Pod przewodnictwem Waldemara Wrony obradowała, w trybie zdalnym, Komisja Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Radni przyjęli apel do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie umorzenia pobranych zaliczek w wysokości 1/12, wynikających z podpisanych umów z NFZ.
Ogłoszenie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii covid-19 skutkowało wydaniem zalecenia dla podmiotów leczniczych w zakresie ograniczenia, a nawet wstrzymania udzielania świadczeń zdrowotnych (m.in. świadczeń z zakresu rehabilitacji czy też leczenia uzdrowiskowego).
Spowodowało to znaczne obniżenie liczby wykonywanych świadczeń, a w efekcie obniżenie wysokości otrzymywanych środków finansowych za udzielane świadczenia. Przyczyniło się to do znacznego pogorszenia sytuacji finansowej świadczeniodawców.
W celu zrekompensowania kosztów stałych oraz utrzymania działalności, podmioty te mogły pobierać zaliczkę w wysokości 1/12 kontraktów.
Decyzja o konieczności odpracowania pobranej zaliczki, w przypadku podmiotów rozliczających pobrane świadczenia w formie tzw. osobodnia, jest bardzo trudna do realizacji.
Podmioty lecznicze nadal muszą udzielać świadczeń z zachowaniem wymogów reżimu sanitarnego, nie ma więc możliwości zwiększenia liczby łóżek w poszczególnych pokojach pacjentów. Ponadto potrącanie przez NFZ środków z nadwykonań na rzecz pobranej zaliczki jest dla podmiotów leczniczych krzywdzące.
Biorąc powyższe pod uwagę, nawet częściowe umorzenie pobranych zaliczek nie zagwarantuje utrzymania płynności finansowej.
Komisja Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego zaapelowała do Ministra Zdrowia i Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o umorzenie w pełnej wysokości zobowiązań podmiotów leczniczych, wynikających z pobranych zaliczek odpowiadających 1/12 kontraktów.