3.5 C
Kielce
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaKulturaKieleccy artyści nagrodzeni

Kieleccy artyści nagrodzeni

Zobacz

Poznaliśmy laureatów 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej! Wśród nich znalazły się nasze, kieleckie produkcje teatralne. 

Nagrodę Grand Prix otrzymała sztuka pt. „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” – tekst i reż. Mateusz Pakuła. Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach otrzymał nagrodę za umacnianie obecności współczesnej polskiej dramaturgii w swoim repertuarze. Doceniono tekst sztuki Mateusza Pakuły – „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Nagrodę aktorską wręczono Wojciechowi Niemczykowi za role w spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reż. Mateusza Pakuły oraz w spektaklu „Ale z naszymi umarłymi” Jacka Dehnela w adaptacji Michała Kmiecika w reż. Marcina Libera.
Wyróżnienie za najlepszą adaptację tekstu niedramatycznego otrzymał Michał Kmiecik za adaptację powieści „Ale z naszymi umarłymi” Jacka Dehnela. Nagrodę im. Jana Świderskiego przyznano Szymonowi Mysłakowskiemu za rolę w spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reż. Mateusza Pakuły. Doceniono także reżysera światła Paulinę Góral za jej pracę przy spektaklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reż. Mateusza Pakuły.
Spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” powstał w koprodukcji z Teatr Łaźnia Nowa

Do finału tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowano 14 spektakli ze 116. Po ich obejrzeniu jury w składzie: Marcin Hycnar, Kamil Kopania, Mariusz Malec, Anna Sroka-Hryń i Anna Wieczur (przewodnicząca) postanowiło przyznać 16 nagród głównych i trzy wyróżnienia. Swoje nagrody przyznała także komisja artystyczna w składzie: Dominik Gac, Wiesław Kowalski, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Magdalena Rewerenda, Jacek Sieradzki (przewodniczący) i Agata Tomasiewicz.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aktualności

Polecamy