęgowało entuzjazm i zaangażowanie uczestników – mówił burmistrz Zbigniew Piątek, który osobiście wręczył nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych. Warto zaznaczyć, że wartościowe nagrody dla pozostałych uczestników konkursu zostaną przekazane w poszczególnych szkołach.
Miejsce pierwsze w kategorii klas starszych zdobyła Magdalena Ciszek z Zespołu Oświatowych Placówek Integracyjnych w Micigoździe. Zwyciężczyni nie kryła zaskoczenia zarówno ze zdobycia pierwszego miejsca, jak i z przyznanych cennych nagród. – Kiedy zgłaszaliśmy się do konkursu, nikt z nas nie miał pojęcia o nagrodach. Byliśmy tutaj, aby pokazać nasze zaangażowanie w ochronę środowiska i podzielić się kreatywnymi pomysłami. To, że otrzymaliśmy tak fantastyczne i wartościowe nagrody, jak rowery, tablety i wiele innych, było dla nas wszystkich ogromnym zaskoczeniem. To naprawdę wspaniałe, że takie przedmioty trafiły do osób, które tak jak ja, wkładają serce w dbanie o naszą planetę. To pokazuje, że warto podejmować działania na rzecz środowiska nie tylko dla nagród, ale przede wszystkim dla dobra nas wszystkich i przyszłych pokoleń – mówiła Magdalena Ciszek, zdobywczyni pierwszego miejsca w konkursie pod hasłem: „Czyste powietrze – moda, czy poważna sprawa”. Miejsce drugie zajęła Maja Broncel ze szkoły w Brynicy, a miejsce trzecie Kornelia Rudkiewicz ze szkoły w Rykoszynie. W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Banaś ze szkoły w Piekoszowie, Patryk Dwojewski i Magdalena Prus ze szkoły w Brynicy, Maja Skowron ze szkoły w Szczukowskich Górkach oraz Wojciech Sobczyk ze szkoły w Micigoździu.
Wśród młodszych uczestników, w konkursie pod hasłem „Czyste powietrze, kto o nie dba, zdrowie i uśmiech ma”, najlepsza okazała się być Hanna Bielicz ze Szkoły Podstawowej w Łosieniu. Przygotowany przez zwyciężczynię plakat dotyczący promocji czystego powietrza zachwycił jury. Miejsce drugie zajęła Aleksandra Wojda ze szkoły w Rykoszynie, a miejsce trzecie Maja Świercz ze szkoły w Jaworzni. Wyróżnienia otrzymali: Nadia Górak, Lena Paździerz i Olaf Widłak ze szkoły w Piekoszowie, Fabian Malarczyk ze szkoły w Jaworzni oraz Lena Ziach ze szkoły w Micigoździu.
Trzeba przyznać, że wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się prawdziwą kreatywnością, tworząc projekty związane z ekologią i ochroną środowiska.