Korzystają z rozwijających, ciekawych szkoleń, warsztatów i wyjazdów edukacyjnych – osoby powyżej 50 roku życia z 8 gmin z terenu województwa świętokrzyskiego: Strawczyna, Miedzianej Góry, Łopuszna, Opatowca, Obrazowa, Wąchocka, Nagłowic i Piekoszowa zdobywają, uzupełniają i poprawiają własne umiejętności cyfrowe i społeczne. A to wszystko dzięki unijnemu dofinansowaniu z projektu „Kompetentni cyfrowo – mobilni zawodowo”. Dziś uczestników projektu odwiedziła w świetlicy w Rykoszynie marszałek Renata Janik.
Stowarzyszenie Nowe Oblicze Edukacji z Kielc otrzymało dofinansowanie w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027 na realizację Projektu „Kompetentni cyfrowo – mobilni zawodowo”. Wartość całego projektu to 1 mln 138 tys. zł, a dofinansowanie wynosi 1 mln 80 tys. zł.
Jednym z partnerów projektu jest Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie. Tu oraz w świetlicy wiejskiej w Rykoszynie odbywają się zajęcia dla mieszkańców gminy, osób powyżej 50 roku życia, seniorów. Z gminy Piekoszów udział bierze w sumie 31 osób. W ramach partnerstwa instytucja pozyskała także podłogę interaktywną, z obsługi której będzie także przeprowadzone jedno ze szkoleń w ramach projektu.
Celem projektu jest wsparcie osób dorosłych, w tym osób z niepełnosprawnością, powyżej 50 roku życia, osób o niskich kwalifikacjach, umiejętnościach i kompetencjach podstawowych, cyfrowych i społecznych. Dodatkowym celem jest zmiana postrzegania osób 50+ jako pracowników mniej wydajnych.
W ramach projektu wsparcie otrzymają mieszkańcy 8 gmin z terenu województwa świętokrzyskiego: Strawczyn, Miedziana Góra, Łopuszno, Opatowiec, Obrazów, Wąchock, Nagłowice i Piekoszów.
Przedsięwzięcie zakłada realizację różnych form wsparcia, w tym:
Szkolenia:
- “Smartfon – rola w życiu codziennym”,
- “Podłoga interaktywna- zdrowie, rozrywka, kontakt z drugim człowiekiem”,
- “Efektywne wykorzystanie Internetu”,
- “EKO-czyli jaki”,
- “Wizerunek w sieci i nie tylko – podstawy grafiki komputerowej”
Wyjazdy edukacyjne: każdy uczestnik projektu weźmie udział w wyjeździe edukacyjnym do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Pozwoli to podnieść kompetencje cyfrowe, wiedzę oraz stosunki międzyludzkie.
Metamorfoza uczestników: w ramach szkolenia Wizerunek w sieci… uczestnicy poddadzą się metamorfozie wykonanej przez profesjonalnego fryzjera oraz wezmą udział w sesji fotograficznej w celu aktywnego wpływania na swoje życie, próbie niwelowania niskiego poczucia własnej wartości czy stanie się pełnoprawnym członkiem społeczeństwa informacyjnego. W celu uatrakcyjnienia i podniesienia efektywności zajęć wzbogacone zostanie instrumentarium edukacyjno – rehabilitacyjne Gminnych Ośrodków Kultury i Bibliotek biorących udział w projekcie poprzez zakup urządzenia typu podłoga interaktywna. Efektem projektu będzie osiągniecie założonych celów oraz włączenie multimediów do procesu doskonalenia umiejętności, budowania kompetencji kluczowych (w tym cyfrowych) i integracji społecznej.