Dziś mocno sfatygowane, podziurawione i niebezpieczne już niebawem całkowicie odmienią swój wygląd. A to za sprawą pozyskanej rządowej dotacji na odbudowę i przebudowę dróg gminnych. Całkowitą metamorfozę już niebawem przejdą dwie z nich. Mowa o odcinku Grzymałków-Wrzoski-Pałęgi, a także o odcinku Straszów-Pałęgi.

Na terenie gminy Mniów zostanie przebudowanych i wyremontowanych blisko 3,5 kilometra dróg gminnych za łączną kwotę prawie pięciu milionów złotych, z czego 3,5 miliona złotych pokryje rządowe dofinansowanie. – Udało nam się pozyskać z Funduszu Dróg Samorządowych procentowo najwyższe dofinansowanie, jakie można było otrzymać, bo aż siedemdziesiąt procent. Przy wkładzie jedynie trzydziestu procent środków z budżetu naszej gminy wyremontujemy aż dwa odcinki dróg, na których poprawę stanu mieszkańcy czekali od dawna – zapowiada wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak. – Drogi, które zostaną wyremontowane dzięki pozyskanej rządowej dotacji dziś naprawdę są w fatalnym stanie. W powstałych dziurach po deszczu gromadzi się woda. Trudno tędy przejechać, a jeszcze trudniej przejść. Kiedy nie ma opadów, to znowu okropnie się kurzy. Asfalt jest tu bardzo potrzebny – podkreśla radna Alina Kaniewska.

Przebudowa drogi gminnej na odcinku Straszów-Pałęgi będzie kosztować 3 miliony 911 tysięcy złotych, z czego 2 miliony 737 tysięcy złotych pójdzie z rządowego dofinansowania. Gmina Mniów ze swojego budżetu pokryje trzydzieści procent kosztów zadania, co będzie stanowić 1 milion 173 tysiące złotych. Nowy dywanik asfaltowy zostanie położony w tym miejscu na długości 1 kilometra i 162 metrów.

Dłuższy do remontu będzie drugi z dofinansowanych odcinków, a mowa o drodze Grzymałki-Wrzoski-Pałęgi. Tu powstanie zupełnie nowa droga o długości 2 kilometrów i 300 metrów. Koszt całościowy tego zadania oszacowano na kwotę 1 miliona 81 tysięcy złotych, z czego nieco ponad 757 tysięcy złotych będzie stanowić rządowe dofinansowanie. Gmina dołoży do tej inwestycji 324 tysiące złotych.


– Zdaniem wójta Piotra Wilczaka, tak wysokiego jednorazowego dofinansowania do kompleksowego remontu dróg gminnych do tej pory jeszcze nie było. – Przy niewielkim wkładzie własnym w najbliższym czasie uda nam się wyremontować prawie 3,5 kilometra dróg gminnych za blisko pięć milionów złotych przy zaledwie trzydziestoprocentowych wkładzie ze środków gminy. To rekordowa inwestycja drogowa, biorąc pod uwagę rozpatrzenie jej w kontekście remontu i przebudowy dróg gminnych na terenie gminy Mniów.

Galeria