3.5 C
Kielce
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościKomisje o pandemii

Komisje o pandemii

Zobacz

Komisje – Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu oraz Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych obradowały przed sesją Rady Powiatu w Kielcach.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli: wicestarosta kielecki Tomasz Pleban, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher oraz skarbnik powiatu – Maria Klusek, która przedstawiła radnym informację o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego za I półrocze 2020 roku oraz o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Kieleckiego za I półrocze 2020 roku.

Radni pierwszej komisji, długo dyskutowali o stanie organizacyjnym i przygotowaniu do roku szkolnego 2020/2021 szkół ponadpodstawowych oraz placówek oświatowych powiatu.

Wicestarosta Tomasz Pleban mówił o tym, co teraz jest najbardziej aktualne i najtrudniejsze – nauka w szkołach powiatowych i placówkach oświatowych czasie pandemii oraz procedurach obowiązujących w tych placówkach w związku z ewentualnym pojawieniem się wirusa.

Radny Zenon Janus zwrócił uwagę na to, czy w dwóch Powiatowych Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych potrzeba jest zatrudnienia 6 sprzątaczek na etatach. – Uważam, że szukając oszczędności, można by było zmusić młodzież do zadbania o miejsce, w którym przebywają. Mogli by sprzątać po sobie sami – powiedział.

Na pytania radnego, odpowiedział wicestarosta, który przyznał, że faktycznie, w ostatnim czasie powiatowe ośrodki wychowawcze przynoszą straty. Wynika to z wielu czynników.  – Powiat dokłada 3 miliony złotych do tych jednostek – powiedział Tomasz Pleban. – To są jednostki zamknięte, gdzie powiat musi zapewnić młodzieży opiekę przez 24 godziny. Do tego musimy zatrudniać nauczycieli, którzy pracują zgodnie z kartą nauczyciela. Zatrudniamy także opiekunów do pilnowania młodzieży. Trzeba też sobie jasno powiedzieć, nie mamy subwencji na takiego wychowanka. To rodzi straty.

Dodatkowo, jak wyliczył wicestarosta, w jednostkach przebywa niewielu wychowanków. – MOW w Rembowie jest 22 wychowanków, a miejsc dwa razy więcej. Podobna sytuacja jest w MOW w Podzamczu, gdzie jest 72 miejsca, a 30 wychowanków – dodał Tomasz Pleban. Jak przyznał, zarząd powiatu ma różne plany, by poprawić te sytuację. Być może jednostki będą połączone, a w miejsce jednego powstanie Dom Pomocy Społecznej.

Pytania do wicestarosty miała także radna Irena Gmyr. – Czy nauczyciele z powiatowych jednostek będą szczepieni przeciwko grypie i czy będą przeprowadzone testy na obecność COVID – pytała.

– Zarząd powiatu już wdraża pewne działania. Można pieniądze wydać z budżetu powiatu, ale jest okazja, by te pieniądze pozyskać z zewnątrz. Powiat będzie uczestniczyć w dużym projekcie, który zapewni nam dostęp do szczepionek – dodał Tomasz Pleban. – W chwili obecnej, w ramach wielkiego projektu zakupujemy rękawiczki.

 

Aktualności

Myślał, że pomaga córce. Senior stracił blisko 85000 złotych

79-letni mieszkaniec Pińczowa zgłosił, że padł ofiarą oszustwa na kwotę blisko 85000 złotych. Mężczyzna powiadomił funkcjonariuszy Komendy Powiatowe Policji...

Polecamy