Przychodnia w Chęcinach w ostatnich tygodniach całkowicie zmieniła swój wygląd, a to za sprawą kompleksowej termomodernizacji. Po zakończeniu prac budynek nie tylko zyska na wyglądzie i funkcjonalności, ale stanie się też dużo bardziej oszczędny w użytkowaniu. Na realizację kosztownej inwestycji władze Gminy i Miasta Chęciny pozyskały wysokie dofinansowanie zewnętrzne.
Budynek Samorządowego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Chęcinach nie tylko zyska całkowicie nowy wygląd, ale stanie się też budynkiem energooszczędnym i ekologicznym. Jak podkreśla burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, termomodernizacja wybudowanego kilkadziesiąt lat temu budynku stała się już koniecznością. – Przychodnia w Chęcinach powstała kilkadziesiąt lat temu i była budowana przy użyciu zupełnie innej technologii niż ta dostępna obecnie. W tamtym czasie nie dysponowano takimi rozwiązaniami technicznymi, jakie mamy dziś. Poza tym, budynek nie spełniał także wymagań dotyczących wskaźników izolacji termicznej. Z tego powodu opracowaliśmy dokumentację techniczną i udało nam się zdobyć środki finansowe na realizację zadania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Inwestycja będzie kosztować 1,6 miliona złotych. Na termomodernizację chęcińskiej przychodni władze gminy Chęciny pozyskały 718 tys. zł dofinansowania w ramach działania pod nazwą Efektywność energetyczna w sektorze publicznym – ZIT KOF. – Zależało nam na termomodernizacji przychodni. Głównym jej celem jest nie tylko poprawa efektywności energetycznej, ale również redukcja emisji dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów do atmosfery. Co więcej, dzięki przeprowadzonym pracom, przychodnia nie tylko zyska nowe oblicze, ale także będzie doskonale współgrała wizualnie z sąsiadującym, nowoczesnym żłobkiem i przedszkolem, równie nowoczesnym budynkiem Komisariatu Policji w Chęcinach oraz nowopowstałym budynkiem biblioteki. Jestem pewien, że wykonane działania przyczynią się do zwiększenia komfortu zarówno pacjentów korzystających z usług medycznych, jak i pracującego tam personelu medycznego – zaznacza burmistrz Robert Jaworski.
W ramach zaplanowanych prac przeprowadzono m.in. izolację fundamentów i stropów, wymieniono pokrycie dachu, okna i drzwi, docieplono ściany i ułożono nową strukturę elewacyjną. Budynek zyskał też panele fotowoltaiczne.