Pod przewodnictwem radnej Ireny Gmyr odbyła się Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych.
W obradach uczestniczyli również: Stefan Bąk członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Anna Moskwa skarbnik powiatu, Dominika Kąsek dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, Wojciech Kołodziejczyk dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju oraz zastępca dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Sylwia Wojciechowska – Borek.
Uczestniczyli także dyrektorzy powiatowych placówek leczniczych: Grzegorz Piwko dyrektor Szpitala Powiatowego w Chmielniku, Rafał Szpak dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach oraz Jarosław Wrzostkiewicz, dyrektor Powiatowego Centrum Usług Medycznych.
Na początku skarbnik powiatu Anna Moskwa przedstawiła zgromadzonym zmiany w budżecie powiatu. Mowa była m.in. o dotacjach celowych na remonty wieloletnie, pożyczkach i aktualizacjach dochodów. Radni rozmawiali na temat pomocy finansowej dla gminy Miedziana Góra, gminy Zagnańsk oraz gminy Mniów.
A potem dyrektorzy lecznic przedstawili aktualną sytuację w szpitalach.
– Przyszedł moment, że drugi raz w mojej karierze musimy kredyt obrotowy. W obecnej sytuacji, jakiej znajduje się szpital nie mamy innego wyjścia – mówił Rafał Szpak. – Przez lata bilansowaliśmy się, mieliśmy zyski, aż przyszedł rok 2020. Spadły świadczenia nielimitowane i nie podnoszono wyceny świadczeń. Do 2023 nikt tego nie waloryzował. W lipcu 2023 mieliśmy 3,5 mln zł straty. Mamy też 3,5 mln zł zobowiązań.
W lecznicy powstał nowy oddział endokrynologii. – Wykonujemy zabiegi z zabiegu chirurgii piersi. Wykonujemy osiem zabiegów tygodniowo, a do tego wykonujemy kompleksowe zabiegi półprofilaktyczne – wyjaśnia dyrektor. – Nie jest tajemnicą, że w całej Polsce spadła porodów. Wiec szukamy innych pacjentów, by wykorzystać bazę, którą mamy. Oczywiście zgodne z profilem działalności.
W przyszłości chcemy wyposażyć sale porodowe, będą wyposażone w nowoczesne wyposażenie i niezbędne sprzęty. Stworzyliśmy salę do kangurowania. Staramy się iść z uchem czasu.
Jarosław Wrzostkiewicz, dyrektor PCUM powiedział, że sytuacja ekonomiczna centrum jest dobra, wynik dodatni, za listopad centrum miało 258 tys. straty. – Płacimy na bieżąco, nie jest źle. Fundusz płaci nam za nadwykonania. Kontrakty mamy wykonane, wykonaliśmy specjalistykę 132 procentach. Poradnia rehabilitacyjna także ma się dobrze. Myślę, że ten rok będzie dobry, zamkniemy z niewielką stratą.
Dyrektor Szpitala Powiatowego w Chmielniku Grzegorz Piwko przyznał, że projekt rozbudowy szpitala zyskał 26 tys. punktów, co oznacza że rozbudowa jest zasadna pod względem zdrowotnym.
Dyrektor zaznaczył, że wynik finansowy szpitala za 2023 rok będzie dodatni. – Od stycznia uruchomiliśmy pracownię zdrowia psychicznego, mamy nowego lekarza psychiatrę, który chętnie podjął prace w naszym szpitalu – mówi dyrektor.
– Podpisaliśmy umowę na prowadzenie zakładu opiekuńczo – leczniczego na kolejne 10 lat.
Szpital zaczął wykonywać pierwsze zabiegi ortopedyczne równolegle z zabiegami chirurgicznymi. – Mamy dwie sale operacyjne, chcemy je w pełni wykorzystać na zabiegi. Kolejne, cztery zabiegi będą w przyszłym tygodniu. Ortopedzi są zainteresowani współpracą z nami i zabiegami z zakresu jednego dnia. Zakres niewielki, ale chcemy lepiej wykorzystywać blok operacyjne. Poradnie funkcjonują dobrze, zwiększyła się ilość udzielanych porad.
Szpital przygotowuje się także do dużej przebudowy i doprojektowania pracowni tomograficznej.
Wicedyrektor Sylwia Wojciechowska – Borek opowiedziała o dwóch ważnych sprawach. – Burmistrz Bodzentyna chce uzyskać prawo do dysponowania w całości boiskiem w Bodzentynie. – Połowę boiska należy do powiatu, część do gminy.
Kolejna sprawa dotyczyła pałacu w Łopusznie. do powiatu wpłynęło pismo, że gmina jest zainteresowana tym pałacem.