3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościKapliczka Świętego Krzysztofa ku pamięci wybitnego geologa doc. dr hab. Zbigniewa Rubinowskiego...

Kapliczka Świętego Krzysztofa ku pamięci wybitnego geologa doc. dr hab. Zbigniewa Rubinowskiego poświęcona

Zobacz

Znajdująca się na terenie wpisanego na światową listę UNESCO rezerwatu Moczydło – położonego w Jaworzni – kapliczka Świętego Krzysztofa ku pamięci wybitnego geologa, doc. dr hab. Zbigniewowa Rubinowskiego została poświęcona. Podczas wydarzenia zwiedzono unikatową ścieżkę dydaktyczną i szczegółowo zapoznano się z dziejami historycznymi rezerwatu.

Ścieżka dydaktyczna położona na terenie rezerwatów Chelosiowa Jama i Moczydło została otwarta dla turystów pod koniec maja bieżącego roku. Budowa ścieżek dydaktycznych kosztowała nieco ponad 1,8 miliona złotych, z czego aż 85 procent kosztów pokryło pozyskane przez władze gminy Piekoszów unijne dofinansowanie. Obydwa rezerwaty zostały wpisane na światową listę UNESCO. – Wpisanie rezerwatów na światową listę UNESCO oznacza, że są one prawdziwie wyjątkowe i niepowtarzalne na światową skalę. Bardzo zależało nam, aby tereny te udostępnić dla turystów. Dzięki realizacji inwestycji teraz można w pełnej krasie podziwiać bogactwo geologiczne, jakie posiadamy, a które zostało przecież w ostatnim czasie docenione i uznane przez światowych ekspertów UNESCO jako unikatowe. To właśnie te miejsca wspólnie z innymi unikatowymi atrakcjami geologicznymi z pięciu gmin zostały wpisane na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO, co stało się wydarzeniem historycznym. Cieszę się, że doceniono nasze działania w zakresie stworzenia wspólnego produktu turystycznego. Cieszę się też, że budując ścieżki dydaktyczne na terenach obu rezerwatów, Rezerwatu Moczydło i Rezerwatu Chelosiowa Jama, mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę to tego sukcesu – zaznacza wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Obydwa rezerwaty kryją wiele fantastycznych ciekawostek . W Rezerwacie Moczydło w Jaworzni, poza puntami widokowymi, a także stanowiskami edukacyjnymi i obserwacyjnymi swoje miejsce znalazła też kapliczka św. Krzysztofa ku pamięci doc. dr hab. Zbigniewa Rubinowskiego. – Był to wybitny geolog, animator życia naukowego, działacz na rzecz ochrony przyrody, alpinista, polarnik, członek wielu rad, komisji, komitetów, towarzystw naukowych, a także nauczyciel i towarzysz wypraw wysokogórskich. Cieszę się, że udało się upamiętnić tą wybitną postać na terenie Rezerwatu Moczydlo – mówi wójt Zbigniew Piątek.

Kapliczkę św. Krzysztofa w obecności władz gminy Piekoszów, a także zgromadzonych przewodników turystycznych, przyjaciół i znajomych doc. dr hab. Zbigniewa Rubinowskiego poświęcił ksiądz proboszcz Stanisław Strycharczyk. Następnie wszyscy zgromadzeni pod przewodnictwem Andrzeja Kaszy przeszli całą ścieżkę dydaktyczną, zatrzymując się przy stanowiskach edukacyjnych, gdzie Andrzej Kasza przedstawiał dzieje historyczne rezerwatu.

Trzeba przyznać, że od chwili otwarcia dla turystów ścieżek edukacyjnych na terenie rezerwatów Chelosiowa Jama i Moczydło ruch turystyczny w tym miejscu zdecydowanie się zwiększył. – Przyjeżdżają tu nie tylko miłośnicy geologii, dla których te tereny są prawdziwym rajem geologicznym już od dawna. Ścieżka przyciąga coraz więcej turystów spoza regionu. I nie ma się co dziwić, bo przecież według światowych ekspertów UNESCO to miejsca unikatowe na skalę światową. Dzięki pozyskanemu przez nas milionowemu dofinansowaniu obydwa rezerwaty zostały całkowicie dostępne dla wszystkich. Warto do nas przyjechać i przekonać się osobiście jak są niepowtarzalne – przekonuje wójt Zbigniew Piątek.

Budowa ścieżek dydaktycznych i zagospodarowanie Rezerwatu Chelosiowa Jama i Moczydło w gminie Piekoszów zostały zrealizowane w ramach projektu pn. „Zachowanie bioróżnorodności w rezerwatach na terenie gminy Piekoszów”. Inwestycja kosztować nieco ponad 1,8 miliona złotych, z czego blisko 1,5 miliona złotych pokryło unijne dofinansowanie pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 6.3.”Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo – ZIT KOF”. Osi 6. Rozwój miast Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy