W gminie Strawczyn powstały w sumie już cztery Otwarte Strefy Aktywności – ogólnodostępne miejsca sprzyjające aktywnemu spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu i międzypokoleniowej integracji społecznej. W ubiegłym roku sportowe obiekty otworzono w Chełmcach, Korczynie i Rudzie Strawczyńskiej, w tym roku oddano do użytku obiekt w Niedźwiedziu.
Samorząd gminy Strawczyn mocno stawia na rozwój infrastruktury sportowej. W październiku ubiegłego roku oddano do użytku trzy strefy aktywności. W bieżącym roku otwarto kolejną, w Niedźwiedziu.
Powstała tu siłownia plenerowa z sześcioma urządzeniami. Obok znalazła się strefa relaksu, czyli miejsce do gry w szachy, czy ping-ponga. Dzieci mogą już korzystać z atrakcyjnego placu zabaw o charakterze sprawnościowym. Są tu zestawy gimnastyczne, urządzenia linarne „piramida”, ścianki wspinaczkowe, drabinki ukośne oraz urządzenia ruchowe „żółw” i „młynek”. Plac zabaw został ogrodzony, a na terenie kompleksu stanęły ławki i stojaki na rowery. Zagospodarowano także zieleń otoczenia.
Wartość inwestycji wyniosła 144 tysiące 285 złotych. Połowę kosztów zadania zostało pokryte z pozyskanego przez samorząd gminy Strawczyn dofinansowania rządowego, przyznanego w ramach „Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności” Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Starania o kolejne OSY podjęte
Warto dodać, że samorządowcy złożyli już wniosek w ramach drugiej edycji ministerialnego programu, o dofinansowanie budowy kolejnych Otwartych Stref Aktywności na terenie gminy Strawczyn, tym razem w Oblęgorku, Oblęgorze i Strawczynku. Tegoroczny program, podobnie jak w pierwszej edycji, przewiduje pomoc finansową w dwóch wariantach: podstawowym i rozszerzonym. Pierwszy obejmuje budowę siłowni plenerowej wyposażonej w minimum sześć różnych urządzeń do ćwiczeń oraz strefy relaksu z co najmniej dwoma urządzeniami do gier edukacyjnych i ławkami. Strefa rozszerzona zakłada dodatkowo budowę placu zabaw o charakterze sprawnościowym.
Dofinansowanie dla jednej Otwartej Strefy Aktywności może wynieść do 50% wydatków kwalifikowanych zadania. Dla wariantu podstawowego przewidziano do 25 tys. złotych, natomiast dla wariantu rozszerzonego do 50 tys. złotych pomocy finansowej.