Z całą pewnością to będzie niezapomniana gratka dla wszystkich miłośników piosenki szantowej. Już dziś, o godzinie 18:00, w Centrum Kultury w Piekoszowie przy ul. Kolejowej 2, wystąpi grupa EKT Gdynia. Koncert w rytmie żeglarskich piosenek odbędzie się w ramach realizacji projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obecnie jeden z najlepszych i najbardziej popularnych zespołów szantowych Zespół EKT- Gdynia powstał w 1986 roku. Początkowo związany był z nurtem piosenki turystycznej. Grając ten repertuar zespół zdobywał liczne nagrody na festiwalach piosenki turystycznej i studenckiej takich jak : „Włóczęga” w Zielonej Górze, YAPA w Łodzi, BAZUNA, czy „Bakcynalia” w Lublinie.

Twórczość zespołu to piosenki turystyczne, ballady, piosenki o tematyce piwnej i oczywiście piosenki żeglarskie. Te ostatnie dominują w twórczości zespołu. Od wielu lat EKT- Gdynia to jeden z najlepszych i najpopularniejszych zespołów szantowych. Występuje z powodzeniem na scenach największych i najlepszych festiwali szantowych (SHANTIES w Krakowie i Charzykowych, SZANTY we Wrocławiu, SZANTY w Giżycku, TRATWA w Katowicach, KNAGA ‘2001, 2002, 2004 w Toronto, Montrealu i wielu innych). Zespół nagrał teledyski dla TVP i niemieckiej telewizji ZDF.

EKT- Gdynia doskonale potrafi łączyć rockowe brzmienie i spokojną , stonowaną balladę. Potrafi też bawić i wzruszać zróżnicowaną wiekowo publiczność. – Zapowiada się niezwykle ciekawy koncert, na który serdecznie zapraszam – zachęca wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.


Warto dodać, że koncert EKT Gdynia to już czwarty z cyklu zaplanowanych w Piekoszowie koncertów realizowanych w ramach projektu skupionego wokół piosenek żeglarskich, szant oraz poezji śpiewanej. Pierwszy odbył się 12 września, a zagrał wtedy Mirosław „Koval” Kowalewski. Na piekoszowskiej scenie stanęli już także Grzegorz Tomczak i Iwona Loran, a także znany i ceniony zespół Wolna Grupa Bukowina. – Ostatnim z cyklu zaplanowanych koncertów będzie występ Darka Czarnego i Rafała Nosala, który odbędzie się 20 grudnia – poinformował dyrektor Bibliotek Centrum Kultury, Andrzej Paździerz.