150 osób uczestniczyło w tegorocznym Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W czwartek, 11 sierpnia, piechurów uroczyście przywitano na chęcińskim Rynku.
Kadrówka wyruszyła 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów już po raz 57. (42. po wojnie). To właśnie tego dnia 108 lat temu rozkaz wymarszu wydany przez marszałka Józefa Piłsudskiego był symbolicznym momentem odrodzenia się Wojska Polskiego i wolnej Polski. Piechurzy rokrocznie pokonują trasę Kraków – Kielce przez Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny i Szewce. Tegoroczny marsz pod hasłem „Bez 6 sierpnia 1914 r., nie byłoby 11 listopada 1918 r.” odbywa się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jego Komendantem jest Dionizy Krawczyński. W Komitecie Honorowym tegorocznej Kadrówki jest Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski, podobnie jak inni włodarze samorządów terytorialnych, przez które przechodzi marsz. W marszu szli członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerze, uczniowie szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierze Wojska Polskiego, a także kawalerzyści ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.
W czwartek, 11 sierpnia, uczestnicy wydarzenia wmaszerowali na chęciński Rynek. Około godziny 20.30 rozpoczął się uroczysty apel. Kadrowicze wraz z władzami gminy i mieszkańcami oddali hołd mieszkańcom Chęcin zamordowanym przez Niemców podczas II wojny światowej.Uczestników Marszu przywitał Robert Jaworski, Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny.
– Witam Was w królewskim mieście. Stoimy teraz w miejscu szczególnym, w miejscu, gdzie podczas drugiej wojny światowej hitlerowcy dokonali pacyfikacji miasta, ale i w miejscu u boku pomnika króla Władysława Łokietka. Chęciny to ważne miejsce na mapie województwa i kraju. To gmina, a przede wszystkim jej mieszkańcy zawsze służyli ojczyźnie. Lata temu także oni dołączyli do I Kompanii Kadrowej. Wszystkim uczestnikom Marszu Szlakiem Kadrówki dziękuję za to, że maszerujecie i manifestujecie swój patriotyzm i idee wolności, wasza postawa jest przykładem dla młodzieży. Szczególnie teraz, gdy w obliczu wojny na Ukrainie słowo wolność nabiera szczególnego znaczenia. Bardzo się cieszę, że od lat to wydarzenie jest wpisane na stałe w kalendarz imprez patriotycznych naszego miasta – mówił burmistrz Robert Jaworski, który podziękował w imieniu samorządu, jak i mieszkańców gminy Chęciny za ten przykład patriotyzmu.
– Ci co wyruszyli pod wodzą Marszałka 108 lat temu nie pytali, co za to dostaną, jakie będą mieć korzyści. Poszli za myślą, którą pokazał im komendant Piłsudski. Tu w Chęcinach Ułani z patrolu Beliny rozbili areszt, z którego uwolnili więźniów. Podobnie wiele lat później, w czasie drugiej wojny światowej żołnierze Armii Krajowej, też uwolnili w tym mieście aresztowanych. Ci wszyscy ludzie mieli dokładnie to samo marzenie, by żyć w niepodległej ojczyźnie. Chcemy dziś uświadomić wszystkim mieszkańcom Chęcin, aby to było nasze wspólne marzenie. O niepodległość trzeba dbać każdego dnia. Bo ta niepodległość kosztowała naszych żołnierzy wiele ludzkich istnień i wiele przelanej krwi. I to nie jest, że to jest obowiązkiem tylko i wyłącznie uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. To jest obowiązkiem nas wszystkich – podsumował Komendant Dionizy Krawczyński, dziękując Chęcinom, za tak ciepłe przyjęcie, a burmistrzowi Robertowi Jaworskiemu za wsparcie przy organizacji pobytu uczestników Marszu w Chęcinach. Burmistrz za promowanie Czynu 6 sierpnia 1914 roku uhonorowany został wyjątkową statuetką i dyplomem „Śladem bohaterów 1924-2024” w 100.lecie pierwszego Marszu Szlakiem Kadrówki.
Apel podsumowujący marsz stał się także doskonałą okazją do wręczenia nagród zwycięskim drużynom w zawodach marszowych i wyróżniającym się uczestnikom marszu. Tradycją już stało się specjalne uhonorowanie przez władze Gminy i Miasta Chęciny najmłodszego i najstarszego uczestnika Marszu, którym upominki wręczył burmistrz Robert Jaworski. Najstarszym uczestnikiem Marszu był Jan Mencel, a najmłodszą uczestniczką Nikola, która już po raz kolejny szła szlakiem I Kompanii Kadrowej.
Powitaniu uczestników „Kadrówki” towarzyszył Koncert Pieśni Patriotycznych z udziałem Magdaleny Nartowskiej oraz Chóru Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.