3.5 C
Kielce
środa, 3 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościKampania zwiększająca świadomość o radioaktywnym gazie - “Poznaj Radon”

Kampania zwiększająca świadomość o radioaktywnym gazie – “Poznaj Radon”

Zobacz

 
Czym jest radon? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie? Jak zmierzyć jego stężenie i jak się przed nim chronić? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dostarczy kampania Państwowej Agencji Atomistyki „Poznaj radon”.
 

Projekt “Poznaj Radon” powstał w celu zwiększenia wiedzy dotyczącej ryzyka, które związane jest z występowaniem radonu w otoczeniu.

Kampania informuje jak należy w bezpieczny i łatwy sposób zabezpieczyć budynki przed przedostawaniem się radonu. Radioaktywny gaz powstaje w wyniku procesu niszczenia radu.
 
Co należy wiedzieć o radonie?
 
Radon jest naturalnie występującym gazem radioaktywnym. Nie można go zobaczyć, powąchać, ani posmakować. Powstaje w wyniku radioaktywnego rozpadu radu, znajduje się w glebie i nieustannie uchodzi z niej do atmosfery. Radon w różnych ilościach jest obecny w naszych domach. Może stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeśli jego dawka przekroczy niebezpieczny poziom.
Radon – podstawowe informacje
 
Radon został odkryty w 1900 roku przez Friedricha Ernsta Dorna. Dorn początkowo nazwał ten gaz „emanacją”, później utrwaliła się nazwa „radon”. Jest on około 8 razy cięższy niż gazy atmosferyczne. Jak wszystkie inne gazy szlachetne, radon prawie nie tworzy związków chemicznych, ale jest rozpuszczalny w wodzie i tłuszczach. Symbol chemiczny radonu to Rn, a liczba atomowa – 86.
 
Jest łatwo wchłaniany przez węgiel drzewny, żel krzemionkowy i inne podobne substancje – jest to właściwość, która może być wykorzystana do oddzielenia go od innych gazów. Stosunkowo wysoka rozpuszczalność radonu w wodzie tłumaczy jego obecność w znacznych ilościach w niektórych wodach źródlanych.
Radon jest niebezpieczny, jeśli jego dawka przekracza niebezpieczny poziom. Jego części rozpadu trafiają do naszych dróg oddechowych. W różnych ilościach pojawia się w domach. Problem szkodliwości pojawia się, gdy radon osiąga wysokie stężenie. W szczególności radon może gromadzić się w zakładach pracy, szkołach i domach. Aby zmniejszyć poziom radonu w budynkach mieszkalnych należy systematycznie wietrzyć pomieszczenia. Istotne jest zlokalizowanie źródła i zastosowanie prawidłowego rozwiązania.

 
Radon stanowi szczególne zagrożenie dla osób, które wykonują czynności związane z pracą pod ziemią. Kampania prowadzona jest od 2021 roku, a celem działań informacyjnych jest rozpowszechnienie metody obniżenia poziomu radonu w nowych budynkach.

 
Adresatami kampanii są samorządy, zawodowi architekci, inżynierowie budownictwa i inne organizacje zawodowe, stowarzyszenia jak i specjaliści z zakresu ochrony przed promieniowaniem jonizującym. Skutecznym sposobem w przeciwdziałaniu powstawania radonu jest odpowiednia wentylacja, która pomoże zredukować ilość nagromadzonego radonu w budynkach nawet o 80%. Radon wpływa na nasz organizm w negatywny sposób przyczyniając się do zwiększenia ryzyka rozwoju nowotworu płuc. Nie ma progowej dawki, kiedy gaz radioaktywny może stanowić zagrożenie dla zdrowia, jednak przebywanie w wysokim jego stężeniu źle wpływa na nasz organizm.

 

Aktualności

40-latka padła ofiarą oszustwa „na pracownika banku”

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi w kontaktach z nieznajomymi. Wczoraj 40-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego uwierzyła fałszywemu pracownikowi...

Polecamy