3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościKapryśna wiosna może zagrozić pszczołom

Kapryśna wiosna może zagrozić pszczołom

Zobacz

Zimno, a nawet przymrozki tej wiosny nie wróżą nic dobrego w świecie przyrody, a zwłaszcza wśród pożytecznych pszczół, które potrzebują teraz dużo pokarmu dla młodych. Świętokrzyscy pszczelarze obawiają się o kondycję owadów i mniejsze zbiory pierwszego, wiosennego miodu.

Jak mówi prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy, Wiesław Sochacz wahania temperatury, których doświadczamy w ostatnich miesiącach nie sprzyjają pszczołom. – Już w lutym, a także w marcu mieliśmy wysokie temperatury, dlatego pszczoły bardzo się rozbujały, czyli mają dużo czerwiu, są mocnymi rodzinami i wydawałoby się, że teraz powinny zbierać nektar, ale niestety zimno prawdopodobnie to zablokuje i może pojawić się problem. Teraz lęgnie się dużo pszczół, które potrzebują jedzenia, potrzebny jest pyłek kwiatowy, nektar, jest też potrzebna woda, która jest dla nich zbyt zimna – opowiada.

W związku z tym świętokrzyscy pszczelarze z niepokojem patrzą na prognozy pogody, które także w naszym regionie nie wyglądają na razie optymistycznie. – Zimno może być nawet do połowy maja. Dojdzie do tego, że rośliny przekwitną, a pszczoły nie zdążą zebrać nektaru. Kwitnące sady, rzepak – to teraz dla pszczół największy pożytek, ale nie wylatują z uli, bo jest zbyt zimno – mówi.
Ponieważ nie mamy wpływu na pogodę to przynajmniej sami nie szkodźmy tym pożytecznym owadom. Jak co roku pszczelarze apelują do rolników i sadowników o rozsądne stosowanie środków ochrony roślin. – Nie stosujcie oprysków w dzień – podkreśla prezes Wiesław Sochacz. – Wytrucie pszczół grozi karami oraz utratą dopłat – dodaje.
Rola pszczół w przyrodzie jest nieoceniona, a ich dobroczynne działanie wpływa także na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne czego przykładem jest uloterapia, do korzystania z której zachęca prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy.
Służą do tego drewniane domki inhalacyjne, a takie stanęły na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Magnolia” w Kielcach przy ul. Gustawa Morcinka.

– Mamy dwa domki, w których są po dwie rodziny pszczele, są w nich także łózka. Zachęcam, by przychodzić i korzystać z tego dobrodziejstwa – bezpłatnie, bo warto. Uloterapia polega na wdychaniu powietrza z zabezpieczonego ula, a pachnie przepięknie i ma do tego dobroczynny wpływ na układ oddechowy, a brzęczenie pszczół działa relaksująco. Najważniejsze jest biopole, które wytwarzają pszczoły, a ma ono zdrowotny wpływ na człowieka – tłumaczy.

 

Zimna wiosna zagraża życiu tych pożytecznych owadów, dlatego pszczelarze nie wykluczają ich dokarmiania.

Wsparcie pszczelarzom oferuje ARiMR, która rozpoczęła z początkiem kwietnia nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej do przezimowania roślin pszczelich. Wnioski można składać do końca maja.
Szczegóły w linku : https://www.gov.pl/web/arimr/nabor-2024—pomoc-dla-pszczelarzy-do-przezimowanych-rodzin-pszczelich

Fot: Pixabay, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy