3.5 C
Kielce
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaKulturaKatarzyna Grochola zdobyła Grand Prix Festiwalu „Konfrontacje kultur” w Piekoszowie

Katarzyna Grochola zdobyła Grand Prix Festiwalu „Konfrontacje kultur” w Piekoszowie

Zobacz

To były cztery dni niezapomnianej przygody ze sztuką najwyższych lotów z różnych dziedzin. Podczas trzeciej edycji Festiwalu „Konfrontacje Kultur” w Piekoszowie odbyły się koncerty, spektakl i spotkanie autorskie ze znaną i cenioną pisarką Katarzyną Grocholą. I to właśnie do niej, zgodnie z decyzją widzów trafiło tegoroczne Grand Prix Festiwalu. Uroczysta gala odbyła się w Bibliotece Centrum Kultury w Piekoszowie.

Trzeba przyznać, że miłośnicy sztuki przez cztery dni w Piekoszowie mieli prawdziwy raj. Festiwal ruszył w czwartek i rozpoczął się Teatrem Animacji Piaskowej „Królowa Śniegu”. Drugiego dnia festiwalu miłośnicy literatury mieli okazję do spotkania się oko w oko z pisarką Katarzyną Grocholą. Sobota upłynęła pod znakiem koncertu muzyki filmowej w wykonaniu Joanny Aleksandrowicz. Czterodniowy Festiwal zakończył się w niedzielę Galą Finałową, którą uświetnił koncert Tomasza Lewandowskiego.

„Konfrontacje kultur” to innowacyjny na skalę ogólnopolską projekt, który został realizowany już po raz trzeci przez Bibliotekę Centrum Kultury w Piekoszowie. – Festiwal polega na organizacji spotkań z artystami, podczas którego widzowie mogą zobaczyć konfrontacje z różnych dziedzin: muzyki, malarstwa, fotografii, tańca, literatury i teatru. W tym roku ze względu na panujące obostrzenia na festiwal można było wejść okazując się zaproszeniem, które były dostępne w siedzibie Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie. Warto zaznaczyć, że widzowie przez cztery dni festiwalu oceniali występy, głosując na według nich najlepszego tegorocznego artystę. Tak naprawdę to oni zdecydowali do kogo trafi nagroda Grand Prix Festiwalu – mówi dyrektor Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie, Anna Wilk.

O tym do kogo trafiła statuetka Grand Prix Festiwalu dowiedzieliśmy się podczas niedzielnej gali finałowej. – Tegoroczne Grand Prix publiczność postanowiła przyznać dla Katarzyny Grocholi – ogłosili organizatorzy, którzy połączyli się z laureatką telefonicznie, aby ją o tym poinformować. – Jestem bardzo mile zaskoczona i dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos. Statuetkę odbiorę osobiście – zapowiedziała Katarzyna Grochola, która podczas drugiego dnia festiwalu osobiście spotkała się z czytelnikami. Opowiedziała o swoim życiu, pracy, małżeństwie i planach na przyszłość.

Galę finałową Festiwalu uświetnił koncert gwiazdy wieczoru Tomasza Lewandowskiego, który przeniósł zebranych w piękny i romantyczny klimat ballady i poezji. – Ten festiwal jest niezwykle ciekawy i bogaty w wydarzenia. Spotkanie autorskie, teatr, koncerty. Nie sposób nudzić się przy takiej różnorodności – mówił po koncercie Tomasz Lewandowski, który przyznał, że publiczność w Piekoszowie jest fantastyczna. – Niesamowity klimat i ludzie, którzy wsłuchują się w muzykę i w słowa to marzenie każdego artysty. To był dla mnie wyjątkowy czas – dodał.

Pod wrażeniem organizacji festiwalu był członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Cezary Majcher. – Samorząd gminy Piekoszów oraz pracownicy Biblioteki Centrum Kultury stanęli po raz trzeci na wysokości zadania i zorganizowali festiwal na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu wydarzeniu mogliśmy oko w oko spotkać się z największymi artystami w swoich dziedzinach. Gratuluję i dziękuję w imieniu wszystkich, którzy mogli tu być osobiście – dziękował członek Zarządu Rady Powiatu Kieleckiego Cezary Majcher.

Zdaniem przewodniczącej Rady Gminy Piekoszów Barbary Drogosz, cztery dni festiwalu były prawdziwą uczta kulturalną. – Pomimo, że z powodu pandemii tegoroczny festiwal trzeba było ograniczyć zarówno pod względem ilości publiczności, jak i ilości artystów, to mimo wszystko stał on na bardzo wysokim poziomie. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie. Cieszę się, że w gminie Piekoszów po raz kolejny mogli pojawić się tak znani artyści jak chociażby Katarzyna Grochola, a mieszkańcy mogli ich mieć dosłownie na wyciągnięcie ręki, mogli z nimi porozmawiać, zrobić sobie zdjęcie i wziąć autograf. Mam nadzieję, że w kolejnych latach festiwal będzie mógł odbywać się w poszerzonej formie – zaznaczyła przewodnicząca Barbara Drogosz.

Sponsorem 3. Festiwalu Konfrontacje Kultur była firma Nordkalk Zakład Miedzianka.

Aktualności

Jednostka OSP Brudzów weźmie udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka

W sobotę, 4 maja o godz. 11:00 na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędą się Centralne Obchody Dnia Strażaka, podczas...

Polecamy