3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaKONCERT SYMFONICZNY – WALENTYNKOWE ROZMAITOŚCI

KONCERT SYMFONICZNY – WALENTYNKOWE ROZMAITOŚCI

Zobacz

Wspaniała muzyka Klaudiusza Debussy’ego przeniesie publiczność wprost na urokliwie uliczki wiosennego Paryża. W Walentynkowym koncercie 11 lutego wystąpią: Anna Sikorzak-Olek harfa, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Jacek Rogala dyrygent. 

Cechy impresjonizmu – lekkość, delikatność, zwiewność – odnajdziemy w czteroczęściowej Małej suicie. Pewne skojarzenia z impresjonizmem zauważymy również w utworze Athos Concerto na harfę i orkiestrę (2008) Mikołaja Hertla. To utwór inspirowany pobytem kompozytora w Grecji – jej naturą, kulturą, historią, a przede wszystkim tytułową Świętą Górą Athos. Kompozycja jest bardzo energetyczna i słoneczna oraz znakomicie oddaje koloryt Grecji i klimat Morza Śródziemnego, co podkreśla solowa partia harfy. Balet Jezioro łabędzie od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia opowiada m.in. o potędze miłości. Klamrą spinającą koncert będzie utwór drugiego, obok Debussy’ego, przedstawiciela impresjonizmu Maurycego Ravela. Usłyszymy pięcioczęściową orkiestrową wersję suity „Moja matka gęś”. To z kolei powrót do świata dziecięcych baśni.

Wystąpią:

  • ANNA SIKORZAK-OLEK harfa
  • ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
  • JACEK ROGALA dyrygent

Utwory:

  • C. DEBUSSY Mała suita
  • M. HERTEL Athos koncert na harfę i orkiestrę
  • P. CZAJKOWSKI Walc z baletu Jezioro łabędzie
  • M. RAVEL Suita Moja matka gęś

Bilety w cenie: normalny – 30 zł, ulgowy – 25 zł

ANNA SIKORZAK-OLEK:

Absolwentka AM im. F. Chopina w Warszawie, uczennica prof. Urszuli Mazurek. Jako stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach i kursach harfowych. Od wielu lat prowadzi aktywną działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Jako pierwsza wykonała i nagrała ponad 20 koncertów polskich kompozytorów, m.in: P. Mossa, M. Ptaszyńskiej, J. Maksymiuka, B. Schaeffera, A. Tansmana. Dokonała archiwalnych nagrań dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Przywróciła polskiej kulturze utwory na harfę M. Popławskiego, F. Nowowiejskiego i nieznanych kompozytorów z XVIII wieku ze zbiorów Biblioteki Książąt Czartoryskich w Krakowie. Na stałe współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową. Nagrała ponad 100 ścieżek dźwiękowych do filmów z muzyką m.in. W. Kilara, J. P. Kaczmarka, K. Dębskiego, P. Mykietyna, P. Szymańskiego i wielu innych. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt płyt. Trzy z nich były nominowane do nagrody Fryderyki. Jako pedagog zajmuje się promowaniem nauczania początkowego na harfie celtyckiej w Polsce oraz komponowaniem drobnych utworów dla dzieci. W 2009 r. założyła Stowarzyszenie „Harfa Dzieciom” oraz wydawnictwo muzyczne „Polska Muzyka Harfowa”. Prowadzi unikalny w Polsce harfowy zespół dziecięcy „Wiktorska Harp Open. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Harfowego i Stowarzyszenia Uniwersyteckiego „Fides et Ratio” działającego przy UKSW w Warszawie. W 2018 r. obroniła doktorat w AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest adiunktem tej uczelni.

JACEK ROGALA

Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy