Jak ważne są badania profilaktyczne, dlaczego nie trzeba zwlekać z wizytą u lekarza, jak potrzebne jest wsparcie w chorobie – o tym między innymi można było się dowiedzieć podczas wyjątkowego spotkania z cyklu „Kobiety z pasją”, które odbyło się w Kielcach z inicjatywy starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego. Wzięło w nim udział ponad 300 osób, głównie pań.
Na spotkanie, które odbyło się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach licznie przyjechały mieszkanki z gmin powiatu kieleckiego, aktywne zawodowo, gospodynie i seniorki z KGW, Klubów Seniora, Uniwersytetów III Wieku. Wszystkie panie, a także panów, którzy im towarzyszyli serdecznie powitał inicjator tego wyjątkowego spotkania starosta kielecki Mirosław Gębski, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk i Mariusz Ściana oraz wójt Gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk.
Na spotkaniu obecna była także dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Izabela Dziewięcka.
– To już kolejne spotkanie, które Zarząd Powiatu organizuje specjalnie dla pań z KGW, dla seniorów. Zawsze tym spotkaniom towarzyszy jakieś przesłanie. Tym razem chcemy zwrócić uwagę na zdrowie, zachęcić szczególnie panie, by dbały o siebie, by się badały. Profilaktyka jest bardzo ważna, pamiętajmy o niej – mówił starosta.
O tym, że już Jan Kochanowski pisał jak cenne jest zdrowie w jednej ze swoich fraszek przypomniał członek Zarządu Stefan Bąk. – Dbajmy o swoje zdrowie, zarówno to fizyczne jak i psychiczne, wspierajmy się nawzajem, uśmiechajmy się do siebie, przekazujmy sobie dobrą energię – zachęcał.
– Takie spotkanie jak to jest potrzebne, służy wymianie doświadczeń więc korzystajmy z porad specjalistów, z ich wiedzy. Zdrowie jest najważniejsze – mówił członek Zarządu Mariusz Ściana.
– Musimy dbać o zdrowie każdego dnia, nie zapominać o profilaktyce – zaznaczył wójt Gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk.
Po oficjalnych powitaniach przyszedł czas na prelekcje. Prowadząca spotkanie Wioletta Krzyżanowska ze Starostwa Powiatowego w Kielcach jako pierwszego z grona prelegentów zaprosiła na scenę doktora Macieja Skuzę, ginekologa- położnika ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach, który opowiadał o profilaktyce onkologicznej kobiet.
Jak podkreślał, nowotwór wykryty we wczesnym stadium zaawansowania jest wyleczalny, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne, do których gorąco panie zachęcał. – Dajcie nam szansę sobie pomóc – mówił i zapewniał, że w Kielcach leczenie onkologiczne jest na światowym poziomie. – Dzięki wsparciu Zarządu Powiatu mamy super nowoczesny sprzęt, który umożliwia nam coraz lepszą diagnostykę i leczenie nowotworów kobiecych – mówił dr Maciej Skuza.
Ważnym i skutecznym elementem profilaktyki raka piersi oprócz mammografii jest samobadanie piersi. Podczas spotkania panie mogły dowiedzieć się jak prawidłowo je wykonać. Specjalnie przygotowany instruktaż samobadania piersi na manekinie przedstawiły studentki Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na czele z doktor Beatą Szpak zastępcą dyrektora ds. kształcenia na kierunku położnictwo, która podkreślała, że takie bezkosztowe badanie, które panie mogą same przeprowadzić w domu, najlepiej raz w miesiącu, może ocalić im życie.
O tym, jak ważne jest wsparcie psychiczne kobiet dotkniętych rakiem piersi przekonywały panie ze Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki” w Kielcach.
Wiceprezes klubu Bożena Sadowska opowiadała o działalności Amazonek. – Głównym celem naszej działalności jest profilaktyka. Uczestniczymy w wielu spotkaniach, akcjach propagujących badania profilaktyczne kobiet. Bez profilaktyki nie wygramy walki z rakiem – zapewniała. Mówiła też o tym, że Amazonki są kobietami bardzo aktywnymi, które cieszą się każdym dniem życia.
Spotkanie uświetnił wyjątkowy koncert muzyki francuskiej Anny Hameli-Majewskiej z zespołem, której na scenie towarzyszył utalentowany akordeonista Grzegorz Michta i gitarzysta Sebastian Kalwat. To była wyborna muzyczna uczta, która wniosła mnóstwo pozytywnej energii, radości, ale też wzruszeń. Zachwycona publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami.
Podczas spotkania nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Dodatkowo panie dostały jeszcze słoiczki z pysznym, regionalnym miodem.