3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościKolejne miliony euro dla Lokalnych Grup Działania

Kolejne miliony euro dla Lokalnych Grup Działania

Zobacz

Na kwotę 10,5 mln euro podpisali  dziś  aneksy marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca – z przedstawicielami świętokrzyskich Lokalnych Grup Działania. Otrzymały one dodatkowe fundusze na realizację umów ramowych o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”.

W ramach tych umów LGD-y zyskały dodatkowe środki w łącznej wysokości 10,5 mln euro na realizację operacji: 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność oraz 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji. Kwota dodatkowych środków dla poszczególnych grup uzależniona była od realizacji lokalnych strategii rozwoju kierowanego przez społeczność  i wyliczana była w oparciu o dane wynikające z dotychczas zakontraktowanych środków pomiędzy Samorządem Województwa a beneficjentami. Podczas podpisywania aneksów do umów była obecna również radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Bogusława Wypych.

– Cieszę się, że lokalne grupy działania otrzymały tak ogromne i niespodziewane dla nas wsparcie z ministerstwa, na poziomie 10, 5 mln euro. To pozwoli im, w tym przejściowym okresie, dobrze je zagospodarować i wykonać wiele cennych inicjatyw. Myślę, że dla tych wiejskich społeczności to bardzo istotny zastrzyk finansowy – powiedział po podpisaniu umów marszałek Andrzej Bętkowski.

– Wierzę, że lokalne grupy działania, które podpisały dziś umowy i otrzymały w sumie ponad 10 mln euro, spożytkują te pieniądze najlepiej jak potrafią. Każda z grup otrzyma środki między 500 tys. a 1 mln euro na cele społeczne, remontowe, na działanie wiejskich świetlic , czy choćby na prowadzenie działalności grup działających przy parafiach – dodał Marek Jońca, członek Zarządu.

Wsparcie otrzymało 17 grup:

  1. Lokalna Grupa Działania Królewskie Ponidzie – 826 560 euro
  2. Lokalna Grupa Działania – Dorzecze Wisły – 453 600 euro
  3. Lokalna Grupa Działania “Białe Ługi” – 804 160 euro
  4. Lokalna Grupa Działania “Dorzecze Bobrzy” – 545 440 euro
  5. Lokalna Grupa Działania “Nad Czarną i Pilicą” – 458 080 euro
  6. Lokalna Grupa Działania “Perły Czarnej Nidy” – 440 160 euro
  7. Lokalna Grupa Działania “Perły Ponidzia” – 428 960 euro
  8. Lokalna Grupa Działania “Region Włoszczowski” – 788 480 euro
  9. Lokalna Grupa Działania PONIDZIE – 546 560 euro
  10. Lokalna Grupa Działania Powiatu Opatowskiego – 377 440 euro
  11. Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej – 645 120 euro
  12. Stowarzyszenie “Lokalna Grupa Działania – U ŹRÓDEŁ” 645 120 euro
  13. Stowarzyszenie “Lokalna Grupa Działania – Wokół Łysej Góry” – 741 440 euro
  14. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Krzemienny Krąg” – 616 000 euro
  15. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Razem na Piaskowcu” – 592 480 euro
  16. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Jędrzejowska – GRYF – 900 480 euro
  17. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej – 782 880 euro.

Dodatkowe środki będą wykorzystane na rozwój obszarów wiejskich za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania w perspektywie finansowej 2014-2020. Dotychczas LGD-y zawarły z Samorządem Województwa umowy, zgodnie z którymi dysponowały kwotą ponad 35 mln euro. Środki te pozwoliły na zawarcie ponad 1 200 umów o dofinansowanie i wsparcie przedsiębiorców i osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Ze wsparcia oferowanego za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania skorzystały organizacje pozarządowe, w tym stowarzyszenia, Ochotnicze Straże Pożarne, parafie i gminy – głównie na inwestycje w rozwój ogólnodostępnej infrastruktury rekreacyjnej lub kulturalnej, a także na zachowanie i ochronę dziedzictwa kulturowego. Dzięki tym funduszom dotychczas utworzonych zostało ponad 794 miejsc pracy, zrealizowano 399 operacji polegających na utworzeniu nowych przedsiębiorstw oraz 191 – polegających na rozwoju istniejących przedsiębiorstw. Powstało 306 nowych obiektów infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, a 154 zostały zmodernizowane. Ponadto wybudowano 114 km ścieżek rowerowych, 29 zabytków poddano pracom konserwatorskim lub restauratorskim. Zorganizowano 469 wydarzeń o charakterze integracyjno-promocyjnym. W ramach operacji grantowych dofinansowanie trafiło do 701 grantobiorców, wśród których największą grupę stanowią organizacje pozarządowe.

Środki dla Lokalnych Grup Działania nie są jedynymi, które trafią na obszary wiejskie w najbliższym czasie. 4 października opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach lub latach w ramach określonych działań lub poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zgodnie z zapisami rozporządzenia zmieniającego, Samorząd Województwa Świętokrzyskiego otrzymuje ponad 32 mln euro dodatkowych środków, w tym 18 mln euro z Europejskiego Instrumentu Odbudowy (EIO) na operacje typu gospodarka wodno-ściekowa, oraz 14 mln euro na operacje typu budowa lub modernizacja dróg lokalnych lub ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego bądź inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowanie przestrzeni publicznej. Rozporządzenie zwiększa także dostępny limit dla województwa w zakresie operacji typu scalanie gruntów o dodatkowe 5 mln euro oraz wprowadza nowy typ operacji „zarządzanie zasobami wodnymi”, którego beneficjentem będzie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Limit środków na ten typ operacji w skali całego kraju wynosi 215 mln euro.

Obecnie odbywają się konsultacje rozporządzeń wykonawczych dla wszystkich typów operacji, spowodowane koniecznością dostosowania dokumentów do tzw. „okresu przejściowego” oraz zmianą zapisów związanych z trybem i warunkami przyznawania i wypłaty pomocy finansowej. Konkursy dla poszczególnych działań i typów operacji ogłaszane będą przez Zarząd Województwa po ich znowelizowaniu. Przewiduje się, że pierwsze nabory powinny rozpocząć się na początku przyszłego roku.

 

 

 

 

 

 

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy