3.5 C
Kielce
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKielecka uczta teatralna coraz bliżej. Festiwal już w czerwcu

Kielecka uczta teatralna coraz bliżej. Festiwal już w czerwcu

Zobacz

Już wkrótce artyści Teatr Klasyki Polskiej z Warszawy po raz pierwszy będą mieli  Twąprzyjemność zaprezentować się kieleckiej publiczności. Będzie to możliwe  Festiwalu Klasyki Teatralnej, który potrwa od 3 do 6 czerwca w Kieleckim Centrum Kultury. W poniedziałek 13 maja odbyła się konferencja prasowa poświęcona Festiwalowi. O szczegółach opowiedzieli przedstawiciele Teatru Klasyki Polskiej.

Podczas Festiwalu wystawione zostaną cztery wybitne sztuki: „Śluby panieńskie”, „Zemsta”, „Dożywocie” Aleksandra Fredry oraz „Ambasador” Sławomira Mrożka. Na scenie KCK widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in: Maję Hirsh, Jarosława Gajewskiego, Andrzeja Mastalerza, Dariusza Kowalskiego, Łukasza Lewandowskiego, Henryka Gołębiewskiego czy Leszka Zdunia.

Jako aktorzy mamy ogromną frajdę z pracy nad tekstem klasycznym, ale doświadczamy tego, że dzielimy tę pracę również z widownią. Czujemy, że jesteśmy potrzebni, bo problemy, o których opowiada Fredro są bliskie współczesności powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Dariusz Kowalski, zastępca dyrektora do spraw artystycznych Teatru Klasyki Polskiej.

Festiwal zainauguruje spektakl „Śluby Panieńskie’’ 3 czerwca. To arcyzabawna komedia w reżyserii Lidii Sadowej, która dotyka serc, porusza i unosi. Mimo złożonych ślubów, bohaterki komedii Fredry nie są w stanie oprzeć się miłości, którą odkrywają jako najpotężniejszy, życiodajny żywioł. Zapraszamy romantyków i romantyczki, a także tych, co nie wiedzą, że nimi są.  

W kolejnych dniach – 4 i 5 czerwca wystawione zostaną ,,Zemsta’’ oraz ,,Dożywocie’’ wreżyserii Michała Chorosińskiego. ,,Zemsta’’ to wrażliwa i wielowymiarowa interpretacja aktorska jednej najwybitniejszych polskich komedii w oprawie muzycznej Marcina Pospieszalskiego, wykonywanej na żywo przez Kwartet Dęty Drewniany Teatru Klasyki Polskiej. Sąsiedzki spór Cześnika i Rejenta staje się pretekstem do przedstawienia ludzkich przywar, wyśmiania małostkowości, ale i okazją do przypomnienia, dlaczego na końcu to właśnie zgodabuduje na nowo to, co nienawiść́niszczyła.

,,Dożywocie’’ z kolei to wspaniała historia o chciwości, zazdrości i naiwnej młodzieńczej miłości, której nie oprze się największy nawet kapitał. Aleksandra Fredro, osiągnął w nim prawdziwe mistrzostwo tworzonych postaci i psychologii charakterów. Jak nie stracić fortuny, a jednocześnie zyskać miłość – przepis na szczęście zdradza Fredro w „Dożywociu”.

Festiwal zakończy spektakl ,,Ambasador’’ 6 czerwca . W tytułową postać wcieli się ceniony przez polską publiczność Andrzej Mastalerz. Sztuka ma w sobie wszystko, co najlepsze w twórczości pisarza. Jego dowcip jest niewątpliwie zabawny, ale nie beztroski, wywołuje śmiech i niepokój zarazem, odpręża i zmusza do myślenia. Warto się w ten żart uważnie wsłuchać, by wśród wywoływanego przez niego, szczerego chichotu, wychwycić śmiertelnie poważne tony.

Bilety w cenie 35 zł na spektakl szkolny oraz od 60 zł na wieczorny do zakupu w kasie KCK. Karnet na Festiwal kosztuje 200 złotych. Wejściówki można też nabyć poprzez stronęKieleckie Centrum Kultury (bilety24.pl). Szczegółowe informacje wraz z przekierowaniem do kasy znajdują się na stronie Repertuar | Spektakle | Premiery => Teatr Warszawa | Inne miasta (teatrklasykipolskiej.pl)

Informacje uzupełniające:

Teatr Klasyki Polskiej studiuje i wystawia najwybitniejsze polskie dramaty oraz adaptacje arcydzieł polskiej literatury dawnej, zgodnie z ich literą i duchem, w oparciu o rzetelny warsztat i we współpracy z wybitnymi twórcami teatru. Jedną z form działalności Teatru Klasyki Polskiej są objazdy po kraju oraz zagraniczne tournée, adresowane przede wszystkim do rozsianej po świecie Polonii. Celem działań instytucji jest integracja wspólnot, wzmacnianie ich tożsamości poprzez przypominanie bogactwa melodii polskiego języka, historii i zwyczajów. Teatr Klasyki Polskiej to nowa, wielka szansa dla widzów na kontakt z arcydziełami rodzimej literatury, dla inwestorów i mecenasów – na stworzenie polskiej marki teatralnej o międzynarodowym zasięgu i znaczeniu.

Galeria

Aktualności

Wręczono odznakę „Ponurego”

Dziś na leśnej polanie „Wykus” Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp....

Polecamy