3.5 C
Kielce
niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościKomisja o uchodźcach, szkołach

Komisja o uchodźcach, szkołach

Zobacz

Z udziałem dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Magdaleny Karwat – Kasińskiej odbyła się Komisja Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu

W obradach komisji uczestniczyli także wicestarosta Tomasz Pleban oraz skarbnik powiatu Anna Moskwa, która przedstawiła zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2021-2028 i w budżecie powiatu na 2022 rok.

– Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach spotkają się z obywatelami Ukrainy- poinformowała Magdalena Karwat – Kasińska, dyrektor PUP w Kielcach. – W związku z trwającą wojną i napływem do powiatu kieleckiego obywateli Ukrainy, urząd pracy podjął szereg działań, które mają wesprzeć uciekających przed wojną uchodźców, a także pracodawców i lokalnych samorządowców.

PUP uruchomił infolinię dla obywateli Ukrainy, którą obsługuje pracownica pochodzenia ukraińskiego, udzielająca zainteresowanym wszelkich istotnych informacji.

– Do 25 kwietnia, pracownicy PUP przeprowadzili pięć spotkań z uchodźcami i samorządowcami, w różnych gminach powiatu kieleckiego. Delegacja odwiedziła wschodnich sąsiadów, mieszkających w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, Hotelu Gołoborze w Rudkach, Hotelu Ameliówka w gminie Masłów oraz rozlokowanych w gminie Chęciny i w gminie Łagów – wyjaśniała dyrektor.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach powołano zespół do spraw uchodźców, który prowadzi koordynator biegle mówiący w języku ukraińskim i rosyjskim. Koordynator pomaga obywatelom Ukrainy m.in. w rejestracji i tłumaczeniu dokumentów, w odnotowywaniu wizyt w PUP, opracowaniu CV.

Koordynator wspiera również obywateli Ukrainy, którzy nie planują rejestracji w PUP, ale szukają zatrudnienia bezpośrednio na rynku pracy.

 – Budujemy bazę ofert pracy skierowanych do obywateli Ukrainy. Pośrednicy zewnętrzni pozyskują oferty pracy od odwiedzanych pracodawców z terenu powiatu kieleckiego oraz Miasta Kielce. Oferty są na bieżąco tłumaczone na język ukraiński i zamieszczane w Centralnej Bazie Ofert Pracy.

Radna Anna Kosmala dopytywała o wysokość udzielanej pomocy finansowej dla osób pokrzywdzonych przez los.  – Chodzi o rodzinę ze Szczecna, która w wyniku pożaru straciła halę produkcyjną i naprawczą dla samochodów – mówiła.

 – Świadczenia są takie jak wysokość świadczenia pieniężnego przeznaczonego przez gminę – wyjaśnia Anna Moskwa.

W podobnym tonie wypowiadał się wicestarosta Tomasz Pleban. – Udzieliliśmy pomocy finansowej w wysokości do udziału gminy – dodał.

Dalej, wicestarosta odniósł się do aktualnej sytuacji w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rembowie.

– Jesteśmy w sytuacji, w której musimy zdecydować o dalszym losie obiektu. Są osoby zainteresowane prowadzeniem tego ośrodka, zgłaszają się też fundacje i organizacje, które chcą wydzierżawić budynek. Powiat dokłada do trzymania ok 40 tysięcy złotych miesięcznie – wyjaśnił wicestarosta.  

Radna Danuta Żebrowska dopytywała o sytuację Zespołu Szkól w Nowej Słupi.

– Nie zamierzamy likwidować szkół, a wzmocnić jednostkę w Nowej Słupi i Bodzentynie. Planujemy włączyć szkołę z Nowej Słupi do Zespołu Szkół w Bodzentynie, ale technikum będzie w Nowej Słupi. Prawo mówi, że nie może być dwóch takich samych szkół w zespole – dodał wicestarosta.

Radny Krzysztof Smolarczyk przedstawił stanowisko, że nie powinno się trzymać dwóch szkół średnich blisko siebie, w sąsiednich gminach.  – Powinna zostać jedna szkoła, która będzie wzmocniona i dofinansowana – stwierdził radny.

 

Aktualności

Zawsze gotów do niesienia pomocy

Młodszy aspirant Rafał Maziejuk zawsze przygotowany jest by nieść pomoc. Wczoraj kolejny raz gotowość ta wystawiona była na próbę,...

Polecamy