3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościKonferencja w Daleszycach

Konferencja w Daleszycach

Zobacz

Starosta kielecki Tomasz Pleban uczestniczył w konferencji popularno-naukowej w Daleszycach dotyczącej wpływu wody na zasoby przyrodnicze i rozwój gospodarczy w obrębie Lasów Cisowsko-Orłowińskich.

Obecna była także radna powiatowa Anna Kosmala.

Organizatorami konferencji, która odbyła się w sali OSP w Daleszycach byli: Nadleśnictwo Daleszyce wraz z Urzędem Miasta i Gminy Daleszyce i Polskim Towarzystwem Leśnym.

Wydarzenie było elementem lokalnych obchodów 100- lecia Lasów Państwowych i kontynuacją cyklu konferencji, które przybliżają przyrodniczy i społeczno- gospodarczy kontekst Lasów Cisowsko- Orłowińskich.

Cisowsko- Orłowiński Park Krajobrazowy jest jednym z największych w regionie. Stanowi południowo-wschodni fragment Zespołu Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich. Obejmuje wraz z otuliną blisko 450 km kwadratowych typowego świętokrzyskiego krajobrazu. Park utworzono w celu ochrony cennych zasobów przyrodniczych i krajobrazowych, przede wszystkim dla ochrony i zachowania naturalnego kompleksu torfowisk różnych typów i w różnych stadiach rozwojowych, z cennymi zespołami roślinności bagiennej oraz czystości wód rzeki Czarnej Staszowskiej.
W tym roku podczas konferencji prelegenci wygłosili 9 referatów, których tematyka była powiązana z tematem przewodnim -wodą.

Dr hab. prof. UJK Roman Suligowski i prof. Tadeusz Ciupa z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przybliżyli temat wód powierzchniowych na obszarze Cisowsko- Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. Monika Waleryś z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach opowiedziała o działaniach ochrony czynnej na rzecz poprawy stosunków wodnych rezerwatu Białe Ługi. Dr Bartosz Kozak z Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie przedstawił zarys historycznej hydronimii Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego i okolic w świetle materiałów kartograficznych z XVIII-XIX wieku. O dobrych praktykach działań na rzecz retencji wód w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu mówił dr Jacek Koba ze Świętokrzysko- Radomskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego. Romuald Sadowski reprezentujący Klub Historyczny Rok1963 przedstawił rozmieszczenie i charakter infrastruktury wodnej w regionie Lasów Cisowskich. Paulina Kaleta z Archiwum Państwowego w Kielcach mówił o przyrodniczym i gospodarczym znaczeniu wody na terenie Lasów Cisowsko- Orłowińskich w świetle materiałów Archiwum Państwowego w Kielcach. Tematowi przywracania naturalnego charakteru rozlewiskom Nidy w ramach programu Delta+ poświęcona była prelekcja dr Tomasza Hałatkiewicza z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Prof. dr hab. Stanisław Małek z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie mówił o odtworzeniu oraz zachowaniu obszarów bagiennych, torfowisk oraz terenów podmokłych na obszarach Natura 2000 i Zielonej Infrastruktury. Tomasz Guz z Nadleśnictwa Daleszyce opowiedział o stawach w Niwach jako realizacji programu Małej Retencji Nizinnej na terenie Nadleśnictwa Daleszyce.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy