Zniszczone, ale wciąż urokliwe chęcińskie uliczki przejdą całkowitą metamorfozę. W planach jest nie tylko ich wybrukowanie. Gmina otrzymała pozwolenie na budowę. Po jego uzyskaniu możemy ruszyć z procedurą przetargowa związana z wyłonieniem wykonawcy. Na inwestycję pozyskano unijne dofinansowanie.
Rewitalizacja zniszczonych, ale niezwykle urokliwych uliczek jest jedną z czterech części dużego projektu, na który władze gminy Chęciny pozyskały wysokie dofinansowanie zewnętrzne w kwocie 4 milionów 200 tysięcy złotych. – Dzięki tym środkom możemy zrealizować kilkuelementowy projekt. W jego ramach już wybudowany został chodnik w kierunku sklepu Biedronka, a niemalże na ukończeniu jest budowa parku miejskiego w samym centrum Chęcin. Trzecim elementem jest Miejska Biblioteka wraz z miejscem dla seniorów, a czwartym rewitalizacja chęcińskich uliczek – poinformował burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Po budowie chodnika i niemalże zakończeniu budowy parku miejskiego przyszedł czas na rewitalizację chęcińskich uliczek. Projekt budowlany został wykonany w oparciu o zalecenia Wojewódzkiego Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków w Kielcach i dostosowany do historycznego charakteru miasta. Właśnie gmina Chęciny uzyskała pozwolenia na budowę. – Przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania możemy teraz ogłosić i wyłonić wykonawcę zadania. Mamy nadzieję, że stanie się to jeszcze w tym roku – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Wszystko wskazuje na to, że kompleksowa rewitalizacja uliczek chęcińskich powinna ruszyć w przyszłym roku. – Zniszczone zakamarki naszego historycznego miasteczka przejdą całkowitą przemianę. Wąskie uliczki oraz place zostaną wybrukowane. Poprawi się tym samym estetyka miasta. Po rewitalizacji nie tylko nabiorą wyjątkowego uroku, ale będą przede wszystkim trwałe oraz bezpieczne dla mieszkańców i turystów. Z pewnością wpiszą się w klimatyczny charakter Chęcin zachwycając swoją tajemniczością i zachęcając do spacerów. Najważniejsze jest jednak, aby te tereny spełniały swoją rolę i zapewniły bezpieczne przemieszczanie się przechodniom – przekonuje burmistrz, Robert Jaworski.
W ramach zadania wyremontowany zostanie łącznik pomiędzy ulicą Radkowską a ulicą Długą wraz z placem targowym oraz małymi uliczkami przyległymi do ulicy Długiej w kierunku ulicy Radkowskiej. Nowego wyglądu nabierze także łącznik pomiędzy ulicą Długą, a ulicą Ojca Czesława Domańskiego, czyli dawną ulicą 14-go Stycznia – teren za Synagogą. Oblicze zmienią również uliczki przyległe do ulicy Czesława Domańskiego, między innymi uliczka dochodząca do ulicy Łokietka. Odnowiona będzie też ulica Spokojna i ciągi pieszo-jezdne przyległe do ulicy Staszica.
Agnieszka Olech