3.5 C
Kielce
sobota, 4 maja, 2024
Strona głównaAktualnościKolejne umowy na zakup aut dla OSP podpisane

Kolejne umowy na zakup aut dla OSP podpisane

Zobacz

Marszałek Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Marek Jońca podpisali dziś umowy z 20 gminami na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP. W wydarzeniu wzięli też udział: przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś, wicemarszałek Renata Janik, radny Sejmiku Artur Konarski, senator Krzysztof Słoń. Przypomnijmy, że decyzją Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego pomoc finansową w formie dotacji celowej otrzymały w sumie 39 świętokrzyskie gminy na zakup aut dla ochotniczych straży pożarnych.


Dziś w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu podpisano umowy z 20 gminami. Pierwsze umowy z 19 gminami zostały podpisane 28 kwietnia w Sandomierzu. Uchwałą nr LVIII/713/23 Sejmik Województwa Świętokrzyskiego udzielił pomocy finansowej w formie dotacji celowej 39 gminom z terenu województwa świętokrzyskiego na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla OSP. Kwota dotacji wynosi łącznie 1 490 000 zł.

– Co roku wspieramy świętokrzyskich strażaków. W tym roku Sejmik przeznaczył 1 490 000 zł na zakup aut. W remizach OSP w naszym regionie przybywa nowych samochodów, znikają te stare, wysłużone, a strażacy coraz skuteczniej realizują swoje zadania – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

– Po raz kolejny samorząd województwa asygnował środki na dofinansowanie zakupu samochodów dla ochotniczych straży pożarnych. Możemy zapewnić strażakom dobry sprzęt, a to przekłada się na ich bezpieczną pracę oraz bezpieczeństwo mieszkańców – podkreślił przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś.

– Ochotnicze straże pożarne z pasją i poświęceniem realizują zadania w zakresie ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska podczas pożarów, klęsk żywiołowych i innych zagrożeń. Skuteczność ich działania uzależniona jest w dużym stopniu od sprzętu, jakim dysponują – podkreśliła wicemarszałek Renata Janik.

– Miarą rozwoju gminy i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom jest wyposażenie jednostek osp oraz stan techniczny pojazdów jakimi dysponują. W ciągu ostatnich czterech lat świętokrzyscy strażacy wzbogacili się o wiele nowych aut – dodaje członek Zarządu Marek Jońca.

Doposażenie jednostek ochotniczych straży pożarnych jest procesem ciągłym, wymagającym dużych nakładów finansowych, m.in. ze strony gmin, które nie dysponują wystarczającymi środkami finansowymi w zakresie własnych budżetów, dlatego też konieczne jest wsparcie ze strony samorządu województwa.

W związku z tym, w ramach zadania pn. „Wsparcie dla OSP 2023” wpłynęło 39 wniosków od gmin województwa świętokrzyskiego na kwotę 1 490 000 tysięcy złotych o udzielenie pomocy finansowej w realizacji zadania własnego z zakresu ochrony przeciwpożarowej, mającego na celu doposażenie jednostek OSP w nowe i używane samochody ratowniczo-gaśnicze. Sejmik Województwa Uchwałą nr LVIII/713/23 takiego wsparcia udzielił.

Działania samorządu województwa w ww. zakresie korzystnie wpłyną na skuteczność prowadzonych akcji ratowniczych oraz na poprawę bezpieczeństwa publicznego na terenie województwa świętokrzyskiego.

Dotacje otrzymało 39 gmin:

Bejsce, Bieliny, Bodzentyn, Ćmielów, Daleszyce, Dwikozy, Fałków, Gowarczów, Iwaniska, Klimontów, Końskie, Kunów, Łopuszno, Łubnice, Małogoszcz, Masłów, Michałów, Mniów, Nagłowice, Oleśnica, Opatowiec, Pacanów, Pawłów, Połaniec, Radków, Raków, Samborzec, Secemin, Skalbmierz, Skarżysko Kościelne, Skarżysko-Kamienna, Słupia Konecka, Sobków, Staszów, Tuczępy, Wilczyce, Wodzisław, Wojciechowice, Zawichost.

Aktualności

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

W stolicy województwa świętokrzyskiego, tak jak i we wszystkich miastach na terenie naszego kraju uroczyście obchodzony jest kolejny jubileusz...

Polecamy