Odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu. Radni omówili i zaopiniowali przyszłoroczny budżet powiatu kieleckiego i Wieloletnią Prognozę Finansową.
W obradach komisji uczestniczył Mirosław Gębski starosta kielecki, skarbnik powiatu Anna Moskwa, a także dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Magdalena Karwat – Kasińska.
Na początku obrad skarbnik powiatu przedstawiła informacje o zmianach zarówno w tegorocznym budżecie, jak i przyszłorocznym. Przewodnicząca komisji Anna Kosmala dopytywała o punt w budżecie dotyczący zmniejszenia wydatków na administrację publiczną.
Ostatecznie radni pozytywnie zaopiniowali projekt budżetu powiatu na 2023 rok oraz Wieloletnią Prognozę Finansową Powiatu Kieleckiego.
Radni przyjrzeli się także pozostałym uchwałom, które będą podejmowane na czwartkowej sesji budżetowej. To, między innymi umorzenie należności powiatu z tytułu pożyczki udzielonej szpitalowi w Chmielniku, a także Świętokrzyskiemu Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.
– Związane to jest z aktualną sytuacją w służbie zdrowia. Większość szpitali w Polsce ma problemy, ale i tak nasze lecznice nie mają tak dużego deficytu jak szpitale z innych powiatów, gdzie wynosi on nawet kilka milionów złotych – tłumaczył radnym Mirosław Gębski starosta kielecki.
W trakcie posiedzenia rozmawiano także o aktualnej sytuacji na rynku pracy w powiecie. Radny Krzysztof Soboń pytał o nawiązywanie kontaktów z przedsiębiorcami.
– Jeżeli chodzi o oferty pracy dla bezrobotnych, to pracodawcy składają je u nas na miejscu. Oferty trafiają do Centralnej Bazy Ofert Pracy, która jest dostępna na stronie internetowej PUP Kielce i na portalach społecznościowych typu Facebook. W urzędzie uruchomiliśmy także pośrednictwo zewnętrzne, które polega na tym, że pracownicy urzędu wyjeżdżają do przedsiębiorców, by pozyskać nowe oferty pracy. Rynek pracy się zmienia i szukamy pracodawców do współpracy, którzy jak wiemy, nie mają czasu przyjeżdżać do urzędu. Widząc zapotrzebowanie na tego typu usługi, przekierowaliśmy tam kolejne osoby z działu kontroli – mówiła Magdalena Karwat – Kasińska dyrektor PUP.
Dyrektor PUP odniosła się także do kolejnego pytania radnego, dotyczącego środków na podnoszenie kwalifikacji kierowców.
– Będą na to pieniądze z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. To kwota 1 mln 130 tys. zł, którą przeznaczymy na szkolenie kierowców, jak i na inne formy wsparcia, takie jak prace interwencyjne, roboty publiczne, czy staże -zapewniała Magdalena Karwat – Kasińska.
Przewodnicząca komisji Anna Kosmala dopytywała o program usuwania azbestu na terenie powiatu kieleckiego. Na sesji radni podejmą uchwałę w sprawie przyjęcia jego aktualizacji.
– Jeżeli chodzi o wymianę pokryć dachowych i usuwanie azbestu, to jest to zadanie gmin, które mają na ten cel własne środki budżetowe albo pozyskują je z Narodowego lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Powiat jedynie koordynuje działania gmin – tłumaczył Zenon Pedrycz dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska. – Powiat dokonał wymiany pokryć dachowych na własnych obiektach.
Jak tłumaczył dyrektor, aktualizacja programu polega na doprecyzowaniu aktualnego stanu w gminach. – Uzyskaliśmy informacje z gmin, ile tego azbestu usunęły, jakie kwoty na to przeznaczyły. Zadaniem powiatu jest też informowanie gmin o akcjach innych instytucji, które finansują usuwanie azbestu. Prowadzimy też konkursy profilaktyczne dla dzieci z naszych szkół, by uświadamiać je o szkodliwości azbestu i konieczności jego usuwania – wyjaśniał dyrektor.
Podczas obrad Komisji radni dopytywali się też o środki przekazywane na utrzymanie dzieci w rodzinach zastępczych i dopytywali o aktualną sytuację w placówkach opiekuńczo – wychowawczych prowadzonych przez powiat.
– Aktualnie mamy 16 dzieci w dwóch placówkach opiekuńczo – wychowawczych. W Podkonarzu w gminie Bodzentyn i w gminie Morawica – odpowiadała Sylwia Piotrowska kierownik z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. – Sukcesywnie prowadzimy działania służące pozyskiwaniu kandydatów do prowadzenia takich placówek.