3.5 C
Kielce
wtorek, 5 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościKobiety Aktywne. Kobiety Wyjątkowe

Kobiety Aktywne. Kobiety Wyjątkowe

Zobacz

Wczoraj, 15 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich.

Intencją ogłoszonej w grudniu 2007 r. rezolucji Zgromadzenie Ogólnego ONZ było podkreślenie, jak ważną i odpowiedzialną rolę w rozwoju obszarów wiejskich odgrywają kobiety.

W Polsce mamy szczególne powody do świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiety Wiejskiej, ponieważ polskie gospodynie są coraz bardziej zaangażowane w życie swoich miejscowości.

Kobiety niezaprzeczalnie zaczęły odgrywać kluczową rolę w społecznościach wiejskich. Spełniają się w wielu dziedzinach życia. Często są jednocześnie pracownikami rolnymi i gospodyniami domowymi. Pracują na roli, prowadzą gospodarstwa, zajmują się handlem, a także dbają o rodzinę oraz wychowanie dzieci. Wiele z nich pełni również ważne funkcje np. sołtysa czy wójta.

Rola Kobiet na wsi zmieniała się i ewoluowała na przełomie ostatnich lat. W Polsce gdzie ustawodawstwo formalnie wcześnie zrównało prawo kobiet i mężczyzn (Dekret Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 28 listopada 1918 r.) rola kobiet wynikała bardziej z utrwalonych wzorców kulturowych niż prawnych. Za czasów PRL system skupiał sie bardziej na budowaniu nowego społeczeństwa robotniczo-chłopskiego nie przywiązując uwagi do emancypacji kobiet na wsi. Sytuacja taka narzucała przez wiele lat kobietę w roli gospodyni domowej, matki pielęgnującej tradycyjny podział obowiązków.

Ważne zmiany i początek otwartej dyskusji o roli kobiet na wsi przyniosły zmiany w 1989 roku. Kolejne zmiany w zmianie statusu i postrzeganiu roli kobiet na wsi nastąpiły po wejście Polski do UE. Dzięki wykorzystaniu przez samorządy lokalne  środków z UE na budowę żłobków i przedszkoli oraz pomocy socjalnej pomocy Państwa, wiele kobiet na wsi uzyskało możliwość podjęcia pracy i rozwoju zawodowego.

Kobiety mieszkające na wsi to grupa, której poziom wykształcenia podnosi się najdynamiczniej. Są już lepiej wykształcone od mężczyzn mieszkających na wsi. Kobiety wiejskie są ciągle nieco gorzej wykształcone od mieszkanek miast, ale to one wykonały największy skok jeśli chodzi o poziom wykształcenia.

Obecnie swój renesans przeżywają także koła gospodyń wiejskich. Panie chętnie zrzeszają się i chcą wspólnie działać na rzecz swoich lokalnych społeczności. Duży wpływ na to miała ustawa o KGW,( Ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich z dnia 9 listopada 2018 r.)  dzięki której koła zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą ubiegać się o dofinansowanie na swoją działalność. Ustawa o KGW przyznała kołom osobowość prawną. Dzięki niej mają możliwość, by aplikować po dotacje, środki finansowe na bieżącą działalność i rozwój.

Jak powiedział Tomasz Dulny, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kielcach aktywne kobiety na wsiach chętnie korzystają z możliwości  rejestracji swoich nieformalnie działających organizacji w rejestrze ARiMR. Jak dodał-w powiecie kieleckim na dzień dzisiejszy w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich zarejestrowane są 73 koła, w tym 56 kół zarejestrowanych w 2018 roku i 17 kół zarejestrowanych w 2019 roku. Najwięcej kół zarejestrowało się w gminie Chmielnik – 8. W 2018 roku kołom z powiatu kieleckiego została wypłacona pomoc w wysokości 173 000 zł.

Mimo, ze kobiety na wsi coraz bardziej emancypują sie i aktywnie działają na różnych polach to wciąż dobrze ma się stereotypowe wyobrażenie kobiety ze wsi. Często stereotypy są utrwalane przez media, choć te odnoszące się do kobiet, które pokazywane są przede wszystkim, kiedy sprzątają, podają obiad mężom, proszą ich o poradę i pomoc, jednakowo krzywdzą zarówno kobiety wiejskie, jak i miejskie.

Cieszyć mogą również pozytywne wzorce kobiet na wsi. Na przykład postać pani Solejukowej z serialu „Ranczo”, kobiety, która bardzo się zmienia i korzysta z wielu możliwości, jakie pojawiają się w jej zasięgu. A jednocześnie pokazuje, z iloma przeszkodami musi zmierzyć się kobieta, która chce realizować swoje ambicje. W tym serialu, co cieszy, pojawiają się także inne wzory ról kobiecych: przedsiębiorczynie, aktywistki, polityczki.

Paniom, które związały swoje życie z wsią, życzyć należy  samych sukcesów w ich codziennym życiu. Dużo zdrowia, wytrwałości, miłości i radości każdego dnia!

 

Aktualności

Przy cmentarzach parafialnych w Brzezinach i Lisowie odbyły się kwesty

Jak każdego roku, z okazji Dnia Wszystkich Świętych na cmentarzach w Brzezinach i Lisowie odbyły się kwesty. Wolontariusze zbierali pieniądze na renowację...

Polecamy