Trwa proces opracowania dokumentacji na odrestaurowanie chęcińskiej synagogi. Właśnie zakończyły się prace przedprojektowe w zakresie badań sondażowych architektonicznych
i konserwatorskich.
W maju ubiegłego roku burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski podpisał umowę z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego, Andrzejem Bętkowskim, o unijne dofinansowanie na odrestaurowanie Synagogi i stworzenie w niej Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej. – Ta inwestycja będzie sfinansowana, prawie w całości ze środków zewnętrznych. Aż 95 procent kosztów pokryje Unia Europejska, zaś pozostałą część środki zMinisterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To bardzo duży zastrzyk finansowy dla naszej gminy. Długo trwała procedura odzyskania tego obiektu, ale udało się to w ostatnim momencie kiedy samorząd mógł jeszcze sięgnąć po zewnętrzne dofinansowanie na jego odrestaurowanie. Pewnie wiele osób uzna, że nie jest to inwestycja pierwszej potrzeby w tej gminie, ale w samorządzie trzeba czasami szybko i umiejętnie wykorzystywać momenty, kiedy jest szansa realizacji zadań za pieniądze nie pochodzące z naszego budżetu. Synagoga jest tego doskonałym przykładem. Zostanie zrealizowana dzięki środkom unijnym i ministerialnym, a my uratujemy obiekt, który niszczeje w samym centrum miasta – mówi burmistrz, Robert Jaworski.
Rozmowy ze Świętokrzyskim Konserwatorem Zabytków
Po latach starań w końcu uda się wyremontować chęcińską synagogę, która ma stać się kolejną atrakcją turystyczną królewskiego miasta i nie będzie szpecić swym złym stanem technicznym ani zagrażać bezpieczeństwu. – Sądzę, że jest to ostatnia szansa, aby uratować ten obiekt dziedzictwa kulturowego. To symbol życia narodu wyznania mojżeszowego w Chęcinach oraz znacząca część kultury i historii naszego miasta – mówi Burmistrz, Robert Jaworski.
– Wszelkie decyzje i prace są konsultowane ze Świętokrzyskim Konserwatorem Zabytków, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem prac. Pierwsze działania przy zabytkowej XVII-wiecznej Synagodze już się zakończyły. Były to zalecone przez konserwatora zabytków m.in. inwentaryzacja architektoniczna i ekspertyza techniczno-konstrukcyjna i mykologiczna obiektu. Chodziło o sondażowe określenie występowania historycznych polichromii wewnątrz obiektu a także określenie ich stanu zachowania. Badania mają nie tylko potwierdzić historię obiektu, ale też określić ile z tych elementów uda się uratować pod względem zabytkowym. Teraz badania trafią do konserwatora zabytków, który wyda zalecenia. Dopiero po ich otrzymaniu będziemy mogli zlecić opracowanie dokumentacji projektowej – poinformował burmistrz Robert Jaworski. – Ta inwestycja wymaga dopracowania wielu szczegółów. Najtrudniejszym tematem jest dach, ogrzewanie i wiele innych szczegółów, które są w fazie analiz i rozmów –dopowiada Burmistrz.
Odrestaurowana synagoga wraz z Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej ma stać się miejscem uczącym tolerancji oraz szacunku do innych religii i kultur.
Agnieszka Olech