3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościKomisje merytoryczne obradowały

Komisje merytoryczne obradowały

Zobacz

Obradowały komisje przed zblizającą się sesją Rady Powiatu w Kielcach. 

Komisja Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej, Przeciwpowodziowej i Zapobiegania Innym Zagrożeniom odbyła się w kieleckim starostwie.

Na posiedzeniu obecny był członek Zarządu Powiatu Cezary Majcher oraz skarbnik powiatu Anna Moskwa, która przedstawiła radnym informację o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Kieleckiego za I półrocze 2022r. oraz informację o kształtowaniu się Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego za I półrocze 2022 r. Wiele uwagi poświeciła zmianom w budżecie.

Podczas posiedzenia radni dopytywali o planowane podwyżki dla pracowników kieleckiego starostwa, w jakiej są one wysokości. Na wszystkie pytania odpowiadała skarbnik powiatu. 

Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych

Tego samego dnia odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych. Tym razem radni przenieśli obrady do Szpitala Powiatowego w Chmielinku.

Uczestniczył w nim członek Zarządu Powiatu Stefan Bąk i gospodarz szpitala Grzegorz Piwko.

Dyrektor lecznicy udzielił radnym szerokiej informacji na temat pracy jednostki, planowanych oszczędnościach i planach na przyszłość.

 –  Narodowy Fundusz Zdrowia obiecuje, że w październiku mają się zmienić stawki w zakresie oddziałów wewnętrznych jak internistycznego oraz izby przyjęć. To będzie dla nas dość znaczny zastrzyk finansowy – mówił Grzegorz Piwko. – Mamy też otrzymać dziewięciomiesięczne wsparcie dla szpitali powiatowych. Ono ma służyć zalataniu dużej dziury budżetowej.

Jak dodał, pod lupę wzięto także osoby pracujące w szpitalu. – Przyglądamy się pracy osób pracujących w szpitalu i już poczyniliśmy oszczędności. Na przykład, na taki szpital potrzeba siedmiu diagnostów. A jest 9. Dwie panie zdecydowały się przejść na emeryturę. Nie przedłużyliśmy umowy opiekunowi medycznemu, ponieważ mają mniejszy zakres niż pielęgniarki, nie mogą np. podawać leków i wykonywać zastrzyki.

W planach szpitala jest jego rozbudowa, która jest konieczna do dalszego funkcjonowania. – Chcielibyśmy wybudować nowy budynek techniczny. Obliczyliśmy, że koszt tej inwestycji to ok. 70 tys. zł. Dodatkowo przydałby się nowe pomieszczenia, bo jest po prostu za ciasno. Poza obiektem szpitalnym mamy aptekę, laboratorium diagnostyczne, sale rehabilitacyjne i gabinety specjalistyczne. Za wynajem pomieszczeń szpital musi płacić innej lecznicy.

Radni dopytywali o inne oszczędności, np. jak wygląda sytucja po termomodernizacji. – Mamy 17 procent oszczędności, ale inne koszty bardzo wzrosły – wyliczał dyrektor.

Robert Kaszuba dopytywał, czy dyrektor i zarząd będą sięgać po środki do Krajowego Programu Odbudowy. Członek Zarządu Stefan Bąk odpowiedział, że szpital ma sporządzoną dokumentację, na którą Zarząd Powiatu pozyskał pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Będziemy na pewno wnioskować o każde pieniądze. Jeśli się tylko pojawią – zapewnił Stefan Bąk.

Galeria

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy