3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaKobiety z pasją i energią

Kobiety z pasją i energią

Zobacz

Blisko 200 pań, aktywnych zawodowo, gospodyń i seniorek z Kół Gospodyń Wiejskich uczestniczyło w wyjątkowym spotkaniu pn. „Kobiety z pasją … sposób na ciekawe życie”, które się odbyło w Szklanym Domu w Ciekotach w gminie Masłów. 

Zaproszone panie działają na terenie siedmiu gmin powiatu kieleckiego: Bodzentyna, Górna, Bielin, Miedzianej Góry, Zagnańska, Masłowa i Mniowa. Gości powitał pomysłodawca zjazdu starosta kielecki Mirosław Gębski oraz gospodarz terenu wójt Tomasz Lato.

– Cieszę się bardzo, że możemy tu gościć tak dużo pań, że tak licznie odpowiedziałyście na nasze zaproszenie. To pierwsze spotkanie z cyklu spotkań, które planujemy organizować w powiecie kieleckim. Chcemy iść z duchem czasu, chcemy, by panie dzieliły się  dobrymi praktykami – mówił starosta i zachęcał wszystkich do dobrej zabawy.

Wójt Masłowa Tomasz Lato podkreślił, że Szklany Dom jest miejscem do działań i wymiany doświadczeń. – Z większością z was nie spotykamy się tu po raz pierwszy. Cieszę się, że właśnie to miejsce poświęcone Stefanowi Żeromskiemu, jest miejscem do działań związanych z wymianą doświadczeń. Jesteście kobietami z pasją. Jesteście kobietami, które robią coś więcej niż powinny. Jesteście kobietami, które potrafią łączyć różne środowiska i jednocześnie pokazywać innym jak można aktywnie spędzać czas. Dlatego dziękuję bardzo za waszą obecność.

Podczas spotkania w Ciekotach obecni byli także członek Zarządu Powiatu Stefan Bąk, burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, rady powiatowy Wojciech Kózka, dyrektor Zespołu Szkół w Łopusznie Agnieszka Prędota-Gad.

Bohaterkami tego zjazdu były niewątpliwie trzy panie, kobiety ponadprzeciętne, niezwykłe, będące niewyczerpanym źródłem inspiracji. To artystka ludowa Józefa Bucka, wiceprezes stowarzyszenia Uniwersytetu III Wieku w Łagowie Jadwiga Kamińska oraz znana aktywistka i szefowa KGW Sasanki z gminy Mniów Aneta Sidor.

Panie podzieliły się swoimi doświadczeniami. Opowiedziały o sposobach na ciekawe życie, mówiły jak czerpać radość i satysfakcję z życia na etapie, jakim jest emerytura. Seniorki podkreślały, że wiek nie jest ważny, a do koła gospodyń wiejskich może dołączyć każdy.

– Emerytura to nie koniec życia – mówiły. Co jest najważniejsze w życiu? – Wyjść do ludzi, znaleźć odrobinę czasu dla siebie. Zajmujemy się wnukami, rodziną, ale bardzo ważnym jest znalezienie odskoczni od codzienności, chwili dla siebie – mówiła Józefa Bucka.

Pani Jadwiga Kamińska zachęcała panie do aktywności i wspólnej integracji. – Na emeryturze mam mniej czasu niż kiedyś. Ćwiczymy, wyjeżdżamy na wycieczki czy wykłady. Chcemy uświadomić kobietom, że finanse nie decydują o tym, co można robić. Liczą się pomysł i chęci. Dzięki Uniwersytetowi Trzeciego Wieku miało okazję pierwszy raz zobaczyć morze.

Z kolei Aneta Sidor dużo mówiła o wzajemnym pomaganiu. – Wiele pan odżyło zapisując się do KGW. Panie zrobiły się aktywne, wspierają się i pomagają – mówiła. Podczas tej dyskusji panie dzieliły się doświadczeniami z życia, kiedy spotkało je coś wyjątkowego i dobrego.

 – Kiedy dajmy coś od siebie, to to dobro zawsze wraca. Wiem, że każdy może dać coś od siebie, małą cegiełkę – mówiła pani Aneta.

Artystka ludowa Józefa Bucka przyznała, że tego typu spotkania są bardzo potrzebne. – Dzisiejsze wydarzenie to przede wszystkim ciekawie spędzony czas, lekcja dla nas wszystkich, okazja do wymiany zdań, poglądów i niesienia pomocy. Myślę, że padło dzisiaj wiele wskazówek, inspiracji, które mogą przełożyć się na działalność kół gospodyń wiejskich – dodała.

Podczas spotkania odbył się konkurs z nagrodami. Kobiety miały szanse wygrać bilety i gadżety ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. Otrzymały także książki i pyszne miody.

Na zakończenie wystąpili uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie oraz zagrały na fortepianie Monika Kozak i na skrzypcach Julia Ślewa.

Podczas spotkania Aneta Sidor zaprezentowała działalność Związku Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kieleckiego. Zaprezentowano także krótkometrażowy film Antek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Brzezinianki”.

Całość poprowadził Paweł Więcek.

  • Artystka ludowa Józefa Bucka – prawdziwa mistrzyni w wiciu wieńców dożynkowych, palm wielkanocnych i bibułkowych kwiatów. Jej dzieła zdobią domy i biura w całym województwie świętokrzyskim i poza nim; miłośniczka gwary świętokrzyskiej, laureatka tytułu Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego.
  • Jadwiga Kamińska – wieloletni nauczyciel akademicki wychowania fizycznego, wiceprezes stowarzyszenia Uniwersytetu III Wieku w Łagowie
  • Aneta Sidor – znana aktywistka i szefowa Koła Gospodyń Wiejskich „Sasanki” z gminy Mniów, przewodnicząca powiatowego Związku Kół Gospodyń Wiejskich.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy