W dniu 20 czerwca 2024 r. w ramach Ośrodka Współpracy Międzysektorowej odbyła się konferencja zorganizowana przez Fundację Centrum Europy Lokalnej. Wydarzenie to było podsumowaniem cyklu spotkań w powiatach województwa świętokrzyskiego, mających na celu diagnozę barier i wyzwań w współpracy międzysektorowej w regionie.
Konferencja zgromadziła kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, firm oraz uczelni. Łukasz Bilski przedstawił podsumowanie działań projektu „Ośrodek współpracy międzysektorowej w woj. świętokrzyskim” oraz przebieg spotkań w powiatach. Następnie poprowadził panel dyskusyjny na temat kreowania partnerstw lokalnych. W panelu wzięli udział:
– Jan Czaja – Dyrektor Biura LGD Dunajec – Biała, który przedstawił prelekcję na temat przykładów udanych partnerstw lokalnych.
– Michał Piasecki – Pełnomocnik Wojewody Świętokrzyskiego ds. budowy społeczeństwa obywatelskiego i współpracy z organizacjami pozarządowymi.
– Magdalena Marynowska – Burmistrz Osieka.
Kolejnym prelegentem był Mariusz Marciniak ze Stowarzyszenia Bonum Publicum, który zaprezentował przykład projektu współpracy międzysektorowej na przykładzie Uniwersytetu Ludowego w Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach.
Następnie odbył się panel dyskusyjny pt. „Kreować, naśladować czy zrezygnować – dlaczego współpraca międzysektorowa napotyka opór materii?”. Panel moderował Mirosław Kopik z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Perspektywicznymi pomysłami na współpracę podzielili się:
– dr Patryk Szczygieł – Fundacja Europa House.
– Mariusz Brelski – Powiat Kielecki.
– Mariusz Marciniak – Stowarzyszenie Bonum Publicum.
Wprowadzeniem do ostatniego panelu była prezentacja tez raportu końcowego Projektu przez Filipa Kułanowskiego, który następnie zmoderował dyskusję dotyczącą recepty na lepszą współpracę z perspektywy poszczególnych sektorów. W tej części panelistami byli:
– Tomasz Gzela – LifePass Sp. z o.o.
– Piotr Wójtowicz – Fundacja Instytut Rozwoju Zasobów Ludzkich SPECTRUM.
– Martyna Pawłowska – Wójt Gminy Łoniów.
Konferencję zamknął Łukasz Bilski, wyrażając nadzieję na wdrożenie wypracowanych w projekcie rozwiązań i kontynuację działań w ramach wypracowanych partnerstw.
Zadanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, Konkurs PROO-4 Edycja 2023.