Wybory parlamentarne odbędą się już 15 października. Udział w wyborach to nie tylko obowiązek każdego Polaka, ale również przywilej demokratycznego kraju. Jak głosować by Twój głos był ważny? Czy udział w referendum jest obowiązkowy?
15 października odbędą się wybory parlamentarne oraz referendum. W głosowaniu wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Referendum przeprowadzane będzie w lokalach wyborczych, czyli miejscu gdzie głosujemy.
Przed przystąpieniem do głosowania należy przygotować dokument tożsamości, który należy okazać komisji wyborczej.
W wyborach do Sejmu i Senatu obywatele otrzymają dwie jednostronicowe karty do głosowania. Na jednej z nich umieszczone będą listy zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym kandydatów na posłów. Będą oni uszeregowani zgodnie z wylosowanymi przez Państwową Komisję Wyborczą numerami list. Na drugiej karcie znajdziemy nazwiska kandydatów do Senatu. Ilość nazwisk na kartach jest uzależniona od okręgu wyborczego, do którego należymy. W okręgu nr 33, który pokrywa się z granicami województwa otrzymamy kartę, na której znajduje się 8 list – od 20 do 32 nazwisk ma każdej. Wybieramy tylko jednego kandydata spośród wszystkich list. W wyborach do Senatu powiat kielecki posiada numer wyborczy 83. Tutaj otrzymamy kartę z 6 nazwiskami. Na tej karcie również wybieramy tylko jedno nazwisko.
Oprócz kart z kandydatami do Sejmu i Senatu wyborcy otrzymają też trzecią kartę, na której znajdziemy się cztery pytania referendalne. Odbiór kart do głosowania należy potwierdzić własnoręcznym podpisem w spisie wyborców. Pytania mają charakter zamknięty z dwoma możliwościami wyboru „Tak” oraz „Nie”. W okienku przy naszej decyzji należy umieścić znak „X”.
Aby oddać ważny głos w wyborach, należy postawić znak „X” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata na jednej karcie. Głos będzie nieważny, jeśli postawimy znak „X” przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo jeśli nie postawi go wcale. Inaczej sprawa wygląda jeśli znak „X” znajdzie się przy większej niż jeden liczbie kandydatów z tej samej listy. Pierwszeństwo uzyskania mandatu otrzyma kandydat znajdujący się wyżej na tej liście. Informacje o tym, jak oddać ważny głos, zapisane będą również na karcie wyborczej.
Po oddaniu głosu karty do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej. Do przeprowadzenia głosowania w wyborach do Sejmu i do Senatu oraz w referendum wykorzystana będzie jedna urna wyborcza. Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.
Przyszłość Polski jest w Twoich rękach. Każdy głos jest ważny.
Bądź odpowiedzialny – weź udział w wyborach 2023.