3.5 C
Kielce
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaOświataKolejny sukces polonisty z Sukowa

Kolejny sukces polonisty z Sukowa

Bartosz Kruk - radny Miasta i Gminy Morawica

Zobacz

W żargonie sportowym mówi się, że najtrudniej jest obronić tytuł, który się wcześniej wywalczyło. Podobnie jest w różnego typu konkursach, także o charakterze artystycznym. Łukasz Wilczkowski, który na co dzień uczy języka polskiego w Szkole Podstawowej w Sukowie, ponownie święci triumfy na poetyckim polu. Tym razem zdobył 1. miejsce w X Międzynarodowym Konkursie Jednego Wiersza o Puchar Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła w Tarnowskich Górach! Co ciekawe, nasz polonista w tym prestiżowy konkursie poetyckim najlepszy był również przed rokiem, a w gronie laureatów jest czwarty rok z rzędu. W pokonkursowej antologii, która już jest dostępna na rynku wydawniczym, możemy nie tylko przeczytać zwycięski wiersz pt. „O czym milczy kamień”, ale także poznać jego profesjonalną recenzję i zobaczyć zdjęcia zwycięzcy sprzed roku z okolicznościowym pucharem.

W tym roku miało być wyjątkowo. Triumfator poetyckiej batalii miał odebrać puchar podczas uroczystej gali zorganizowanej w Wadowicach – w rodzinnym mieście Karola Wojtyły, późniejszego Papieża Jana Pawła II. Rozstrzygnięcie konkursu miało nastąpić podczas obchodów 100-lecia Jego urodzin i miało być połączone z ogólnopolską promocją pokonkursowej antologii. Niestety, plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Gala została odwołana, ale to nie umniejsza wielkiego sukcesu belfra z Sukowa.

Można śmiało powiedzieć, że Międzynarodowy Konkurs Jednego Wiersza o Puchar Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła w Tarnowskich Górach to specjalność Łukasza Wilczkowskiego. Wysyła na niego prace od 4 lat. W 2017 roku, zgodnie z ówczesnym regulaminem, przyznano jedynie 1. miejsce, jednocześnie publikując listę artystów walczących do końca o triumf w tej imprezie. W finałowej „siódemce”, a tym samym wśród wyróżnionych, był polonista z Sukowa. Rok później, zgodnie z nowymi zasadami, wybrano 3 najlepsze prace i przyznano ich autorom miejsca na podium. Tym razem skończyło się 3. lokatą. Jak mówi stare porzekadło: „do trzech razy sztuka”. Słowa te znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości, ponieważ w 2019 roku łupem Łukasza Wilczkowskiego padła główna nagroda tego konkursu. Kluczem do sukcesu okazał się wiersz pt. „Powiedz, że tak”. Teraz ponowny triumf przyniósł mu wiersz pt. „O czym milczy kamień”.

To niejedyny sukces naszego polonisty w ostatnim czasie. Na przestrzeni minionych miesięcy został również laureatem XII Konkursu Poetyckiego. im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Cena miłości ojczyzny” w Radomsku (grudzień 2019 r.) oraz otrzymał nagrodę specjalna w Dąbrowie Górniczej (kwiecień 2020 r.), gdyż jego wiersze zostały nagrodzone na trzech z rzędu ogólnopolskich konkursach pod hasłem „Siedem grzechów głównych”. W 2018 roku liryki polonisty z Sukowa przyniosły mu nawet pierwsze miejsce w tych poetyckich zmaganiach profesjonalnych pisarzy z całej Polski. Za każdym razem jego propozycje były publikowane w pokonkursowych wydawnictwach.

Przypomnijmy, że już wcześniej Łukasz Wilczkowski zaistniał w poetyckim świecie, m.in. zdobywając główne nagrody we wspomnianym X Ogólnopolskim Konkursie „Siedem Grzechów Głównych” i I Wojewódzkim Konkursie „Wielkopostne Refleksje” w Daleszycach oraz wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie poetyckim organizowanym przez MDK „Koszutka” w Katowicach.

Łukasz Wilczkowski publikował swoje wiersze i eseje w kilku antologiach literackich – „Przebieracz i przyjaciele”, „Santo subito”, „Ogrody Boga”, „Naturalne piękno”, „Bóg się rodzi”, „W Fatimie, u Maryi”, „Ty wskazałeś drogę do miłości”, „Matka”, „Dla Jego bolesnej męki”, „Koniec świata 2012”, „Z tej perspektywy”, a także w „Poetyckiej poczcie”.

ZWYCIĘSKI WIERSZ

„O CZYM MILCZY KAMIEŃ”

a oto oderwał się Kamień od Góry

zrodził się w bólu

zmężniał

i stał się Górą

krople słońca

zabłysły w grani czoła

ab initio

ad patres

nam żywym

gdzie nie spojrzeć

wszędzie Kamień

żebra biodra – Kamień

sukno włócznia zapach krwi

ramiona drzewa – Kamień

modlitwy w szczerbatym ogrodzie

odłogi ciszy

upadek

pierwszy

drugi

trzeci

wiecznie pod ręką

– Kamień

nie wiedzieć kiedy

jak akt strzelisty

na płótnie ust

ciasno spleciony Kamień

pobielony wapnem

według liczby pokoleń

zdobi miejsce spoczynku

i nurt Jordanu

odrzucony przez budujących

nie ostrzega krzykiem

nie podejrzewa brata

nie lęka się ciała

dba o jasność umysłu

otulony w strup powietrza

wraz z tłumem uparcie milczy

elegie

treny

peany

wszystkie słowa tego

Prawa

tylko

kamienne łotry

wołają ociosanych braci

do pustych grot

na skałę zgorszenia

kiedy już dla mnie ziemia

i Kamień

– tak

jestem

szczęśliwy –

tymczasem

módlmy się –

dla obarczonych

kamiennym sercem

o drogę do Damaszku

o niebo

na wieki

wieków

Kamień

GminaGmina Daleszyce
MiejscowośćSuków

Aktualności

00:04:35

Miasto i Gmina Piekoszów – WZÓR DYNAMICZNEGO ROZWOJU [WIDEO]

Jasno określone cele, transparentność działań oraz nieustanne dążenie do celu sprawiają, że Miasto i Gmina Piekoszów w ostatnich latach...

Polecamy