3.5 C
Kielce
wtorek, 5 listopada, 2024
Strona głównaKulturaKolejne prezentacje w ramach 3. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego

Kolejne prezentacje w ramach 3. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego

Zobacz

Trwa 3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny, organizowany przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W ramach przeglądu zaplanowano wystawienie dwunastu spektakli z Polski i zagranicy. Pokazom towarzyszą spotkania i warsztaty. Kolejne spektakle festiwalowe odbędą się 15, 17 i 19 września.

Ideą Festiwalu jest tworzenie przestrzeni wielokulturowego dialogu poprzez prezentację różnorodnych odmian współczesnego teatru i dramaturgii krajów europejskich. Festiwal, w zamierzeniu, jest platformą spotkań profesjonalistów i miłośników teatru, a przyświeca mu misja szeroko rozumianej integracji kultury europejskiej i środowiska teatralnego. Przede wszystkim jednak stwarza widzom miasta i regionu sposobność poznania istotnych spektakli.

W środę 15 września w o godz. 19.00 na scenie tymczasowej Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach (scena przy WDK) zaprezentuje się Teatr Wybrzeże, który pokaże “Śmierć komiwojażera” Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia. Jeden z najbardziej znanych i cenionych amerykańskich dramatów to swoiste rozprawienie się z mitomanią, krytyka kapitalizmu, niszczącego marzenia ludzi i doprowadzającego do osobistych tragedii. Rolę Willyego Lomana kreuje Mirosław Baka.

W piątek 17 września miłośnicy teatru będą mieli okazję obejrzeć “Krótką rozmowę ze Śmiercią” w reżyserii Marcina Libera, spektakl przygotowany przez artystów teatru gnieźnieńskiego.Powstał on na podstawie 2 staropolskich tekstów: „Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią” Mikołaja z Mierzyńca oraz „Krótkiej rozprawy między trzema osobami: Panem, Wójtem a Plebanem” Mikołaja Reja. To próba zadania pytania o współczesne rozumienie tematu śmierci, przedstawiane i rozpatrywane w specyficznie oddziałującym na naszą narodowość miejscu – Gnieźnie – pierwszej stolicy państwa, miejscu spoczynku symbolu rodzącego się polskiego chrześcijaństwa, świętego Wojciecha. Reżyser zastanawia się, wspólnie z widzami, jak dziś patrzymy na średniowieczny danse macabre –  czy budzi on grozę, a może jednak śmiech może być też reakcją na horror? Czy ironia, która zagości na scenie za sprawą muzyki zespołu o niecodziennej nazwie Nagrobki, jest w stanie pomóc przezwyciężyć strach przed tym, co nieuniknione? Spektakl można obejrzeć w piątek 17 września w Kielcach, o godzinie 19.00, na scenie tymczasowej teatru w budynku WDK.

W niedzielę 19 września teatr zaprosi o godz. 19.00 na spektakl zatytułowany “Biblia: Próba”, powstały w oparciu o zapisy wybranych ksiąg Starego Testamentu i Apokalipsy św. Jana. Jest to prezentacja Teatru Horzycy w Toruniu, wyreżyserowana przez Jerneja Lorenciego, pokazująca odkrywany i poszukiwany po raz kolejny świat wartości, prawdy, miłości, wiary, cierpienia. Spektakl rozpocznie się o godz. 19.00.

Aktualności

Nowi Sołtysi miasta i gminy Piekoszów rozpoczynają kadencję. Są gotowi do działania i deklarują współpracę

Podczas ostatniego posiedzenia sesji Rady Miejskiej w Piekoszowie nowo wybrani sołtysi miasta i gminy Piekoszów zostali oficjalnie powitani i...

Polecamy