3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościKongres Ekonomii Społecznej w Obrazowie

Kongres Ekonomii Społecznej w Obrazowie

Zobacz

Jakie możliwości i wyzwania stają przed sektorem ekonomii społecznej w Świętokrzyskiem? A także jaka jest jego rola w poprawie życia mieszkańców regionu? Na te i inne kwestie próbowali odpowiedzieć uczestnicy Kongresu Ekonomii Społecznej, który dzisiaj odbył się w Obrazowie. W spotkaniu, którego organizatorem byli Świętokrzyski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz Gmina Obrazów, uczestniczył wicemarszałek województwa Grzegorz Socha.

W Samorządowym Centrum Kultury w Obrazowie odbył się dziś, tj. 21 listopada, Kongres Ekonomii Społecznej. Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń, promowanie dobrych praktyk oraz wspieranie współpracy działających w województwie świętokrzyskim organizacji pozarządowych. Organizatorami Kongresu byli Świętokrzyski Ośrodek Ekonomii Społecznej oraz samorząd Obrazowa.

Spotkanie skierowane było do wszystkich osób zainteresowanych tematyką ekonomii społecznej, a w szczególności do przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej: stowarzyszeń, fundacji, przedsiębiorstw społecznych, KGW, OSP, spółdzielni socjalnych oraz samorządowców zajmujących się sprawami społecznymi.

Uczestnicy Kongresu wskazywali na wyzwania oraz możliwości, które stoją przed sektorem ekonomii społecznej. Mówili również o ważnej roli tego sektora w poprawie jakości życia społecznego w naszym regionie.

Gościem spotkania w Obrazowie był wicemarszałek Grzegorz Socha, który wziął udział w debacie „Fundusze UE a wsparcie podmiotów ekonomii społecznej w województwie świętokrzyskim”.  Uczestniczyli w niej również: Krzysztof Tworek, Wójt Gminy Obrazów i ks. Krzysztof Banasik, Zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.

Podczas panelu dyskusyjnego wicemarszałek Grzegorz Socha podkreślał znaczenie podmiotów ekonomii społecznej:

– To właśnie pomioty ekonomii społecznej – przedsiębiorstwa społeczne, NGO-sy, instytucje reintegracyjne – realizują cele, jakie przed sobą stawia ekonomia społeczna – mówił Grzegorz Socha. – Dlatego należy tworzyć odpowiednie warunki do ich rozwoju, między innymi poprzez działania edukacyjne, promocję – wśród samorządów i całego społeczeństwa – samej idei ekonomii społecznej  oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Wicemarszałek Grzegorz Socha przedstawił także możliwości pozyskania funduszy unijnych adresowanych do podmiotów ekonomii społecznej.

– Instrumentem finansowym, który wspiera rozwój ekonomii społecznej w regionie jest program regionalny „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027”. Cele polityki społecznej realizowane są z pomocą Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, których zadaniem jest m.in. pobudzanie aktywności społecznej i inicjowania partnerstw lokalnych na rzecz rozwoju ekonomii społecznej, tworzenie podmiotów ekonomii społecznej oraz wspierania już istniejących, wsparcie dla przedsiębiorstw społecznych, a także tworzenie miejsc pracy w nowych i już istniejących przedsiębiorstwach społecznych – wyliczał wicemarszałek.

Zaprezentowane działania w regionie świętokrzyskim realizowane są przez dwa Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej, które w 2023 roku otrzymały akredytację Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Pierwszy z nich to Świętokrzyski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, którego liderem jest Caritas Diecezji Kieleckiej. Projekt jest realizowany w partnerstwie z Fundacją Centrum Europy Lokalnej, Agencją Rozwoju Regionalnego w Starachowicach oraz Fundacją Imienia Stefana Artwińskiego. Ośrodek na swoją działalność, prowadzoną w południowej części województwa – w powiatach buskim, jędrzejowskim, kazimierskim, opatowskim, pińczowskim, sandomierskim, staszowskim i włoszczowskim – otrzymał prawie 31 mln złotych dofinansowania z programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027”.

Drugi z ośrodków to Kielecko-Ostrowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, którego liderem jest Stowarzyszenie Integracja i Rozwój. Realizuje projekt na terenie północnej części województwa (w powiatach: kieleckim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, starachowickim i w Kielcach). Projekt, który jest realizowany w partnerstwie z Fundacją „PEStka” oraz Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”, otrzymał ponad 36 mln złotych dofinansowania z funduszy unijnych.

Ekonomia społeczna, czyli po pierwsze człowiek

Ekonomia społeczna to taki rodzaj działalności, w którym najważniejszą rolę odgrywają ludzie. Zysk nie jest celem samym w sobie – ma służyć tym, którzy potrzebują pomocy, np. wspierać zatrudnienie i reintegrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – niepełnosprawnych, seniorów, bezrobotnych. To właśnie podmiotowe podejście do pracowników i koncentrowanie się na oddziaływaniu społecznym znajduje się w centrum zainteresowania podmiotów działających w tym sektorze. Obejmuje więc swym działaniem osoby wykluczone i/lub zagrożone wykluczeniem społecznym m.in.: osoby z niepełnosprawnościami, osoby bezrobotne, zależne. Oznacza to, że ekonomia społeczna  pozostaje na pograniczu sektora przedsiębiorczości oraz sektora organizacji pozarządowych niedziałających w celu maksymalizacji zysku.

 Po zakończeniu debaty uczestnicy Kongresu mieli możliwość wysłuchać wykładów, wziąć udział w dedykowanym im szkoleniu, a także  odwiedzić stoiska przygotowane przez podmioty ekonomii społecznej. Podczas spotkania zaprezentowany został Prezentacja Programu Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi, programy dotacyjne Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach oraz możliwości pozyskania  środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Była też mowa o Świętokrzyskim Funduszu Lokalnym 2024, który zaprezentował przedstawiciel Fundacji Imienia Stefana Artwińskiego.

 

 

Galeria

Aktualności

Informacja o utrudnieniach w dojeździe do Kopalni Jaźwica

Szanowni Państwo,Informujemy, że w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 prowadzone będą prace remontowe na drodze dojazdowej do kopalni Jaźwica (ul. Sitkówka,...

Polecamy