3.5 C
Kielce
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaAktualnościKapsuła czasu wmurowana w Piekoszowie. Ponowne otwarcie 18 czerwca 2123 roku

Kapsuła czasu wmurowana w Piekoszowie. Ponowne otwarcie 18 czerwca 2123 roku [WIDEO]

Zobacz

Nadanie praw miejskich z dniem 1 stycznia 2023 roku dla Piekoszowa stało się doskonałą okazją do tego, aby pozostawić przesłanie do przyszłych pokoleń. 18 czerwca odbyła się uroczystość wmurowania kapsuły czasu wraz z listem do przyszłych pokoleń i licznymi pamiątkami stanowiącymi dowód historycznego wydarzenia, jakim była zmiana statusu miejscowości. Kapsuła czasu została umieszczona tuż przy pomniku Józefa Piłsudskiego znajdującym się na Placu Niepodległości w Piekoszowie. Zostanie ona odsłonięta za sto lat.

– Uznaliśmy, że nadanie praw miejskich dla Piekoszowa jest tak dużym i ważnym wydarzeniem w historii gminy, że dobrze by było, aby następne pokolenia miały szeroką wiedzę o tym okresie. Chcieliśmy dokładnie przekazać co się działo w tym czasie, czy na jakim etapie rozwoju znajdowała się gmina, pamiętając, że jest to okres bardzo dynamicznego rozwoju. Kapsuła czasu powstała przede wszystkim z myślą o przyszłych pokoleniach. Wmurowując ją w dniu 18 czerwca zapisujemy karty historii, którą mam nadzieję dobrze przybliżymy mieszkańcom z przyszłości. Naszą kapsułę czasu otworzą oni za sto lat, dokładnie w roku 2123. Trudno nam sobie teraz wyobrazić, jak będzie wyglądało ich życie. Trudno nam sobie wyobrazić jak będzie wyglądała gmina Piekoszów. Jedno jest pewne, mimo ogromnej czasowej przestrzeni, która nas dzieli, łączy nas wspólna przeszłość i przyszłość – mówi burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Przesłanie dla przyszłych pokoleń

Jak podkreślał, zmiana statusu ma miejski była poprzedzona ogromną pracą na rzecz rozwoju gminy Piekoszów. – Ostatnia dekada to dla Miasta i Gminy Piekoszów czas przemian i transformacji z zadłużonej, biednej gminy w gminę, która jest stawiana za wzór zarządzania. Do tej pory nie było jeszcze tu tak wielu milionowych inwestycji, jakie zrealizowano tylko w ostatnich kilku latach. Mieszkańcom z każdym rokiem żyje się tu coraz bardziej komfortowo, a jakość życia sukcesywnie się poprawia. Wszystkie te pozytywne zmiany wpłynęły na to, że już z dniem 1 stycznia 2023 roku Piekoszów stał się miastem, a to oznacza, że lokalny samorząd stanął przed szansą jeszcze lepszego i bardziej dynamicznego rozwoju. Tylko w 2023 roku przeznaczyliśmy rekordową jak do tej pory kwotę 38 mln złotych na inwestycje. Powstają kolejne drogi, chodniki i oświetlenie. Mamy konkretne plany na dalszy dynamiczny rozwój i głęboko wierzymy, że zostaną one zrealizowane. Czy tak się stanie, o tym z całą pewnością będą wiedzieli mieszkańcy Miasta i Gminy Piekoszów w 2123 roku, kiedy otworzą naszą kapsułę czasu i przeczytają o naszych planach. My, mam nadzieję, dowiemy się już niebawem – dodaje burmistrz Zbigniew Piątek.

Czas zamknięty w kapsule

Kapsuła czasu została umieszczona tuż przy pomniku Józefa Piłsudskiego znajdującym się na Placu Niepodległości w Piekoszowie. Umieszczono w niej akt nadania praw miejskich, list do przyszłych pokoleń, zdjęcie burmistrza Zbigniewa Piątka z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, dokumentujące moment nadania praw miejskich. W kapsule znalazło się także zdjęcie władz Miasta i Gminy Piekoszów z sołtysami, a także zdjęcie z uroczystej sesji rady gminy Piekoszów, podczas której podjęto decyzję o ubieganiu się o nadanie praw miejskich. W kapsule umieszczono też artykuł mówiący o Mieście i Gminie Piekoszów jako samorządzie z perspektywami, wydanie „Głosu Piekoszowa” ze stycznia 2023 roku, w którym opisano nadanie praw miejskich, a także medal, okolicznościową monetę wydaną z okazji nadania praw miejskich i medalion z wizerunkiem obrazu Matki Bożego Miłosierdzia w Piekoszowie.

Epokowy pomost pomiędzy pokoleniami

Zanim dokonano wmurowania kapsuły czasu odbyła się uroczysta msza święta w piekoszowskim kościele, skąd w prowadzonym przez Orkiestrę Dętą z Piekoszowa przemarszu udano się na Plac Niepodległości w Piekoszowie. – Dziś historyczna chwila dla Miasta i Gminy Piekoszów, wmurowanie kapsuły czasu, która upamiętnia nadanie praw miejskich dla Piekoszowa. To ważny moment przede wszystkim dla kształtowania wspólnoty mieszkańców, którzy w piękny sposób utożsamiają się ze swoją „małą ojczyzną” i wspierają rozwój tej pięknej ziemi – mówiła Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki. – Nie wiemy jak będzie wyglądała przyszłość Piekoszowa za sto lat, ale wiemy, że obecnie trwa złoty okres w historii tej miejscowości i całej gminy. Należy pamiętać, że jest to możliwe dzięki świetnej ekipie samorządowców wspieranej przez parlamentarzystów Ziemi Świętokrzyskiej. To dobry czas dla tego samorządu. Pozostaje życzyć, by i kolejne lata też takie były – życzył wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Jak podkreślał senator Krzysztof Słoń, wmurowanie kapsuły czasu pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego ma wyjątkowe znaczenie. – To przekazanie przesłania dla przyszłych pokoleń i potwierdzenie, że to pokolenie początku XXI wieku jest pokoleniem, które postarało się o to, by Piekoszów stał się miastem, że to pokolenie ma marzenia i ciężko pracuje, aby te marzenia realizować. Jestem przekonany, że mieszkańcy z przyszłości będą dumni z podjętych dziś decyzji. Będą czerpać satysfakcję, jednocześnie nie zwalniając tempa w dynamicznym rozwoju Miasta i Gminy Piekoszów – zaznaczył.

List do przyszłych pokoleń uroczyście podpisał burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej w Piekoszowie Barbarą Drogosz. Kapsuła czasu została wmurowana przez burmistrza. Zostanie ona otwarta za sto lat.

Aktualności

W Chęcinach odbędą się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

Każdego roku strażacy obchodzą święto 4 maja w dniu Świętego Floriana - swojego patrona. Tym razem w Chęcinach zostały one przeniesione na 29...

Polecamy